Apua lukion valinnassa

Tarvitsen apua luokion valinnassa. Joulutodistuksen keskiarvo oli 9.15 mutta on kyllä mahdollista korottaa ja lukioden keskiarvothan vaihtelevat joka vuosi. Olisi kiva saada enemmän tietoa seuraavista lukiosta: SYK, Ressu, Norssi, Tilu, Sotungin lukio sekä IB-linja myös kiinnostaa jos jollakin on kokemusta.
2311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei joku apua!!

Äänestä
  • Taas näitä vitun elitistejä (sori, ei mitään henkilökohtaista). Mene ulkomaille, jos oppiahjon taso on ratkaiseva tekijä... Minulla oli aikoinaan noin 9,5:n paperit peruskoulusta ja päätin mennä pieneen lukioon. Eikä päätöstä ole tarvinnut katua. Pienessä lukiossa vapaus on aivan toista luokkaa ja meininki rennompaa (yo-kirjoitustenkin jälkeen on elämää), mitä olen kavereiden (osa opiskelee isoissa lukioissa) kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aavikkokameli kirjoitti:

Tarvitsen apua luokion valinnassa. Joulutodistuksen keskiarvo oli 9.15 mutta on kyllä mahdollista korottaa ja lukioden keskiarvothan vaihtelevat joka vuosi. Olisi kiva saada enemmän tietoa seuraavista lukiosta: SYK, Ressu, Norssi, Tilu, Sotungin lukio sekä IB-linja myös kiinnostaa jos jollakin on kokemusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu