heippa kaikille. kyselisin onko kellään kokemusta ruokatorven pähkinänsärkijä oireyhtymästä? tai ruokatorven myotomiasta? nimittäin mulla on kokemusta näistä. haluisin myös kuulla muiden stoorit kyseisistä jutuista.
myotomia
mv
82067
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ensimmäisen kerran aloin tuntea näitä oireita ruokatorvessani noin 17 vuotta sitten. Kipu tulee yllättäen ruokatorven alaosaan, aivan kuin olisin nielaissut ison hiekkaisen kiven. Kipu laukeaa joko särkylääkkeellä tai sillä, että joku hieroo selästä. Minulla on ollut ruokatorven tulehduksia (gastraattia) usein joka on tähystämällä varmistettu. Limakalvo muutoksia ei onneksi ole. Olen syönyt varmaankin kaikkia markkinoilla olevia lääkkeitä niin reseptivapaita, kuin lääkärin määräämiä. Oireet pahentuvat lääkekuurin jälkeen, koska kuurin aikana syön sitten mitä vaan, kun ei närästä, eikä polttele ruokatorvea, eikä vatsaa.
Aloitin nyt SCD-ohjeen http://www.scd-fi.info/1about/default.html#SCD mukaisen ruokavalion ja oireet hävisivät, närästystä ei ole ollut. 100% helpotus.
Ruokatorvi krampit ja spasmit ovat olleet ruokavalion aikana kurissa ja ruoka menee hyvin alas saakka.
Pahin kivun/oireiden aiheuttaja oli ruisleipä ym. viljatuotteet, keliakiaa minulla ei ole todettu, joten lääkäri ei ottanut kantaa, olisiko viljat syy närästykseen ym. vaivoihin. Anyway, lääkäri ei ole kaikkitietävä ja hänen suosituksesta minun tulisi syödä edelleen viljaa, tein oman ratkaisuni jättää ne pois ja nyt on ollut hyvä olla, paino putoaa ja väsymys helpottunut.
sun manometritesti näytti?
tehty ruokatorven myotomia?
ruokatorven myotomia tehtiin lokakuussa ja sen jälkeen pähkinänsärkijä rauhoittui. ihana olo, ei tarvii ruokapöydässä "nikotella" ja välttää moisia tilanteita. siis kivut poissa, jee.
mikälaisialuku sait tosta manometriasta?
Ei hajuakaan manometrian lukemista, eikä sen puoleen ph-mittauksenkaan luvuista.
minulla on pysynyt kurissa sillä että teen päivittäin 3-5 kertaa joogaliikettä nimeltä uddiyana-bandha suomenkielinen nimi on vatsan sisäänveto. aikaa kuluu 3-5 min
ja sitä voi tehdä myös silloin kun kohtaus on päällä, mutta kannattaa ennaltaehkäistä. tämä liike purkaa painetta ruokatorvesta ja se myös kuuluu "isona röyhtäilynä"
Pähkinänsärkijä täälläkin - helpottaa kun syö emäksistä ruokaa ja välttää kahvia ja rasvaa. En tarvitse mitään lääkkeitä jos ruokavalio kohdallaan. Kylmä vesi auttaa akuutissa tilanteessa myös