http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Satakunta/1194634183198/artikkeli/hevostensa hoidon laiminlyoneelle vaaditaan ehdolli...
Näin sastamalan hevoset voivat
ao
10382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Syytteen mukaan hevosia pidettiin täysin ala-arvoisissa tiloissa, mikä vaaransi niiden terveyden. Osa hevosista oli aliravittuja, eivätkä ne olleet saaneet minkäänlaista liikuntaa. Niillä ei myöskään ollut asianmukaista makuupaikkaa, ja yhden hevosen riimu oli kasvanut päähän kiinni.
Hevosista kaksi jouduttiin lopettamaan heti, ja ainakin kolme vielä myöhemmin.
Syytetty myönsi syyllistyneensä eläinsuojelurikokseen kahden eläimen osalta. Tuomionsa käräjäoikeus antaa ensi viikolla."
Kysymyksiä:
Miten vanha/huonokuntoinen talli vaarantaa hevosten terveyden? Ole nähnyt paljon terveitä hevosia tosi kaameissa vanhoissa talleissa.
Osa oli aliravittuja - kaikkein "aliravituin", 9 kk:n ikäinen varsa ei näyttänyt mitenkään aliravitulta.
Lopettamaan jouduttiin ensi hätiin (kuitenkin piti ensin kuljettaa kaikki uuteen hoitopaikkaan, miksi?) 1 hoidettavissa olevien pikku haavojen ja pitkien vuoltavissa olevien kavioiden vuoksi, yksi syntymävikana vialliset jalat saanut varsa. Nyt se on Junnilan vika, että se syntyi sellaisena ja pidettiin hengissä - ei siis kasvattajan vika. Varsa ei varmaan ollut saanut "tarpeeksi liikuntaa". Miten muiden saama vähäine liikunta pystyttiin todistamaan; oliko hevosia "vakoiltu" ympäri vuorokauden kenties viikkojen ajan?
Riimu ei todellakaan ollut "kasvanut päähän kiinni", vaan hangannut vähän.
Se, että terveet hevoset lopetettiin, voi siis Suomessa olla todiste eläintenpitäjää vastaan.
Voi että, kun saadaan vanha ihminen tunnustamaan syyllisyytensä vialloisena syntyneen eläimen, joka oli kasvanut toisten hoidossa, hengissä pitämiseen.
Miten oikeudessa mahdetaan huomioida Junnilaa mustamaalaava, täysin virheellinen uutisointi lukuisissa sanomalehdissä?
hevosia, jotka olivat tallinpitäjän mukaan kunnossa, "ihmiset vaan on kateellisia", että näin Suomessa eläimiä pidetään! En usko, että nuokaan hevoset on terveitä olleet ja "vähän hankaaminen" kuulostaa paskan jauhannalle. IS.ssa oli gallup, jossa kysyttiin, pitäisikö eläinsuojelua lisätä ja 95% vastaajista, vastasi kyllä. Minä olen samaa mieltä ja lisäksi eläinrääkkäyksestä annettavia tuomioita tulisi kiristää, huomattavasti!
Oikeassa.. Ei täällä ole kukaan eläinsuojelua vastustanutkaan. Silloin kun siihen on aihetta. 45 minuuttia ohjelman hevoset olivat tosiaankin huonosti hoidetut ja sellaiseen tuleekn puuttua. Mutta että kun terveitä hevosia huostanotetaan ja myydään ketuille rehuiksi, ja kun keräillään rahaa jotka käytetään omaksi hyödyksi niin sellainen on tuomittavaa. Tässä taannoin otin justiceforallista tänne lainaúksen, jossa väitettiin eräällä eläinsuojelijalla olevan mielenterveysongelma.. Sellaiset henkilöt on saatava poistetuksi eläinsuojelualalta..
Miten saa tietoonsa toisten "mielenterveysongelmat"?
Häh... paskanjauhajat poistettava keskustelupalstoilta!!
auskulta.prltä ja eunukilta ja siltä, joka on kohdellut hevosiaan niin, että ne on pitänyt lopettaa yöks!
No tämä Justiceforallin kirjoittaja väitti tuttavansa seurustelleen tämän eläinsuojelijan kanssa, ja väitti edelleen että eläinsuojelija olisi tuolle miehelle itse kertonut mielenterveysongelmistaan. Katseleppa tuolta aiemmista keskusteluista se juttu..
Eipä kuule kiinnosta kuulopuheet. Joku ehkä on äärimmäisen kiinnostunut!!??
Äläkä vaan kopsaa sitä juttua taas tänne... heh.
Päivänjatkoja.... työt kutsuu!
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite/Satakunta/1194634551089/artikkeli/hevosiaan raakanneelle ehdollista vankeutta.html
Täällä sinäkin vain mesoat.
Eläimiä rääkätään ja kukaan ei tee mitään
tapauksessa rääkkääjä oli se kaappaajaporukka.
Eläintenpitokieltoa tuollaisille.