Minulla on tähystyksessä huomattu polyyppeja nenässä. En ole haistanut (enkä siksi paljoa maistanutkaan) vuosikausiin. Vuosiin lääkäreitä ei kiinnostanut koko hajuaistittomuus juttu yhtään, mutta lopulta eräs erikoislääkäri otti tosissaan ja löysi ne polyypit. Sain vahvoja Flixonase-tippoja, joiden pitäisi pienentää polyyppeja. Ne kyllä auttoivat vähän, ja joskus jopa toisella sieraimella vähän jotain hetkellisesti haistoinkin. Kokoaikaisesti noita tippojakaan ei oikein kannata käyttää, eivätkä ne toisaalta kunnolla hajuaistiin autakaan. (Useimmiten eivät ollenkaan.) Lääkäri sanoi, että se olisi sitten leikkaussalijuttu, jos niitä alettaisiin poistaa, ja että ne yleensä tulevat takaisin kuitenkin. Siksi lähdettiin niillä lääkkeillä ensin yrittämään.
Haluaisinkin siis tietää, jos joillakin on polyyppeja leikattu ja jos siitä on ollut apua/haittaa. Ja tietysti myös siitä, jos jotenkin muuten joku on löytänyt avun!
Kiitos jo etukäteen vastauksista!
polyypit, hajuaisti ja leikkaus
2
470
Vastaukset
- kokemusta on
vakavuudeltaan monenlaista, mutta polyypit pitää poistaa, jotta vaiva ei pahenisi ja aiheuttaisi lisäoireita. Oletko allerginen jollekin? Onko tutkittu, mistä polyypit johtuvat?
Keskussairaaloissa leikataan polyyppeja päiväkirurgisesti paikallispuudutuksessa. Saat sairaslomaa noin viikon. Jos olet allerginen, polyypit tulevat takaisin kortisonisuihkeista huolimatta. En käyttäisi vahvaa Flixonasea kovin kauan, sillä se kuivattaa liikaa. 50 mikrogramman suihke on tavallisempi jatkuvassa hoidossa.
Pyydä lähete keskussairaalan korvaklinikalle, niin asiat etenevät.- polypoosi
Allergiatesti (prick) on tehty pariin otteeseen, eikä allergoita löytynyt. Pari huonepölyä sai aikaan pienen reaktion, mutta ei allergiaksi luokiteltavaa. Vasomotorikseksi nuhaksi tätä joku lääkäri joskus tituleerasi, ja kun sille ei oikein mitään mahda, niin homma jäi siihen. Syön kuitenkin antihistamiinia päivittäin, koska on taipumusta saada aivastelukohtauksia. Vahvan flixonasen kanssa voisin ehkä pärjätä ilmankin. Muuten käytössä on rhinocort turbuhaler, josta KAI jotakin apua on aivasteluun. Tätä vaivaa on vatvottu iät ja ajat, eikä mikään ole selvinnyt (paitsi tuo polyyppien olemassaolo). Hyvinkin varmasti polyypit tulisivat uudelleen leikkauksen jälkeen, joten tuntuu vähän "turhalta" sekin. No, olisihan se aika huikeaa ensimmäistä kertaa vuosiin haistaa ja maistaa, mutta sitä kamalampaa se olisi sitten taas menettää hajuaisti polyyppien palatessa. Nyt tähän hajuaistittomuuteen olen jo ihan tottunut...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 741044
- 65913
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104898- 47882
- 49811
- 49684
- 31649
- 50580
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 38526