En tullut ennen ajatelleeksi, että verenpaineen voi mitata muualtakin kuin olkavarresta. Nilkan verenpaineen pitäisi kuulemma olla korkeampi kuin olkavarren, muutoin olisi kyseessä valtimotauti jalassa (lähde: Luontaisterveys-lehti). Kyllä kai, mutta epäilyttää. Eihän pohkeesta löydy yhtä helposti suonia kuin kädestä. Silloin syntyy luonnollisesti korkeampi painelukema. Jos mittaan olkavarresta paita päällä, tulee korkeampi lukema. Syvällä olevat tai ahtaat suonet antaisivat korkean verenpainearvon. Lihavuus kädessä nostaa teknisistä syistä mittaustulosta.
Pohdin tätä
Kokeilkaapa
1337
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Oikeaoppisesti tehtynä on hyvä mittari noissa alaraajojen valtimoverenkierto-ongelmissa. Siis mitataan paineet makuuasennossa sekä olkavarresta että nilkasta (ei siis pohkeasta) ja jos suhdeluku jää alle 1,0 niin riski on perifeeriseen valtimotautiin.
Tosin on muistettava, että jos valtimot ovat kovin kovettuneet, voi suhteesta tulla liian suurikin (eli se mittaus nilkasta ei anna oikeaa kuvaa), jolloin ei taaskaan hyvä.
Tuo mittaus tosiaan kannattaa antaa ulkopuolisen tehdä juuri siksi, että itse on vaikeaa saada sitä mansettia nilkan kohdalle opitimiasentoon.
Mutta tutkimus on hyvä ja pätevä, kunhan se oikein suoritetaan.