Epäilen että meillä on kosteutta tiskikoneen alla parkettilattiassa. Yleensähän näin voi olla!
Ostimme asunnon 1,5vuotta sitten ja aioin mittauttaa kosteuden. Mikäli kosteutta löytyy, niin koko keittiön lattia täytyy purkaa ja laittaa uusi parketti.
Korvaako tämän lystin vakuutus vai asunnon edelline omistaja? Edellisellä omistajalla aion luonnollisesti maksattaa kosteusmittauksen.
t.tane
Ostimme asunnon 1,5vuotta sitten ja aioin mittauttaa kosteuden. Mikäli kosteutta löytyy, niin koko keittiön lattia täytyy purkaa ja laittaa uusi parketti.
Korvaako tämän lystin vakuutus vai asunnon edelline omistaja? Edellisellä omistajalla aion luonnollisesti maksattaa kosteusmittauksen.
t.tane
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olet laskenut itse vettä lattialle. Ei olisi ensimmäinen kerta.
Miksi edellisen omistajan pitäisi maksaa edes kosteusmittaus puolentoistavuoden jälkeen?
Jotkut jopa maksaa remppansa ja mokansa ihan ite?USKO TAI ÄLÄ
Seuraavan kerran menet vessaan kuselle!
Apk EI OLE PISUAARI !
Lorottelit ohi kännipäissäsi kuiteskin..
Helppoa eikö totta.
Myöhäistä rypistellä kun on jo ______ ,ssa.
1,5v on pitkä aika ja liirumlaarum lapuilla ja laskuilla voi vaikka leikkiä itse näin se vaan menee.
Katso peiliin. Sieltä se maksaja katsoo takaisin.
Ja onhan sinulla se turvakaukalo siellä tiskikoneen alla? Onhan?
Jos ei, niin eipä taida kotivakuutuskaan maksaa.
Puhut asunnosta eli ilmeisesti asut asunto-osakeyhtiössä. Jos näin on, niin sinun pitää ilmoittaa epäilyistäsi välittömästi isännöitsijälle. Tuskin pelkästään parketti on kostunut, vaan myös sen alapuoliset rakenteet, jotka kuuluvat taloyhtiön vastuulle. Mitä kauemmin ongelma muhii, sitä kalliimmaksi sen korjaaminen tulee ja taloyhtiö voi vaatia sinulta korvauksia, jos et ole ilmoittanut asiasta.
Myyjältä voit pyytää hinnanalennusta ainoastaan, jos parketin uusimisen kustannukset (siis pintarakenteiden) ovat reippaasti yli 10 % kauppahinnasta. Jos myös parketin alla olevat rakenteet ovat kosteusvaurioituneet, niin niiden korjaaminen kuuluu taloyhtiölle. Jos ilmenee, että entinen osakas (eli myyjä) on syyllinen taloyhtiön vastuulle kuuluvien rakenteiden vaurioista, niin taloyhtiö perii itse niihin kohdistuvat kustannukset tältä entiseltä osakkaalta.
Jos 1,5 vuotta jo kulunut kaupasta, niin jos edellisen omistajan pesukone olisi vuotanut, niin se olisi jo kuivanut tuossa ajassa, parketti on ohutta puuta ja kuivuu muutamassa viikossa. Oletteko katsoneet, vuotaako teidän oma tiskikone . Tuskin enää edellinen omistaja apuun tulee, luulee teidän vain kusettavan, että yritätte saada ilmaiseksi uuden parketin. Jos oma kone vuotaa, niin ei se kuulu muille mitenkään.
on tietääkseni 10 vuotta vastuussa ns. rakennusvirheistä yms.
Mutta tuonkaltainen asia olisi pitänyt ostohetkellä tutkia ja huomata.
Riippuen kosteudenaiheuttajasta saatat saada jotain korvausta mutta jos sen on aiheuttanut tiskikone niin korvauksia on oikeastaan turha lähtee hakeen mistään.
Vakuutus edellyttää sen kaukalon koneen alle ja siltikään se ei välttämättä korvaa
Mikä vitun rakennusvirhe se on, jos lattia on NYT märkä?
Jos lattia on kastunut edellisen omistajan aikana, niin ei sieltä enää mitään kosteutta löytyisi, 1,5 vuotta myöhemmin. Elikkäs nyt märkä lattia = nykyisen omistajan tekosia (tai pikemminkin tekemättömyyden seurausta, jossain ON vuoto, mutta velliperse on vaan istunut istunut sormi perseessä ja yrittää nyt laskuttaa saamattomuuttaan muilla). Toki se vuoto on saattanut olla olemassa jo sen edellisen omistajan aikana, mutta milläs sen enää todistat. Se on voi voi. Tällaisiin vikoihin pitäisi reagoida heti.
Vrt. tää yksi itkupilli, mikä antoi salaojan vai mikäsenytoli purkuputken mennä tukkoon kaikessa rauhassa ...
Jos tiskikone vuotaa, se ei ole mikään rakennusvirhe. Myyjän vastuuaika on osakehuoneiston kohdalla kaksi vuotta, ja kiinteistön kohdalla viisi vuotta. Ja silloinkin vain piilovioista, joiden korjauskustannukset ovat merkittävät (n. 10 %) kauppahinnasta. Siinäkin pitää vielä huomioida tasonparannus, jota myyjä ei ole velvollinen korvaamaan.
Täytyy nyt muistaa että kodinkoneet eivät voi olla myyjän vastuulla vaikka APK olisi kämpän mukana tullut.
Odottamaton vahinko eli astianpesukoneen tulovesiputki menee poikki niin vakuutus korvaa mutta voi olla vaikeuksia jso se sellainen pieni vuoto mikä on jatkunut vaikka puoli vuotta niin itse maksatte ja astianpesukoneen letkut kannattaa tarkistaa kerran kuussa ettei ole vuotoja. Jos asutte omakotitalosaa voitte saada sen vakuutuksista osan mutta voi olla ette mitään ja jos asunto-osakeyhtiössä niin kakissa tapauksissa käy vakuutustarkastaja tarkistamassa tilanteen mutta lopettakaa heti koneen käyttö ettei tule lisää kosteutta vaan remonttitöihin ja nopeasti. Jos on puurakenteinen niintäytyy purkaa rakenteisiin saakka eikä pelkkä parketin poisto riitä vaan tarksitaa ettei villat ja muut rakenteet ole kastunut ja sitä rataa.
se edellinen omistaja alkais sun kosteusmittauksias maksamaan?
Tanehan se on joka maksaa tanen talon korjauksen... Ja muuten, jos tiskikone olisi kussut alleen niin se olisi kyllä takuulla ollut nähtävissä jo kaupantekohetkellä, eikä siis mitään muuta kuin ostajan oma laiminlyönti asunnon tarkastuksen ja selonottovelvollisuuden suhteen... Vittu mitä itkijöitä!
Jos kosteutta on nyt tiskikoneen alla, katso peiliin niin näet maksajan. Tiskikonetta täytyy tarkkailla jatkuvasti. jos se on nyt märkä on se aiheutunut sinun aikanasi. Edellisen omistajan ei millään tavoin tarvitse osallistua kosteusmittaukseen ja tää on faktaa.