Pistää miettimään, että ne lapset/nuoret jotka tänne kirjoittavat viestejä 'olenko liian nuori äidiksi?', ovat muutama vuosi sitten antaneet marsunsa ja hamsterinsa äidin/pikkusysterin hoiviin tai myynyt pois koska kiinnostus lopahti.
Miten nämä kakarat kykenevät kasvattamaan väh 18-vuotta lapsen, kun hamsteria ei jaksa 2-3v hoitaa ja kasvattaa?!? Kertokaa...
Miten nämä kakarat kykenevät kasvattamaan väh 18-vuotta lapsen, kun hamsteria ei jaksa 2-3v hoitaa ja kasvattaa?!? Kertokaa...
Vastaukset 12
Vanhimmat
että tämä ei ole sinun osastosi! Täällä teiniäidit vaihtavat ajatuksiaan keskenään, sinun on turha tulla mollaamaan.
Itse olen saanut ensimmäisen lapseni 23-vuotiaana, joten en ole ollut teiniäiti, mutta he ehkä hakevat rohkaisua täältä ja sinä et sitä anna.
Se on ihan ymmärrettävää että kysellään olenko liian nuori jne. Jokaisella odottajalla on jotain mitä miettiä kun lapsi kuitenkin iso asia ja tuo muutoksia elämään. Vanhemmat synnyttäjät voivat iältään olla aikuisia mutta päästään lapsia, tunnen myös sellaisia. Se on hyvä juttu että funtsaa näitä juttuja ja miten se sua häiritsee? Ei se kysely tee heistä huonompia äitejä.
Tuttavani sai ensimmäisen lapsensa 17 vuotiaana, koulutuksena ei muuta kuin peruskoulu. Nyt hän on 26 -vuotias kolmen lapsen äiti - ja onnellinen! Molemmat vanhemmat ovat töissä ja elämä mallillaan ja niinkuin äsken mainitsin -lapset tehty nuorina!
Itse olet varmaan myös joskus kysynyt neuvoa mieltä askarruttavissa tilanteissa. Anna myös toisille siihen mahdollisuus.
Samalla voisit ottaa huomioon sen, että nykypäivän teinit ovat kokeneen jo nuorena(lapsena)paljon samoja asioita kuin moni vanhempi paljon myöhemmässä iässä. Elikkä he voivat silti olla henkisesti paljon kypsempiä kuin esim.minä 17 vuotiaana! Eikä kysyminen edelleenkään tee ihmisestä tyhmää ja vastuuntunnotonta!
Palstan otsikko on 'Teiniäidit' tarkoittaen
sitä, että heistä täällä keskustellaan.
Kuitenkin kaikki halukkaat ovat vapaita
osallistumaan avoimen keskustelupalstan
keskusteluihin. Poikkeuksena 'Seksi'-palsta
johon on 18 vuoden ikäraja.
Hyvä Lilli, kun oot jaksanut kirjoittaa hyviä kommenttejasi moneen paikkaan. Olen kanssasi samaa mieltä noista teiniäiti-asioista.
Ei lasten kuulu tehdä lapsia eikä leikkiä aikuista! Kasvakoot ensin aikuisiksi ja tehkööt sitten vasta aikuisten juttuja.
Noh mietippä vaikka näin. Lasta kannetaan normaalisti 9kk vatsassa. Lapseen kiintyy jo odotusaikana. Äidille ja syntymättömälle lapselle kasvaa suuri kiintymys,rakkaus. Lapsi on osa äitiä koko elämänsä ajan. Puolet lapsesta on äitiä, puolet isää. Lasta hoidetaan eri tavoin kuin häkissä elävää jyrsijää (kuinka voit edes verrata sellaista ihmislapseen??!!!) Lapsi kehittyy ja kasvaa jatkuvasti, päivä päivältä voi huomata tuttuja piirteitä lapsessa. Lapsi on täysin riippuvainen äidistä ja vain äidistä, kunnes kasvaa. Samoin äidinvaisto pistää äidin ajattelemaan vain ja ainoastaan lapsensa parasta. Jatkuvasti.
Olisit edes miettinyt ennen kuin vertaat ihmislasta kaupasta ostettuun jyrsijään.
