Skannerini näyttäis skannaavan vanhoja negatiivejä ihan hyvin.
Millä ohjelmilla saan negatiiveistä positiivin. Tavallisimmat kuvankäsittelyohjelmat osaavat säätää kontrastia ja valoisuutta, mutta eivät tee negasta kuvaa.
Ei liene kokeneelle vaikea kysymys?
Millä ohjelmilla saan negatiiveistä positiivin. Tavallisimmat kuvankäsittelyohjelmat osaavat säätää kontrastia ja valoisuutta, mutta eivät tee negasta kuvaa.
Ei liene kokeneelle vaikea kysymys?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuvankäsittelyohjelmissa on yleensä kaikissa negative tai invert colors -toiminto. Jotkut skannausohjelmatkin osaavat kääntää värit, kun kertoo niille, että skannataan negatiiveja. Värinegojen oranssi kalvo voi muuten aiheuttaa ongelmia.
Skannausohjelmissa kun valitsee kuvalähteeksi negatiivin niin skanneri näyttää ja skannaa ne positiiveiksi automaattisati. Jos tuota ominaisuutta ei ole ei skanneriasi ole ollenkan tarkoitettu filmien skannaamiseen.
Filmejä skannatessa tasoskannerilla pitää olla kansivalo. Normaali "lättis" ei käy eikä toimi.
Jos siis skanneri on varustettu filmien skannaamiseen on siinä valo ja tarvittavat ohjelmat, muuten ei tuu mittään.
On ilmainen ja suomen kielinen, itse olen vanhoja mustavalko filmejä kuvannut aivan tavallisella dikikameralla ja sitten kääntänyt ne positiiveksi, kevollista laatua. kokeileppa ja kerro muillekin.