Trangia lyhty

Kalastajaretkeilijä

Tervehdys,
Onko kellään käyttökokemuksia Trangian telttalyhdystä tai vastaavasta? Toimiiko esim. kosteudenpoiston näkökulmasta? Siis nyt on kyse lyhdystä, jossa on sisällä lämpötuikku/kynttilä.
Niin ja jos jollain on moinen kapistus, ehjä, kirkkaalla lasilla niin olisitkos valmis myymään sellaisen mulle?
Terveisin Kalastajaretkeilijä.

5

3017

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • atllatl

      Minulla on tuollainen kynttilälyhty,johon tulee sellainen muutaman sentin paksuinen ja noin 15 senttiä pitkä kynttilä. Pohjassa on sellainen levy,jonka alla jousi ja se nostaa kynttilää sitä mukaa kun kynttilä palaa. En vaan raaski luopua kun on kovassa käytössä.
      Kyllä se jonkin verran lämmittää. Olen yöpynyt kahden hengen kaksikerrosteltassa yksin tuon kanssa (paloaika noin 6-8 tuntia). En nyt huomannut mitään kauheaa kostumista. Lämpötila oli yöllä jotakin 10-13 astetta ja sisällä se oli tuollaiset nollasta miinus viiteen,oletan.

      Eli kyllä se pienessä tilassa hieman lämmittää ja jos tuuletus pelaa niin kosteuskaan ei olenne ongelma.
      Toisaalta,mitä parempi tuuletus,sen suurempi lämmönhukka....

      Palaminen tuottaa hieman kosteutta,se on selvä.
      Toisaalta palamisen tuottama lämpö poistaa kosteutta. Eli minkä verran sitten laittaa painoa asialle?

      Tämän tyyppisistä asioista on ollut keskusteluja retkeilysivustoilla Relaa ja Vaellusnet.

      Jos Kalastajaretkeilijällä on moottorikelkka niin hanki ruoteille nostettava kotakangas.
      Tuollaisessa kodassa voi huoletta poltella ihan nuotiotakin sisällä. Itselläni on kesämökkinä sellainen.

      Telttalämmittimistä: Ainaki Glash Ohlsson myy sellaista kuin HeatPal.
      Toimii Trangian polttoaineella ja lämmittää useita tunteja ja sen päällä voi lämmittää vettä.

      Jos joku muu tietää hyviä teltanlämmittiä (siis suht pienikokoisia) niin laitakaapa tietoa tänne.
      Itse olen hankkinut viime aikoina talviyöpymiseen kunnon makuupussin,joten valoa antaa otsalamppu.

      • Kipinä..

      • jabooo

        Tässä on teltan lämmittämiseen se ainoa ja oikea vaihtoehto joka oikeasti toimii ja on järkevästi käytettynä myös niin turvallinen kuin se nyt vaan ylipäätään on mahdollista. Itselläni tuosta on kokemusta -15c pakkasissa ja Fjällrävenin AKKA RS/3 teltan kanssa (kaksikerros tunneliteltta), eli sisätelttaan tuolla sai katonrajaan 30c lämmintä, keskivaiheille 20 ja lattiatasolle 10 joten aika hemmetin hyvin tarkenee.
        http://kotisivu.dnainternet.net/luontola/ultimate/

        Itse en noita tuikkukynttilöitä hirveästi teltassa käyttäisi vaan mielummin pientä led-lyhtyä, yhdessä vahdittavassa tulessa on tarpeeksi, tuo Trangiaan asennettava Optimuksen poltin systeemi on hiljainen, eikä tee haitallisia määriä häkää, tästä on Norjan armeijan tekemä tutkimuskin netissä, voin kaivaa sen esille jos kiinnostaa. Paras ominaisuus tuossa trangia asennuksessa on tukevuus ja hiljainen ääni sekä tehoa n.3kW:n verrran, tähän ei mikään tuikkukynttilä riitä.


      • ei tajua?

        lämpimämpää kuin teltassa? vai ymmärsinkö väärin kirjoituksesi?


      • jabboob
        ei tajua? kirjoitti:

        lämpimämpää kuin teltassa? vai ymmärsinkö väärin kirjoituksesi?

        ehkäpä.. siis ulkona pihalla pakkasta on -15 astetta ja teltassa sisällä on 20c lämmintä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      272
      1091
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      890
    3. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      233
      876
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      98
      831
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      87
      744
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      69
      732
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      103
      636
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      566
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      541
    10. Nyt kyllä nainen otetaan tosissaan

      ja tutustutaan kunnolla toisiimme. Ei silleen luulojen tai juorujen perusteella, vaan kuunnellen toisiamme kiirehtimättä
      Ikävä
      25
      429
    Aihe