Nis 4 siteiden säätö

Ostin elämäni ensimmäisen luistelupaketin ja nyt on treenailtu n. 30 km verran tekniikkaa. Liuku alkaa pikku hiljaa pitenemään ja v-asentoa alkaa kaventua. Ongelmana on, että suksen kärki haukkaa potkun jälkeen, ei tietysti mikään suuri murhe, mutta kuitenkin. Saako ongelmaa pois säätämällä siteen paikoitusta hieman edemmäs, jolloin suksen painopiste muuttuisi takapainoisemmaksi ja näin ollen suksen kärki nousisi paremmin ylös siirrettäessä suksea potkusta liukuun?
Anteeksi tyhmältä vaikuttava kysymykseni, mutta aloittelijaa askarruttaa tämmöinen asia.
31143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tulee se,jos siirrät painopistettä eteenpäi,että suksi kyntää,varsinkin nousuissa ei kulje mihinkään,mieluummin sidettä taaksepäi ja painoa keulasta pois,tee iso reikä keulaan kuten fisshereissä.

Äänestä

Kokeilemallahan asia selviää. Siirrä sidettä eri kohtiin ja hiihdä pari lenkkiä.

Äänestä

Tekniikkaa kannattaa harjoitella ja jos on vielä mahdollista saada pientä opetusta hiihtoa enemmän harrastaneelta niin aina parempi. Kun itsekseen alkaa opettelemaan, tulee helposti opeteltua vääriä asioita joiden poisoppiminen on sitten hankalampaa. Itse aloitin aktiivisen hiihdon harrastamisen noin 5 vuotta sitten. Lumilla tulee hiihdeltyä noin 2000 km talveen ja rullasuksilla sitten kesällä. Kun sinulla on takana 30 km harjoittelua, ei kannata lannistua, itselläni meni useampi vuosi kun sain luistelutekniikan perusosaamisen mielestäni riittävälle tasolle. Käytin vanhoja kilpahiihtäjäkavereita opettajina ja tein paljon hiihtoa tukevaa treeniä (esim. keskivartalon- ja lantionhallintaa) ja keskityin tekniikoiden opetteluun.

Perusluistelua eli kuokkaa kannattaa tehdä molemmille puolille ja ottaa sitten myös wassu ja mogreni säännölliseen harjoitteluun.

Minä olen satsannut hiihtoon aika paljon ja se on kannattanut. Nyt tekniikat on harrastajahiihtäjälle riittävässä kunnossa ja niiden oppimisen myötä on hiihdosta tullut entistä nautittavampaa ja tehokkaampaa. Tekniikkaa opettelen ja hion kuitenkin jatkuvasti, sillä siinä aina parannettavaa:-)

Hyviä kilometreja sinulle, toivottavasti opit nauttimaan hiihdosta entistä enemmän!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JA kirjoitti:

Ostin elämäni ensimmäisen luistelupaketin ja nyt on treenailtu n. 30 km verran tekniikkaa. Liuku alkaa pikku hiljaa pitenemään ja v-asentoa alkaa kaventua. Ongelmana on, että suksen kärki haukkaa potkun jälkeen, ei tietysti mikään suuri murhe, mutta kuitenkin. Saako ongelmaa pois säätämällä siteen paikoitusta hieman edemmäs, jolloin suksen painopiste muuttuisi takapainoisemmaksi ja näin ollen suksen kärki nousisi paremmin ylös siirrettäessä suksea potkusta liukuun?
Anteeksi tyhmältä vaikuttava kysymykseni, mutta aloittelijaa askarruttaa tämmöinen asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu