Terve
Mitähän ihmettä siellä vanhassa kotikaupungissa tapahtuu? Pikkaisen olen huolissani, jos nämä asiat eivät ole julkisessa keskustelussa:
http://hommaforum.org/index.php?PHPSESSID=b0ntrq3pba0n5ksco2enj212t0&topic=21540.msg295173;topicseen#msg295173
http://octavius1.wordpress.com/2009/04/15/satu-kurrin-marka-haave/
SATU KURRI ! Mitä touhuat?
5
1064
Vastaukset
- Jari Kurri Edmontonterve, 
 joo heh, Kurri selitti eilen naama punasena tv:ssä ja oli aidosti huolestuneen oloinen. No ymmärtäähän sen, oma duuni kyseessä ja oma kaarinahazardi ojassa (enemmän mamuja kvlaan=enemmän duunia kaikenmaailman Kurreille). Sori vaa Satu, ei meitil o varaa tälhetkel rikastuttaa katukuvaa, lopetellaa parit koulut ekaks ni katotaa sit.
- oli sejoka sai somalit aikoinaan Valkealan pakolaiskeskukseen (ex motelli). Nämä tyhjensivät kiinteistöstä kaiken irtaimen ja kaupittelivat sitä Kouvolassa... ja tämä pilu 50- juttukin totta, kun yrittivät tienata silläkin!!!! Satu Kurri on tääysin löyhäpäinen kukkahattu-täti tältäosin (ymmärtää, kun pitää toista kulttuuria). 
 Satu Somaliaan ja iäksi!!!- Liupuhuu potaskaa myös päättäjien suuntaan. Kaupunginhallituksen ei tule uskoa Satu-tädin puheita valtionkorvauksista, koska valtionkorvaukset kattavat vain osan todellisista kustannuksista. Satu-täti on mamufanaatikko, jolla on myös ns. oma lehmä ojassa: vakituinen virka Kouvolan kaupungilta. 
- Tiina-muoriLiu kirjoitti:puhuu potaskaa myös päättäjien suuntaan. Kaupunginhallituksen ei tule uskoa Satu-tädin puheita valtionkorvauksista, koska valtionkorvaukset kattavat vain osan todellisista kustannuksista. Satu-täti on mamufanaatikko, jolla on myös ns. oma lehmä ojassa: vakituinen virka Kouvolan kaupungilta. Täällä mölisevät onnettomat liukastelijat, joiden oma elämä on perseellään. Enää eivät keksi muuta kuin syyttää ja pelätä mamuja. HUOM. PELÄTÄ, uhoovat puskamarmattajat! 
- 65465436Tiina-muori kirjoitti:Täällä mölisevät onnettomat liukastelijat, joiden oma elämä on perseellään. Enää eivät keksi muuta kuin syyttää ja pelätä mamuja. HUOM. PELÄTÄ, uhoovat puskamarmattajat! Maikkarin uutiset eilen: 
 Studiotoimittaja #1
 Perheenyhdistämisen perusteella tehtyjen oleskelulupahakemusten määrä on kasvanut viime vuosina. Aivan erityisen paljon ovat kasvaneet kasvattilapsia koskevat hakemukset.
 Studiotoimittaja #2
 Maahanmuuttoviraston mukaan yksi selitys hakemusruuhkalle voi olla raha. Suomi maksaa hakijan lähiomaisten matkakustannukset hövelimmin kuin muut EU-maat.
 Toimittaja Mari Karppinen
 Suomessa asuva somalialainen turvapaikanhakija haki tänään oleskelulupaa 21 perheenjäsenelleen.
 Heikki Taskinen, maahanmuuttoyksikön johtaja, Maahanmuuttovirasto
 Keskimäärin jokaista luvan saanutta somalialaista kohti hakee keskimäärin viisi omaista. Suurimmat perheet ovat jopa 10-20-henkisiä.
 Toimittaja
 Eniten perheenyhdistämishakemuksia tekevät Somaliasta ja Irakista tulleet turvapaikan saaneet. Tänään tulleessa hakemuksessa oleskelulupaa haettiin puolisolle, 11 lapselle, 5 kasvattilapselle ja neljälle sisar- ja velipuolelle.
 Heikki Taskinen
 Jos puhutaan vaikka viime vuodesta, niin kasvattilasten määrä on lisääntynyt huomattavasti, ja niissä on sitten se vaikeus selvittää, että onko kyse aidosta kasvattilapsisuhteesta vai pyritäänkö tuomaan muita henkilöitä tällä varjolla maahan.
 Toimittaja
 Maahanmuuttovirastossa on tällä hetkellä vireillä reilu 6 000 perheenyhdistämishakemusta. Tarkkoja tilastoja tulijoiden taustoista ei ole, mutta tulijoita riittää.
 Heikki Taskinen
 Käytännössä jokainen turvapaikanhakija, joka on saanut Suomesta oleskeluluvan, hakee myöhemmin perheenyhdistämisen nojalla omaisiaan tänne.
 Toimittaja
 Perheenjäsenten saaminen uuteen kotimaahan helpottaa kotiutumista, mutta niin sanotut huijaushakemukset ruuhkauttavat maahanmuuttovirastoa. Yksi selitys hakemuksien kasvavalle määrälle voi olla se, että Suomi kattaa myös omaisten matkat helpommin kuin muut EU-maat.
 Heikki Taskinen
 Tuohon on vaikea ottaa kantaa, mutta varmaan sillä saattaa joku merkitys asialle olla.
 Toimittaja
 Turvapaikanhakijoiden omaisten matkoihin on budjetoitu tälle vuodelle vajaa miljoona euroa. Budjetti ylitetään kuitenkin jo muutaman kuukauden sisällä.
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset575102
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut283729
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti713500
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012848
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral932743
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302690
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131901
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021508
- 1541366