Videokuvaus ongelma

Mistä johtuu, kun 7D:llä sisällä hämärässä keinovalossa kuvatessa videota kuvaan tulee vaakasuunnassa olevia mustia palkkeja, jotka liikkuvat ylöspäin? Joillakin suljinajoilla tätä ei tapahdu.
2251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuo tapahtuu myös videokameroilla. Käytä sellaisia suljinaikoja, joilla sitä ei tapahdu!

Kyseessä on siis välkkyvä valo. Mahdollisia taajuuksia joilla ne välkkyvät ovat esim. 50, 60, 100, 120, 200 Hz, jne. Jos taajuus on hieman ohi, esim. 50.5 Hz ja kuvaat 1/50s valotuksella, palkki liikkuu hitaasti vaihe-eron vuoksi.

Äänestä
  • Mites homma menee silloin kun tilassa on useita lamppuja, joilla taajuus vaikka 50Hz? Onko ne keskenään eri vaiheessa/samassa vaiheessa vai mikä on homman nimi? Joskus valokuvissakin valoisuus vaihtelee vaikka ottaa ihan samoilla arvoilla peräkkäin kuvia. Kysymys on ilm. samasta asiasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


7D:llä kirjoitti:

Mistä johtuu, kun 7D:llä sisällä hämärässä keinovalossa kuvatessa videota kuvaan tulee vaakasuunnassa olevia mustia palkkeja, jotka liikkuvat ylöspäin? Joillakin suljinajoilla tätä ei tapahdu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu