Italianvinttikoiran noin hinta

Houre

Missä hintahaarukassa rotu liikkuu?

4

2191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noinhinta
      • aivan itse"

        Alle 1000 euroa se ei ainakaan maksa, mikäli kunnon suvusta ja kasvattajalta koiran meinaa hankkia. Hinta voi hyvin olla reilusti yli 1500 euroa.

        Mutta sinänsä tätä on meiltä turha kysellä, että kasvattaja sen hinnan päättää aivan itse. Joku saattaa pyytää vain 5 euroa ja toinen 500 000 euroa! Se on henkilökohtaista.


    • IG-people

      1000 -1200 euroa on normaali hintahaitari italiaanoissa. Tuo 1500 euroa on aivan yläkantiin ja jonkun kasvattajan ahneuden aiheuttamaa hinnan ylöshinausyritystä. Ei missään nimessä kannata maksaa niin paljon. Valitettavasti kallis pentu ei takaa tervettä tai muuten hyvää koiraa. Upeista, menestyneistä ja puhtailla terveystarkastustuloksin varustelluilsta vanhemmista saattaa tulla ihan niitä lemmikkitason pentuja. Itse olen maksanut 1000 euroa koirastani.

      Kannattaa ottaa italiaano vain SIC pentuvälityksen kautta löytyneistä ilmoituksista eikä miltään puska-kasvattajalta, koska tälläisiäkin on alkanut Suomen markkinoille tulla. Pentujen vanhemmat tulee olla virallisesti terveystarkastettu, polvien 0/0 ja silmien puhtaat, ilman merkkejä perinnöllisistä silmäsairauksista. Kannattaa myös kysyä onko vanhempien jalat murtuneet.

      Käy katsomassa kasvattajan luona emoa, koiranpitoa ja samalla kurkkaa emon suuhun. Onko kaikki hampaat suuss ja purenta ok. Hampaista kannatta kysyä jo etukäteen, että ovat kummallakin vanhemmista ok.

    • venluska :D

      Moi! olisin tässä hankkimassa salukia eli yhtä vintti koira rotua paljokohan hinta ois suunnillee ? ostasin sellasen isoimman mitä on olemassa sitä rotuu ja sit vielä mistä sellasen vois ostaa siis pennun?? ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6148
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5617
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1778
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe