5v tytölle "kehittävää" tekemistä

botti

ja en tarvitse mitään provoja kiitos.

5v tyttö siis kyseessä, eskariin ei kuulemma saa osallistua vuotta "liian aikaisin"
äiti kotona kahden nuoremman kanssa, tuntuu ettei aikaa/kykyä järjestää tarpeeksi mielenkiintoista tekemistä josta tyttö turhautuu helposti. tyttö ollut ulkomailla asuessamme esikoulussa, puhuu myös vierasta kieltä jonkun verran, paljoa ei vaadittaisi niin oppisi lukemaan/kirjoittamaan, osaa jonkun verran laskea.

en yritä väittää tyttäreni olevan erityisen nerokas muihin lapsiin verrattuna, hän nyt vain sattuu olemaan kiinnostunut tällaisista asioista ja nauttii uuden oppimisesta sekä sosiaalisista kontakteista.

mitä vaihtoehtoja on esim päiväkodille tai seurakunnan kerhoille?

2

609

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • imelda r

      Enpä tiedä neuvoa kehittävää tekemistä, mutta kerron, että tyttäreni perheessä on vähän sama ongelma. Lapset 12, 7, 5 (kohta 6) ja 1 vuotiaat. Viime keväänä kyseli josko poika, silloin juuri 5 täyttänyt, pääsisi syksyllä eskariin ja sitä myöten vuotta aikaisemmin kouluun. Poika kun osasi esim lukea ja laskea jonkin verran jo silloin, kiitos vanhempien sisarusten, jotka ovat olleet innokkaita opettamaan. Vastaus siihenkin oli ei, sellaista ei ole mahdollista järjestää. Ajattelemme mahdollista turhautumista sitten kun se koulu lopulta alkaa.
      Heidän tapauksessa poika sentään on päiväkodissa, jossa on kavereita ja sen kautta virikkeitä.
      Minäkään en väitä, että lapsi olisi mitenkään erityisnero, vaan ihan kuin sinunkin tyttäresi. Kiinnostunut oppimisesta

    • isi täällä

      Tiedän lapsia jotka ovat oppineet lukemaan jopa 4-vuotiaana. Auta lukemisen alkeissa. Sitten kyllä löytyy lukemista maailmassa jopa 5-vuotiaillekin. Palapelit ovat myös hyvä aikaa kuluttava harrastus. Opettaa hahmotuskykyä. Se vaatii vain rauhallisen paikan, missä pikkusiskot/veljet ei hajota peliä ja kadota paloja - siitä syntyis "sota".
      Omat 3 lasta nyt jo akateemisia opiskelijoita/valmistuneita. Noilla harrastuksilla päässeet hyvään alkuun.
      Jos lapsesi matemaattis-musikaalisesti lahjakkaita, kannattaa näitä myös pyrkiä kehittämään. Kaiken on kuitenkin tapahduttava lapsen ehdoilla vapaaehtoisesti, ei saa pakottaa, saa kyllä houkutella. Aina on muistettava, ettei lapsi ole sinun menestymättömyytesi korvaaja - ja kas kummaa sehän on niin älykäs, lahjakas, että joskus käy kateeksi (hys, älä kerro kellekään).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      351
      1482
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1206
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1075
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      92
      436
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe