Saunamökkiimme tulee n. 30 neliön huone, jossa ei ole tasaista kattoa. Nyt pitäisi keksiä millainen valaistus tulee huoneeseen (3 ikkunaa). Kannattaako kattoon laittaa kohdevaloja, jos, niin millaisia? Olen myös ajatellut TV:tä seinälle.
Mökkiin valoa?
Mökin muija
1202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ensimmäisenä tuli mieleen riippuvalaistus (ES-lampuilla/E27-kannalla esim.). Riippuvalaisimet riippuvat katosta niin, että ne ovat samalla korkeudella toistensa kanssa.
Kohdevaloja voi myös käyttää, mutta on työläs asentaa ja katon epätasaisuuden ansiosta valonjakauma myös epätasainen.
LEDit voit unohtaa samantien. Niiden valontuotto ei kanna pitkälle ja myös hankala asentaa (siis yksittäiset LEDit ja ledisarjat).
Ikkunoilla sinänsä ei merkitystä valaistuksen kannalta, sillä myös Suomessa on joskus pimeää.. Ikkunoiden läheisyyteen kyllä kannattaa harkita muusta valaistuksesta poikkeava ratkaisu.