Olen 19-vuotias ja yritämme poikaystäväni kanssa saada lasta. Viikonloppuna pitäis tehdä raskaustesti ja toivon suuresti että olisin raskaana. nyt vain vaivaa paljon kun ei tiedä asiata oikein mitään.
voisiko joku kerto että mitä pitää tehdä sen jälkeen jos raskaustesti näyttää että olen raskaana..? tiedän että neuvolaan pitää mennä.. mitä sielä tehdään? haluaisin saada tietoa asiasta.. kiitos etukäteen jos joku vastaa :)
voisiko joku kerto että mitä pitää tehdä sen jälkeen jos raskaustesti näyttää että olen raskaana..? tiedän että neuvolaan pitää mennä.. mitä sielä tehdään? haluaisin saada tietoa asiasta.. kiitos etukäteen jos joku vastaa :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos testi näyttää positiivista, pitää viedä aamu virtsasta näyte terveyskeskuksen labraan ja sanoa siellä että raskaustesti... iltapäivällä saat tuloksen ja jos ja kun on positiivinen niin sitten soittat neuvolaan ja ne varaa ajan sulle ja siitä se rumpa sit lähtee...
pidetään peukkuja!
ellu rv 31 4
Meilläpäin ei kyllä kiikutettu mitään pissapurkkeja enää kotitestin jälkeen, vaan suoraan yhteys neuvolaan vaan.
Tein raskaustestin 3 päivää sen jälkeen kun kuukautisten olisi pitänyt viimeistään alkaa, mulla kierto tais olla jotain 25-32 päivää niin odottelin 35 päivää.
Soitin neuvolaan, kysyivät milloin menkat oli viimeksi alkanu, laskettiin laskettuaika ja sovittiin eka neuvola-aika raskausviikolle 9.
Neuvolassa punnittiin, tehtiin pissa- ja verikokeita ja käytiin läpi ruokavaliota, oltiin postina saatiin etukäteen lomakkeet joihin kirjoitettiin mitä syödään ja kuinka usein. Samoin juomatavat huumeet. Isäkin täytti omat tiedot.
Täällä http://verneri.net/yleis/?kat2=10 kerrotaan yleisellä tasolla mitä kaikkea raskauteen kuuluu. Kannattaa käydä kattomassa :) Ja niitä kokemuksia kysellä ja "tyhmiäkysymyksiä" voi sitten tänne laittaa !!