Tervehdys,
Onko kellään käyttökokemuksia Trangian telttalyhdystä tai vastaavasta? Toimiiko esim. kosteudenpoiston näkökulmasta? Siis nyt on kyse lyhdystä, jossa on sisällä lämpötuikku/kynttilä.
Niin ja jos jollain on moinen kapistus, ehjä, kirkkaalla lasilla niin olisitkos valmis myymään sellaisen mulle?
Terveisin Kalastajaretkeilijä.
Trangia lyhty
5
2965
Vastaukset
- atllatl
Minulla on tuollainen kynttilälyhty,johon tulee sellainen muutaman sentin paksuinen ja noin 15 senttiä pitkä kynttilä. Pohjassa on sellainen levy,jonka alla jousi ja se nostaa kynttilää sitä mukaa kun kynttilä palaa. En vaan raaski luopua kun on kovassa käytössä.
Kyllä se jonkin verran lämmittää. Olen yöpynyt kahden hengen kaksikerrosteltassa yksin tuon kanssa (paloaika noin 6-8 tuntia). En nyt huomannut mitään kauheaa kostumista. Lämpötila oli yöllä jotakin 10-13 astetta ja sisällä se oli tuollaiset nollasta miinus viiteen,oletan.
Eli kyllä se pienessä tilassa hieman lämmittää ja jos tuuletus pelaa niin kosteuskaan ei olenne ongelma.
Toisaalta,mitä parempi tuuletus,sen suurempi lämmönhukka....
Palaminen tuottaa hieman kosteutta,se on selvä.
Toisaalta palamisen tuottama lämpö poistaa kosteutta. Eli minkä verran sitten laittaa painoa asialle?
Tämän tyyppisistä asioista on ollut keskusteluja retkeilysivustoilla Relaa ja Vaellusnet.
Jos Kalastajaretkeilijällä on moottorikelkka niin hanki ruoteille nostettava kotakangas.
Tuollaisessa kodassa voi huoletta poltella ihan nuotiotakin sisällä. Itselläni on kesämökkinä sellainen.
Telttalämmittimistä: Ainaki Glash Ohlsson myy sellaista kuin HeatPal.
Toimii Trangian polttoaineella ja lämmittää useita tunteja ja sen päällä voi lämmittää vettä.
Jos joku muu tietää hyviä teltanlämmittiä (siis suht pienikokoisia) niin laitakaapa tietoa tänne.
Itse olen hankkinut viime aikoina talviyöpymiseen kunnon makuupussin,joten valoa antaa otsalamppu.- Kipinä..
Tuo on nestekaasukatalyyttilämmitin. Tuskin tuosta kovin valoa irtoaa ja miten on uskaltaako tuohon teltassa tulia tehdä.... palo ja häkävaara.
Kekä tietää..
http://www.kaasuvalo.fi/lammittimet/blucat.pdf - jabooo
Tässä on teltan lämmittämiseen se ainoa ja oikea vaihtoehto joka oikeasti toimii ja on järkevästi käytettynä myös niin turvallinen kuin se nyt vaan ylipäätään on mahdollista. Itselläni tuosta on kokemusta -15c pakkasissa ja Fjällrävenin AKKA RS/3 teltan kanssa (kaksikerros tunneliteltta), eli sisätelttaan tuolla sai katonrajaan 30c lämmintä, keskivaiheille 20 ja lattiatasolle 10 joten aika hemmetin hyvin tarkenee.
http://kotisivu.dnainternet.net/luontola/ultimate/
Itse en noita tuikkukynttilöitä hirveästi teltassa käyttäisi vaan mielummin pientä led-lyhtyä, yhdessä vahdittavassa tulessa on tarpeeksi, tuo Trangiaan asennettava Optimuksen poltin systeemi on hiljainen, eikä tee haitallisia määriä häkää, tästä on Norjan armeijan tekemä tutkimuskin netissä, voin kaivaa sen esille jos kiinnostaa. Paras ominaisuus tuossa trangia asennuksessa on tukevuus ja hiljainen ääni sekä tehoa n.3kW:n verrran, tähän ei mikään tuikkukynttilä riitä. - ei tajua?
lämpimämpää kuin teltassa? vai ymmärsinkö väärin kirjoituksesi?
- jabboob
ei tajua? kirjoitti:
lämpimämpää kuin teltassa? vai ymmärsinkö väärin kirjoituksesi?
ehkäpä.. siis ulkona pihalla pakkasta on -15 astetta ja teltassa sisällä on 20c lämmintä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949167Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki564809Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414501Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532823Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota421202Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691144