Rotikan laumanjohtajakokeilu..

Serotikka

Perheessä sekarotuinen uros 10 vuotta iso koira, jolle isäntä olen vain minä. Jos vaimo koittaa ottaa sen aamulla alas vintiltä makuuhuoneestamme käyttääkseen ulkona tarpeillaan, ei tule, alkaa murisemaan, näyttää hampaita ja kerran otti kädestä kiinni niin, että vaimo ei enää edes kokeile.Todella huono juttu tietysti tuollainen käyttäytyminen. Koira on jo 10 vuotias.Kun tulen yövuorosta, menen ylös, avaan oven ja en edes sano mitään ja poika tulee alas ja käytän sen ulkona tarpeillaan ja kova hätä onkin. On aina ollut mukava ja edelleenkin mukava rakas koiramme.( kaikkien kissojen ja koirien kanssa tulee toimeen 100 %:sti). 1.5 vuotias uros-sekarotuinen keskikokoinen koiramme on kiltti ja tulee kyllä kiltisti alas ja muutenkin on mukava ja ihana koira. Uskomattoman todella mustasukkainen kyllä on ja kateellinen, jos muita eläimiämme silitetään tai edes millään tavalla huomioidaan.Kissoja on 3 kappaletta kotonamme. Mutta rotikkapalstalla ollaan, joten meillä on nyt 10 viikkoinen uros-rotikka näiden sekarotuisten ja kissojen lisäksi todella hyvästä kennelistä. Missään tapauksessa en haluaisi, että samanlainen eikä saa tulla kuin vanhasta uroksestamme, että kellään muulla ei ole todellista käskyvaltaa kuin minulla perheessämme. Tiedän, että rotsku on ehkä vain todella yhden isännän koira, mutta voivatko ne käyttäytyä näin julmasti perheenjäsentä kohtaan esim. kuin tämä 10 vuotias koiramme? Tottakai haluan ja pyrimme, että missään tapauksessa ei, mutta tämänkin sekarotuisen kohdalla ongelma on tullut näin pahasti esiin vasta viimeisen vuoden tai 2 vuoden aikana.( on vähän heikkohermoinen silti ollut aina ja erikoinen, ei ihan täysjärkinen tapaus suoraansanottuna,mutta mukava koiruus). Niin, täVs: Ilon aiheitamä rotikan uhma,laumanjohtajan paikkakokeilu murrosiässä tai vasta 2 vuoden iässä koska sitten tuleekin, kokeilee varmasti minua yli kolmekymppistä ukkoa, otaksun ja varmaankin vaimoani, mutta mahtaako hampaat irvessä uhmata perheessä asuvaa nyt 13 vuotiasta poikaa tai pyörätuolissa istuvaa tällä hetkellä 16 vuotiasta tyttöä? Vaimoni kanssa olemme kauppakäynnillä ja näin tekee, onko mahdollista? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.(Hienoja kokemuksia on rotikoista ja mukavia ihania koiria ovat, mutta tärkeä osuushan tuo isännän paikkahan on ja ihminen se pitää isäntä olla, mutta tosiaan, kokeileeko rotikka aikuisia vai tosiaan voiko kokeilla teinejä, lapsia, näistä en ole kuullut / lukenut).

2

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • farkku

      uuden pennun kanssa aloitta siitä, että KAIKKi käyttävät samaa koulutus/käskymetodiaa ja omaavat tarpeeksi ns. henkistä valtaa koiran kanssa. Lenkitätte kaikki koiria paljon niin, että koira uskoo joka ikistä perheenjäsentänne.

    • Kaikille koirille ei ikinä tule vaihetta, jossa johtajuutta koetellaan. MUTTA kun nyt on puhe rotikasta ja vieläpä uroksesta, niin on hyvin mahdollista, että murrosiän tienoilla kokeilua laumanjohtajuudesta tulee. Se ei kuitenkaan ole kiveen kirjoitettua, vaan on kiinni siitä miten saatte nyt pentuna rakennettua suhteen koiraan ja kerrottua sille, että koira on arvoasteikossa AINA se pahnanpohjimmainen. Rotojen luonteissa on myös valtavasti eroja, periaatteessahan rotikka (ja etenkin uros) on dominoiva koira, joka kyllä koettelee paikkaansa, jos siihen on tilaisuus.

      Rotikka on luonteeltaan "yhden ihmisen koira", eli mikään varsinainen sosiaalisieppo se ei ole ikinä. Tärkeää olisi saada rotikasta se "yhden lauman koira" eli teidän perheenne koira. Tämä rakentuu parhaiten luottamuksella ja kunnioituksella. Laumanjohtaja on reilu, johdonmukainen ja selkeä, vaatii koiralta sen mitä koira osaa, mutta ei vaadi sitä mitä koira ei osaa vielä. Peruskoulutuksella rakennetaan hyvä ohjaaja-koira-pohja.

      Kaikkien perheenjäsenten - myös ehdottomasti lasten - tulee olla koiran yläpuolella, kaikilla tulee olla henkinen yliote koiraan. Voisitteko kaikki yhdessä mennä alaosastonne koulutuksiin saamaan oppia tottelevaisuus-treenissä? Toki koiralla saa esim. pk-lajeissa olla yksi ohjaaja, mutta kaikilla perheenjäsenillä tulee olla käsky-suhde koiraan ja koiran tulee totella.

      Hienoa, että paneuduitte hyvän kasvattajan hankkimiseen. Kasvattaja on kultaakin tärkeämpi apu, eli häneltä saatte ihan varmasti myös roppakaupalla hyviä ohjeita koissun kanssa eloon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe