”Kyllä Internet Explorer kerta kaikkiaan vain on rikki, ja huoleton surfailu ja klikkailu on pantava jäihin, jos sitä aikoo käyttää. Moni muukin sovellus käyttää IE:tä, joten pelkkä surfailun lopettaminen ei riitä”, Koivunen muistuttaa.
http://www.tietokone.fi/uutiset/ie_on_kerta_kaikkiaan_rikki
http://www.tietokone.fi/uutiset/ie_on_kerta_kaikkiaan_rikki
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei taida tulla mikkiksellä mitään valmista, monta päivää jo selain ihan paskana ja nettivarkaat plaraavat vaan setelitukkojaan. Paree olis mikkiksen tunnustaa julkisisti että ie on paska mikä paska ja käyttäkää ihmiset muita selaimia ja turvallisempia käyttöjärjestelmiä.
Voiko sen paremmin sanoa? ;)
koko windows on rikki. kuitenkaan nordea ei voi sitä sanoa kun siellä mikkismerkonomit ovat koodanneet nettipankin windows-alustalle. myöskään cert-fi ei voi sitä sano kun heidän "asiantuntijana" olevat mikkismerkonomit ovat alustansa kasanneet windows-pohjalle.
Jos MSIE menettää merkittävästi markkinaosuuttaan, niin käy Microsoftille yhä vaikeammaksi toteuttaa pilvisovelluksiaan siten, että niissä on ainoastaan MSIE käyttökelpoinen. Tätä vaihtoehtoa olen itse kuvitellut syyksi, miksi Microsoft pitää markkinoilla "ilmaista" selaintaan, vaikka muitakin vaihtoehtoja olisi, näennäisesti siis Microsoftille edullisemmin.
Voin olla väärässäkin. Mutta tilanne on todella kiinnostava.
Microsoft tietää Windowsin kuolevan pois. Se toimii nykyisin lähinnä ponnistusalustana .NET:lle ja sitä sitten lisensoidaan ties minne ja Microsoftilla on paineita siirtyä tarjoamaan vain alustaa yritysten tietojärjestelmille ja siirtyä viihdepuolelle joidenkin latauspalvelujen, tilausvideoiden, pelikonsolien yms. tekemiseen.
Windowsissa ihmisiä on pitänyt lähinnä vendor lock-in. Etenkin Win32 API:n vendor lock-in. Nyt se on ollut murtumassa pitemmän aikaa ja loppukäyttäjien joukkopako Windowsista kiihtyy parin vuoden kuluttua parempiin käyttöjärjestelmiin.
Kehittäjien joukkopako alkoi jo 90-luvun puolivälissä kun Windows 95 lujitti asemansa niin Microsoft nosti kehitysvälineiden hinnat kattoon. Nykyisin selvästi yli puolet ohjelmistokehittäjistä käyttää muita kuin Microsoftin tekniikoita ja näiden tekemät ohjelmistot luonnollisesti ei riipu mitenkään Windowsista. Takaisin ei kukaan ole ollut menemässä.