Heippa
Aion hakea maisteriohjelmaan johon tarvitaan thesis proposal. En kuitenkaan tunne alaa niin hyvin, että tietäisin tarkkaan millaisele tutkimukselle on tarvetta. En ole opiskelija, joten minulla ei ole pääsyä elektronisiin tietokantoihin kuten opiskelijoilla. Mistä siis aiheideoita thesis proposaliin uudelle alalle? :)
Mistä aihe uudelle alalle?
2
358
Vastaukset 2
- vaikka näin
Voit mennä yliopiston kirjastoon ja selata siellä tietokantoja, osin myös muiden yliopistojen. Pääsy kirjastoon on kaikille vapaa.
Tietysti, jos et ole yliopistopaikkakunnalla, niin tilanne on ongelmallisempi.- millinen
Joillakin aloilla löytyy myös netistä jonkin verran julkaistuja opinnäytetöitä, mutta riippuu ihan siitä, mitä alaa olet hakemassa lukemaan. Kannattaa ainakin tarkistaa niiden yliopistoiden sivuilta, joilla kyseistä alaa opetetaan. Tietysti jos on paikkakunnalla myös kirjastosta löytyy. Monesti näistä opinnäytteistä löytyy myös ideota jatkotutkimusaiheista, joista voi saada itselle vinkkiä. Jos et löydä valmiita opinnäytetöitä, luultavasti löydät ainakin otsikkolistauksia ja niistä saa jo aika paljon irti sen suhteen, minkä tyyppisistä aiheista kyseisellä alalla opinnäytteitä tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931719
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4701279- 871154
- 721088
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861063Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.40971- 93917
- 65695
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta174680Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60672