Normaalimuotoisten raja-arvo

Tietääkö joku mikä on normaalimuotoisten siittiöiden raja-arvo, luin jostain että pitäisi olla ainakin 30% tai yli, mutta kuulostaa suurelta. Meillä ei tuloslapussa ole siinä kohtaa viitearvoja, mutta lääkäri kommentoinut 5% normaalimuotoisia kyllä matalaksi. Olisi kiva tietää kuinka matala se sitten on ...? Muut arvot liikkuvuuden jne. osalta ok.
3334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yleisenä raja-arvona pidetään 13% normaalimuotoisia siittiöitä. Jossain vaiheessa WHO:lla on ollut raja-arvona tuo 30%. Vähempikin siis riittää ja tuskin kukaan enää yltäisikään tuohon 30% rajaan. Jos normaalimuotoisia siittiöitä on alle 5%, pidetään miehen hedelmöittämiskykyä selvästi alentuneena. Hedelmöittämiskykyä alentaa erityisesti siittiöiden pään epämuodostumat. Siittiön kiinnittyminen munasoluun voi tällöin epäonnistua. 5% normaalimuotoisia siittiöitä ei siis välttämättä merkitse kuin lievää haittaa, jos muut arvot ovat hyvät. Itseltäni normaalimuotoisia siittiöitä ei viimeisimmästä näytteestä löytnynyt yhtäkään, joten siinä valossa tuo 5% kuulostaan ruhtinaallisen suurelta.

Äänestä
  • Lämmin kiitos tiedosta. Tietty tää silti masentaa, olisi edes vaikka tuo yli 13%. Osaatko sanoa kuinka paljon sitten jatkossa tuo ongelma haittaa.....eli lisääkö vielä keskenmenoriskiä jne.? Nimittäin olin juuri raskaana näillä hoidoilla ja noilla miehen arvoilla siis ;-) , mutta meni kesken rv 11. Suru on nyt siksi kova, ja mietin uskaltaako hoitoja jatkaa jne. jos noi miehen epämuotoiset siittiöt sit kuitenkin lisäävät keskenmeno-riskiä jne., tai muita kehityshäiriöitä yms. Varmasti miehenä vaikea ymmärtää, kuinka hankalaa tää on, mut jos tiedät faktoja asian suhteen, niin kovin olisin kiitollinen kuulemaan. Yks urologi oli kyllä just kommentoinut miehelleni että ihan "tavallinen" tuo arvo on, en sit tiedä olisiko siksi että ei halua masentaa, kun ei heillä kai pahemmin mitään hoitojakaan tähän ole, vai miksi.

    Äänestä

  • ap........ kirjoitti:

    Lämmin kiitos tiedosta. Tietty tää silti masentaa, olisi edes vaikka tuo yli 13%. Osaatko sanoa kuinka paljon sitten jatkossa tuo ongelma haittaa.....eli lisääkö vielä keskenmenoriskiä jne.? Nimittäin olin juuri raskaana näillä hoidoilla ja noilla miehen arvoilla siis ;-) , mutta meni kesken rv 11. Suru on nyt siksi kova, ja mietin uskaltaako hoitoja jatkaa jne. jos noi miehen epämuotoiset siittiöt sit kuitenkin lisäävät keskenmeno-riskiä jne., tai muita kehityshäiriöitä yms. Varmasti miehenä vaikea ymmärtää, kuinka hankalaa tää on, mut jos tiedät faktoja asian suhteen, niin kovin olisin kiitollinen kuulemaan. Yks urologi oli kyllä just kommentoinut miehelleni että ihan "tavallinen" tuo arvo on, en sit tiedä olisiko siksi että ei halua masentaa, kun ei heillä kai pahemmin mitään hoitojakaan tähän ole, vai miksi.

    Ei ne epämuodostuneet siittiöt vaikuta raskauteen, ei aiheuta keskenmenoja tai kehityshäiriöitä lapselle. Vaikuttavat siis vain siihen hedelmöityskykyyn..!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rajat kirjoitti:

Tietääkö joku mikä on normaalimuotoisten siittiöiden raja-arvo, luin jostain että pitäisi olla ainakin 30% tai yli, mutta kuulostaa suurelta. Meillä ei tuloslapussa ole siinä kohtaa viitearvoja, mutta lääkäri kommentoinut 5% normaalimuotoisia kyllä matalaksi. Olisi kiva tietää kuinka matala se sitten on ...? Muut arvot liikkuvuuden jne. osalta ok.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu