Asensin just Fedoran ja totesin et EI HYVÄ

windowssiin??

Vaikka sinäänsä en ole Linuxia mitenkään vastaan ja haluaisin sellaisen itsellenikin 2 koneesen, mutta kohtasin mota pulmaa joista 2 on hyvin hankala saada kuntoon.

1. Näytön rosoluutio hertsit. Vaihtoehdot on 60 hz tai 50 hz ja resoluutiosta ei irtoa kun 800x600 vaikka näytönohjain pystyy parempaan ja näyttökin paljon parempaan... ainut on vain kaapelointi joka BNC liitännässä kiinni ja monitori EI tuo näitä automaattisia tunnistuksia. Miten siis homma saadaan kuntoon??

2. Tämän herra root aivan tarpeeton kaveri joka kokoajan vaatii salasanaa, jos jotain haluaa muuttaa. Koitin windows tyyliin antaan "käyttäjäll" kaikki oikeudet, mutta eipä sekään onnistunut ja kone parkuu herra rootin salasana.

Pitää koneeseen ASAENTAA joku helkkarin ohjelma erikseen näyttöön, jotta kone tajuaa sellasen olemassaolon ja voiko tuon helkkatin root herran kekästä kuuseen. En jaksa kirjottaa aina säätöjä kokeiluja varten salasajna. Kokeilu jää nyt kesken ja odottaa vinkkejä. Ehkä näyttö homma tulee kuntoo uuden monitorin myötä, mut paha maku jäi suuhun. SUSEe kokeilin kans ja se ei vingu root herraa kokoaika, pikkasen parempi siltä osin.

7

809

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -kouluttaja-

      Koska haluat eroon täysin yksityisyydestä ja tietoturvasta niin valintasi on Windows... ole root kokoajan.... ikkunat auki sonnalle.

      Älä myöskään käytä turvavyötä, tai istuta lastasi turvaistuimeen. Pelastusliivit ja kipinäsuojat ovat nössöille. Mitä tekee palovaroittimella! Lukko oveen, miksi... eihän täällä asu kuin minä!

    • "1. Näytön rosoluutio hertsit. Vaihtoehdot on 60 hz tai 50 hz ja resoluutiosta ei irtoa kun 800x600 vaikka näytönohjain pystyy parempaan ja näyttökin paljon parempaan... ainut on vain kaapelointi joka BNC liitännässä kiinni ja monitori EI tuo näitä automaattisia tunnistuksia. Miten siis homma saadaan kuntoon??"

      nVidian kortilla säädetään ajurista. Muussa tapauksessa kai joutuisi jotain xorg.conff tiedostoa muokkaamaan. Käytännössä vaatisi jotain kummallista CRT ruutua tai muuta hassua.

      "2. Tämän herra root aivan tarpeeton kaveri joka kokoajan vaatii salasanaa, jos jotain haluaa muuttaa. Koitin windows tyyliin antaan "käyttäjäll" kaikki oikeudet, mutta eipä sekään onnistunut ja kone parkuu herra rootin salasana."

      Root on koneen pääkäyttäjä joka on jokaisessa käyttöjärjestelmässä. Pääkäyttäjän oikeudet tarvitaan kun halutaan säätää jotain kotikansion ulkopuolella, että ei se mikään turha ole. Ja muuten sitä ei tietenkään käytetä turvallisuussyistä. Kirjaudut pääkäyttäjänä sisään ja sitten säätelet ja sitten kun olet säädellyt niin takaisin tavalliselle käyttäjätilille.

      • windowssiin??

        Näytönohjain on mallia radeon. Kaivon nettiä tuolla xorg tiedostolla ja löysin esimerkkejä miten sitä voi muokkaa. Jos onnistun, niin omat asetukset tulee sinne resoluutio valikkoon ja homman pitäs toimia.

        Herra root lienee tarpeellinen kaveri ja sen kanssa pitää opetella tulemaan toimeen. Hieman hankalaahan se on, kun windows on pehmittänyt pään ja tottunut siin, että full controll on oletus.

        Pitää jatkaa harjottelua, jos joku menee killiin... voi aina asennuksen tehä uusiksi.


      • Domenick

        Minä olen joutunut puukottamaan xorg.confia joissakin vanhoissa koneissa. Linux Mint 7:n lxrand:lla se onnistui ja luulisin että Fedoralla on omat työkalunsa tähän. Aina ne ongelmat on pienen pähkäilyn jälkeen selvinneet. Kannattaa Fedoran sivustoilta kysyä suosiolla neuvoja.

        Mitä taas tulee 5 vuotta vanhoihin tai sitä uudempiin pöytäkoneisiin niin eipä ole resoluutioiden kanssa ollut ongelmia. Yleensä vanhat koneet ja vanhat näytönohjaimet aikaansaavat näitä pulmia. Jos on 8 vuotta vanha kone, kuten minulla viime syksyyn asti oli tällainen tapaus kakkoskoneena niin tuskin sen vanha näytönohjain löytää 800x600 suurempia resoja.


    • rety.

      tulee itsasiassa suoraan prosessorista, eli prosessori antaa mahdillisuuden tähän kun toimitaan suojatussa tilassa ohjelmat voivat siis toimia eri tasolla ja eri oikeuksilla 386 prossusta alkaen, ja suuri tästä syystä kaikissa käyttöjärjestelmissä on nämä samat ominaisuudet.
      Kirjautuminen userista - rootiksi tapahtuu käsin, sitä ei automatisoida koska silloinhan haittaohjelmat käyttäisivät sitä mahdollisuutta.
      Se user-root on kuin lukko asunnon ulko-ovessa , eikä kukaan valita kuinka vaikea on kiertää ovi lukkoon tai auki, se tapahtuu luonnostaan ... mutta tietokonemaailmassa tämä tuottaa vieläkin suurta tuskaa.

      • Kyllä minun tietääkseni Coherentissa ja Minixissä oli root ja tavalliset käyttäjät erikseen, vaikka ne pyörivät myös 286:lla.


      • TRRY

        ...tarkennetaan, että herra rootin prosessit ajetaan ihan samassa prosessorin tilassa kuin muidenkin käyttäjien.

        Prosessorin suojatussa tilassa suoritetaan vain käyttöjärjestelmän ytimen (ja laiteajureiden) koodia. Ytimen koodi pitää Linuxissa huolen mm. siitä, että tavalliset prosessit eivät pääse tekemään mitään, mikä ei ole niiden käyttäjille sallittua. Käytännössä se sallii root-käyttäjän prosessien tekevän monia sellaisia asioita, joita muiden käyttäjien prosessit eivät saa tehdä.

        Suojatun tilan tekniikka sopii yhtä hyvin käyttäjäperustaisen kuin minkä tahansa muunkin turvallisuusmekanismin pohjaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2059
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1333
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      52
      695
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      571
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      459
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe