Sunnuntaina Delhiin!

Semmoista oisin kysellyt, että toimiikohan nordean visa electron delhin automaateissa,vai onko parempi varata reilusti käteistä?

säätiedoista kattelin että semmosta 20'c, eli turha hellevaatteita varata mukaan?(jos joku ois vaik ollu lähiaikoina)

Onko ihan turvallista mennä yksin naisena taksilla, vaiko parempi etsiä joku porukka jolla kulkee?
7387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Päivälämpötila tosiaankin kieppuu tammikuun lopussa siellä 20 asteen paikkeilla, mutta voi yhtä hyvin nousta 25 asteeseenkin. Yöt ovat tähän aikaan vielä vilpoisia, aamuyöstä lämpötila voi laskea ajoittain nollan tietämille. Kerrospukeutuminen on järkevää - voi sitten päivän mittaan vähentää vaatetusta tarpeen mukaan.

Tämä talvi on ollut Pohjois-Intiassa tavallista leudompi. Niillä alueilla, joilla yleensä sataa lunta, on tänä talvena satunut normaalia vähemmän. Niinpä monissa paikoissa, joissa käytettävän talousveden määrä on riippuvainen vuoriston sulamisvesien määrästä, tullaan kärsimään vesipulasta ja säännöstelystä ensi kesänä - ovat siis sellaisia alueita, jonne varsinainen monsuuni ei ulotu.

Kyllä voit ihan huoletta matkustaa yksin taksilla Delhissä. Öiseen aikaan liikkumista kannattaa harkita, kuten missä tahansa maailman suurkaupungissa. Itse olen kyllä sitäkin harrastanut Delhissä. Hommaa taksi hotellisi respan kautta, niin olet suuremmalla todennäköisyydellä hyvissä käsissä - maksat kyydistä hotellissa ja kuski saa rahansa palauttaessaan sinut ehjänä takaisin. On vain vähän kalliimpaa kuin jos itse säätäisit kuljetuksia.

Delhissä on nykyään hyvä vaihtoehto liikkua metrolla. Tosi nopea ja lisäksi tehokas tapa välttää Delhin ruuhkat. Ei tosin paras mahdollinen silloin kun haluaa nähdä itse kaupunkia ja sen elämää.

Oikein hyvää matkaa sinulle!

Äänestä
  • Kiitos rohkaisevasta viestistä!=)

    Äänestä

Tulin maanantaina Delhistä ja oli kyllä aika kylmää. En suosittele hellevaatteita mukaan. Kuten jo aikaisempi kirjoittja totesi, niin voit huoletta liikkua taksilla yksin. Iltaisin sitä todellakin kannattaa välttää. Varaudu siihen, että miehet saattavat huudella perääsi, etenkin jos olet hiuksiltasi vaalea.

Oikein hyvää matkaa! :)

Äänestä
  • Mä olen kans lähdössä huomenna delhiin, lennätkö finskillä? ja toivottavsti et ole mun sisko sillä seki on lähössä mukaan ja sekin voisi kysellä täällä :)

    Äänestä

  • hjesus kirjoitti:

    Mä olen kans lähdössä huomenna delhiin, lennätkö finskillä? ja toivottavsti et ole mun sisko sillä seki on lähössä mukaan ja sekin voisi kysellä täällä :)

    Lennän kyllä finnairin yölennolla, näemme siis kai kentällä=)

    Äänestä

Moi taas vaihteeksi Suomessa.Kyllä visa elektroni toimii joka paikassa Intiassa,mutta muista pankin kurssi on tosi paljon heikompi kuin vaihtajilla.Ja Delhin 20 asteen lämpötila tulin juuri 20.01.010 Delhistä Suomeen jossa sattuneista syistä jouduimme olemaan 5 viikkoa ja voi he-----tti,että palelimme.Delhissä on talvi joulu ja tammikuussaLämpötila oli päivällä 6-8 astetta ja yöllä 0-3 astetta.Tokihan tiedät ettei siellä ole lämmityksiä hotellihuoneissa joten villa peiton alla saatiin mekin ne 5 viikkoa viettää.Ja sitten se kosteus aamuisin niin karmee sumu ettei nähnyt mitään ja arvaa menikö luihin ja ytimiin.Ja kaikkein inhottavinta oli se,kun olemme normaalisti Keralassa jossa lämpötila on nyt vallan yli 35 asteen,että kyllä veevetti koska emme olleet omasta tahdosta Delhissä niin kauan.Lähden taas takaisin 13.02-010 ja takuulla pysymme mieheni kotona Keralassa ja lämmössä.

Äänestä
  • Sulla ei sit taida olla käytössäsi turistiviisumi, kun aiot mennä takaisin vajaan kuukauden kuluttua edellisestä paluusta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitinennn kirjoitti:

Semmoista oisin kysellyt, että toimiikohan nordean visa electron delhin automaateissa,vai onko parempi varata reilusti käteistä?

säätiedoista kattelin että semmosta 20'c, eli turha hellevaatteita varata mukaan?(jos joku ois vaik ollu lähiaikoina)

Onko ihan turvallista mennä yksin naisena taksilla, vaiko parempi etsiä joku porukka jolla kulkee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu