Lapsemme ei ole vielä edes syntynyt, mutta suunittelen jo ristiäisiä innolla...asumme nimittäin ulkomailla ja tulen kohta Suomeen synnyttämään. Vietämme noin kuukauden Suomessa ja ko. aikana pitäisi ehtiä järjestää myös ristiäiset. Kummeiksi olemme valinneet nykyiset naapurimme - hyvät ystävämme, jotka eivät kuitenkaan pääse matkustamaan ristiäisiin Suomeen. Siitä olen jo selvillä, että kummeiksi voidaan ottaa myös ei-ristiäistilaisuudessa läsnä olevia henkilöitä, kunhan he vaan kuuluvat kirkkoon. Nyt tarvitsin tiedon, tarvitaanko nykyisin Väestörekisterikeskuksen lomakkeeseen, jonka seurakunta lähettää lapsen nimen rekisteröintiä varten etukäteen myös kummien henkilötunnukset. Muistan, että ole törmännyt viime vuosina kumpaankin tapaukseeen. Toisessa kummeista kerättiin vain nimi- ja seurakuntatiedot, toisessa kummeista otettiin ylös myös henkilötunnus. Mietin vaan, että minun pitää muistaa sitten tulevilta kummeilta nämä tiedot valmiiksi ennen kuin lähdemme Suomeen. Mutta jos se ei ole välttämätöntä ko. lomakkeen kannalta, en viitsi kysellä niitä, kun ovat kuitenkin aika henkilökohtaista tietoa...Muistuuko teille mieleen, jotka olette viime aikoina joko järjestäneet lapsellenne ristiäisiä tai olleet kummeina ko. tilaisuudessa?
Hei te kaikki joilla on jo ristiäiset olleet lähiaikoina
3
2051
Vastaukset
- äi
Tuskinpa väestörekisterikeskusta kiinnostaa kummien henkilötunnukset - eiköhän se ole vain seurakunnan asia, ketkä ovat kummeja. Muistaakseni kummeista ei kysytty kuin nimi ja minkä seurakunnan jäsen kummi itse on.
- pitänyt äiti
Meidän srk haluasi seuraavat tiedot: kummin koko nimi, mihin srk:n kummi kuuluu ja sosiaaliturvatunnus.
- benedicera
Käytännöt tosiaan vaihtelee.
Kannattaa kysyä asiaa kotiseurakunnasta eli kätevimmin soittamalla kirkkoherranvirastoon. He osaavat kertoa mikä juuri jheillä on tapana. Silloin sinun ei tarvitse kummeja hätyytellä turhaan. :)
Olen itse usean lapsen kummi ja henkilötunnustani ei ole tarvinnut koskaan antaa. Myöskään omien kolmen lapseni kummien sotuja ei ole kyselty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302826Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081827Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731320- 241245
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431228Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311018
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007