mitä on vale tudo?

ei löydy

Siis oikeesti, en löydä googlettamalla mitään tietoa kyseisestä lajista. Onko vale tudo siis joku perinteinen IP/taistelulaji vai onko se kokoelma sääntöjä joiden mukaan taistellaan kehässä? Ja minkätyylinen laji se on, siis onko siinä paljon mattotekniikoita vai potkuja, lyöntejä vai onko se "täydellinen" laji jossa on kaikki osa-alueet?

11

4450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.K.

      Joo, eipä tuosta kieltämättä hirveästi löydy mitään, mutta näppäileppä sellainen osoite kuin www.kamppailuopisto.com Sieltä löytyy vähän jotakin (ellet ole jo siellä käynyt..)
      Sorry, etten osaa luoda linkkiä..

    • hps

      Tietyn organisaation tietty tapa käydä matseja. Jotakuinkin no-holds-barred pienillä eroilla muihin vastaaviin.
      Siis ei ole laji vaan eräs kamppailu-urheilun ottelumuoto. Osa näistä nhb-tyyppisistä tappelunjärjestäjäorganisaatioista haluaa että tapellaan kehäss, osa häkissä, osa tatamilla. Osa haluaa että on munasuojat ja osa ei. Osa antaa tökkiä silmiin ja osa ei...

      • Doku

        Mutta ainakin Fight Night 9:ssä mainostettiin Vale Tudo alkeiskurssia.
        (Ja vielä 'tervehenkisenä harrastuksena' sen jälkeen kun toisen kaverin päätä oli ensin hakattu lattiaan kehässä) :D


      • Selittäjä
        Doku kirjoitti:

        Mutta ainakin Fight Night 9:ssä mainostettiin Vale Tudo alkeiskurssia.
        (Ja vielä 'tervehenkisenä harrastuksena' sen jälkeen kun toisen kaverin päätä oli ensin hakattu lattiaan kehässä) :D

        Kyllähän muistakin vapaaottelulajeissa kuten nhb:ssä, shootossa jne. järjestetään myöskin alkeiskursseja. Käytännössä siellä opetetaan otteluissa käytettäviä tekniikoita jotka ovat pääsääntöisesti poimittu muista lajeista kuten thainyrkkeilystä, painista jne. ja mahdollisesti muokkautuneet enemmän lajin tarpeita palveleviksi


      • Musculus

        hps kirjoitti: "Osa haluaa että on munasuojat ja osa ei. Osa antaa tökkiä silmiin ja osa ei..."

        Tämä ei voi olla totta. Vai suostuuko joku täyskontaktiotteluun ilman munasuojia ja säännöillä jotka sallii silmien vahingoittamisen?


      • Vääntäjä
        Musculus kirjoitti:

        hps kirjoitti: "Osa haluaa että on munasuojat ja osa ei. Osa antaa tökkiä silmiin ja osa ei..."

        Tämä ei voi olla totta. Vai suostuuko joku täyskontaktiotteluun ilman munasuojia ja säännöillä jotka sallii silmien vahingoittamisen?

        "Tämä ei voi olla totta. Vai suostuuko joku täyskontaktiotteluun ilman munasuojia ja säännöillä jotka sallii silmien vahingoittamisen?"

        Brasseissa käsittääkseni on turnaus, missä on kaikki siis ihan kaikki sallittu. Ainut sääntö on silmiä ei saa repiä irti, mutta saa tökkiä.


      • ? :\ ?
        Doku kirjoitti:

        Mutta ainakin Fight Night 9:ssä mainostettiin Vale Tudo alkeiskurssia.
        (Ja vielä 'tervehenkisenä harrastuksena' sen jälkeen kun toisen kaverin päätä oli ensin hakattu lattiaan kehässä) :D

        Joo mäkin näin sen... Oon kuitenki lukenu et on säännöis kiellettyy lyödä tai potkia maassa olevaa... Vai onks niil siel fight festivaleilla jotku eri säännöt...?


      • Vääntäjä
        ? :\ ? kirjoitti:

        Joo mäkin näin sen... Oon kuitenki lukenu et on säännöis kiellettyy lyödä tai potkia maassa olevaa... Vai onks niil siel fight festivaleilla jotku eri säännöt...?

        Suunnilleen kaikissa turnauksissa on säännöissä jokin verran eroja. Kuten jossakin saa vetää hedareita joskin taas ei ja jossakin saa potkasta fudis potkulla maassa olevaa päähän joissa taas ei.

        Myös shootossa, C säännöillä ei saa lyödä/potkia maassa, mutta taas B säännöillä saa. et sellaista


    • leka

      Google antaa kielellä suomi 122 osumaa, ja kaikilla kielillä yhteensä (eli pääasiassa englanniksi) noin 456000 osumaa. Eiköhän niistä löydy hommasta tietoa. Mikä vika sun Googlessa on?

      • ei löydy

        ...koska löytyy niitä hittejä vale tudo hakusanalla mutta ei löydy minkäänlaista introa vale tudoon, tai esim haulla "vale tudo faq" tai "what is vale tudo" ei löydy mitään ASIAAN VIITTAAVAA*. Tiedän kyllä että vika on käyttäjässä eikä koneessa mutta kysyin nyt täältä koska asialla ei ole niin helvetillinen kiire ja tiesin että täällä on avuliasta porukkaa.

        Toisinsanoen, juu olisin varmaan googlella löytänyt jonkunnäköisen introduction to vale tudo tekstinpätkän noin 5min etsimisen jälkeen mutta koska mulla ei ollu niin sekunnin päälle löytää sitä tietoa heti niin kysyin täältä.

        Nih. :)

        *kun sanon "ei löydy mitään" niin tarkoitan _tietenkin_ että löytyy kyllä hittejä mutta ei sellaista juuri mun etsimääni sivua...


        Ai niin, ja kiitos kaikille ASIALLISESTI vastanneille ;)


    • Anonyymi

      vale tudo, kaikki käy, perjaateessa tappelu joka loppuu kuolemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2328
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1583
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1578
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1267
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      227
      992
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      833
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      829
    Aihe