Ei kai kirjoittaja ihmislasta jyrsijään verrannutkaan, vaan teinien hoivaamisinnosta oli kyse. (Ainakin niin mä tekstin ajatuksen tulkitsin.)
Eli jos ei jaksa/ei ole pitkäjänteisyyttä hoitaa paria kolmea vuotta kauempaa lemmikkieläintä, niin ovatko teiniäidit huomanneet, että ihmislapsesta onkin vastuussa ainakin sen 18 vuotta eikä sitä voi noin vain lykätä äidin/siskon hoiviin.
Toki lapseen kiintyy, niin normaali-ikäinen äiti kuin varmasti teiniäitikin, mutta pelkällä kiintymyksellä ja äidinvaistolla ei lasta aina kasvateta, eikä varsinkaan elätetä. Emme elä enää mitään neandertaalikautta.
Ei kaikki pystykkään.Itse yritin kovasti,mutta en osannut olla äiti,en jaksanut olla hyvä äiti...annoin lapseni pois(tavallaan)vaikka tapaan usein häntä.
Lapsi ansaitsee kaiken,ei puolittaista elämää.Rakkautta,huolenpitoa,vanhemmat,joilla on asiat mallillaan.Äitiys ei synny itsestään.Siihen pitää valmistautua ja kasvaa.Ehkä minä olen niin tunne vammainen,etten pystynyt antamaan sitä kaikkea.
En muuten kaipaa saarnoja miten hirveä ihminen olen.Tuon vain sen näkökulman esiin mikä on totta.Kaikista ei ole siihen.Leikkivät vähän kotia ensin.
Onhan se asia niin, kaikista ei ole äideiksi edes nelikymppisinä. Mutta tunnen monia teiniäitejä ja he pärjäävät mainiosti ja rakastavat lapsiaan yli kaiken. Eli ei kaikki 13-15 vuotiaat ole vastuuttomia.
Hämmästele ja kummastele ihan rauhassa
kuinka pikkuäiti jaksaa roikkua langoilla o:19 yöllä? muut äidit nukkuvat tai sitten tuudittavat parkujaansa tai ruokkivat nälkäistä. kaikkien viestiesi mukaan olet tunnollinen teiniäiti aina lapsesi etu ensisijalla, kuinka ehdit nettailla keskiyöllä?
Heti ekaks, en ole pikkuäiti. Mulla on aikaa koska lapsi nukkuu ja mä olen niin onnekas että poikani nukkuu tosi hyvin, n. 10-12 tunnin yöunet. Päivät menee touhutessa pojan kanssa, joten myöhällä on sitten mukava rentoutua. Ei se musta huonoa äitiä tee, jos valvon myöhään.
Suomeenkin saisi mieluusti tulla se, että yläasteikäiset joutuvat kantamaan 2-5kg säkkiä vuorokauden ympäri mukanaan. Välillä säkkiä ns. ruokitaan ja vaihdetaan vaipat yms.
Enpä usko, että sen jälkeen teiniäidiksi niin moni haluaisi.
Tätä kyseistä säkkitouhua harrastetaan joissain osvaltioissa Amerikassa. Kerrankin Amerikassa on keksitty jotain järkevää.
kyllähän se on kivaa kun kun tulee lapsia mutta jotakin rajaa pitää olla jos harrastaa seksiä teininä niin luulis osaavan käyttää ehkäisyä koska jokaisen lapsella on oikeus syntyä toivottuna ja jokaisella olis oikeus olla joskus huoleton teini. Eläis vaan ilman huolia lapsen kasvatuksesta koska se on joskus aika rasittavaa.
Näin 25v.nä ja kahden lapsen omaavana enpä ois itte halunnu 15 kesäsenä ainuttakaan lasta riesakseni olis jäänyt jotain elämättä. Olen vieläkin nuori äidiksi mutta jo huomattavasti aikuisempi ja järkevämpi kun 10 vuotta sitten. Ihmettelenpä vaan mikä tätä maailmaa vaivaa kun pitää aikuistuu jo vaippaiässä ja olla eläkkeellä jo kolmekymppisenä. Ei aikuisena ja vastuunottajana oo aina niin kivaa miltä se teineistä näyttää olevan. joten täysin samaa mieltä sun kanssas