"Värivirheellisen" parsonin menetyminen näyttelyissä

Näyttelyihin haluava

Hei,
pistin tämän viestin jo terrierit palstalle mutta ajattelin kysäistä täältäkin jos jollain olisi kokemusta asiasat eli
minulla on nuori ja terhakka parson herra kotona ja haluaisin käyttää sitä näyttelyissä. Herralla on kuitenkin läntti selällä ja rotumääritelmän mukaan värimerkit pitäisi mielellään sijoittua pään ja hännän tyven alueelle. Onko mitään kokemuksia siitä että tällaiset "värivirheelliset" pärjäisivät näyttelyissä vai suosivatko tuomarit selvästi puhtaita värityksiä?? Luetaanko tuollaiset selällä tai kylellä olevat merkit virheiksi? Itse mitä olen kiertänyt näyttelyitä niin en ole kehässä hirveästi tällaiseen törmännyt.

4

842

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaa-a.

      Rodussa kuin rodussa, jos viet värivirheellisen koiran näyttelyyn saa se arvosanaksi hylätyn koska poikkeaa rotumääritelmästä merkittävällä tavalla. En nyt russeleista enemmän tiedä joten ei ole hajuakaan onko tuo vaatimus/värivirhe vaiko pelkkä pisteitä vähentävä seikka.

    • hassu kysymys tänne

      Kannattaa viedä muutaman kerran näyttelyyn, sillähän tuokin asia selviää. Tai kysy ulkotuomarit-palstalta suoraan. Se onihan sama, mitä täällä kirjoittajat ovat mieltä.

      • bvvk

        Puudeleilla väritkin voivat olla arvostelussa tärkeitä kriteereitä, mutta monessa käyttörodussa saa selkeitäkin värivirheitä anteeksi, jos koira on muutoin erinomainen rotunsa edustaja. Olenpa kuullut koirista, joilla on selkeä PURENTAvirhe ja silti on ERIäkin saatu...Että kokeilemalla se tosiaan parhaiten selviää...


    • hieman...

      Parsonilla väri ei ole se ihan kaikkein tärkein tekijä. Esim. suoraan JTO:sta kopioituna:

      "Runkoläikkien koko ja sijainti nähtävä enemmänkin kosmeettisina yksityiskohtina eivätkä yksittäiset läikät saa vaikuttaa kovin paljon kokonaisarvostelussa."

      Viime kädessä asia on kuitenkin kiinni tuomarin tulkinnasta ja niistä koirasi värilaikuista, joista ei tietysti voi antaa kommentteja koiraa näkemättä.

      Vie näyttelyyn jollekin rodun erikoistuomarille niin saat asian selville.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1124
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      31
      1062
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      132
      865
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      588
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe