Joo elikkäs mun toinen kovo, western digital 250gb sammuu aina välillä. Yhtäkkiä kone tökkää hetkeksi, sitten lähtee taas hyrräämään. Kaikki toimii normaalisti, paitsi että tulee virheilmoitus: "viivästetty kirjoitus epäonnistui" ja sitten kun menee katsomaan Oma Tietokone niin eipä näy D asemaa siellä. Windowsin kovona toimii seagaten 20GB levy IDE-liitännällä. Samaan kaapeliin on laitettu dvd-asema. Tämä kyseinen western digital on SATA liitännällä. Mistä johtuu että kovo yhtäkkiä vain sammuu? Pitää aina reboottia kone että lähtee takaisin päälle. Vai onko se edelleen päällä, mutta windows vaan bugaa? Voisko joku selventää mulle tätä asiaa niin osaisin kattoa vähän tarkemmin. Biosissa näkyy ihan oikein kaikki levyt ja näin. Mutta se vaan tökkii sitten kun on hetken aikaa koneella istunut. Joskus toimii aivan täydellisesti, joskus joutuu reboottimaan 3 kertaa ennenkuin pysyy kunnolla ohjelmat auki. Kiitos vastauksista.
Muut koneen tiedot:
Emona Abit IL9-Pro
Muistit: Kingston DDR2 667MHz 3gb.
Näytönohjain: Palit nVidia 9500GT 1gb muistilla (passiivinen jäähdytys)
Prosessori: Pentium IV 3.06GHz Socket 775 Prescot
Muut koneen tiedot:
Emona Abit IL9-Pro
Muistit: Kingston DDR2 667MHz 3gb.
Näytönohjain: Palit nVidia 9500GT 1gb muistilla (passiivinen jäähdytys)
Prosessori: Pentium IV 3.06GHz Socket 775 Prescot
Vastaukset 7
Vanhimmat
Varmaanni winukan virransäästö ominaisuus kyseessä.
Koklaappa ottaa virranhallinasta kovalevyn virrankatkaisuaika pois ;)
Ei ole apua koska kaikki sammuttamiset virran säästämiseks on jo pois päältä. Ja sitte ku se tekee sen vielä joskus heti ku winu boottii. Niinku tän päivän aikaa jouduin käynnistään koneen kolme kertaa uusiks heti winun bootin jälkee. Nyt vasta pääsin edes internetiin. kohta varmaan taas töksähtää... Mikä muu voisi olla kyseessä? Tarkat tiedot kiintolevystä: WDC WD2500JS-55NCB1 250GB. Nyt kun katson tarkkaan SpeedFanin S.M.A.R.Tista niin näyttäisi olevan jonkinlainen errori tuolla "write error rate" kohdassa. Value 195, worst 4, warn 51, raw 0000000000AC. Että mikä on?
Kirjoitusvirhettä tuo Write Error tarkoittaa. Eli levylle ei enää pysty luotettavasti tallentamaan dataa. Kehoittaisin ottamaan tuolta levyltä kaiken tärkeän talteen, ja hankkimaan tilalle uuden levyn. Mikäli takuu on voimassa, niin takuuseen. Tuon kiintolevyn käyttötunnit uhkaavat loppua. Levyn totaalinen rikkoontuminen tarkoittaa samalla, myös siellä olevien tietojen katoamista.
Ookkistapookkista. Kiitos vastauksista. Mut sit ois kyl toinen ongelma, pitäis saada ulkoinen jostain lainaan. Nimittäin toi järjestelmä kiintolevy ei oikein riitä ku se on 20gb. Noo... Enköhän mä jostain semmoisen lainaan saan. Ainakin toivottavasti.
Kiitos vielä kerran.
sulla olla varmuuskopioita vartenkin kovalevy, missä se on? Lainalevylle ei parane varmistuksia tehdä.
Mikä se semmoinen varmistuskopio on? Mistä niitä saa lainata. Ei kai ne maksa mitään?
Ei oo niitä varten mitään kovoa. Ku ajattelin tehdä niin että kun ennen auttoi tuohon kovoon formatointi. Niin otan väliaikasesti ne tiedostot sieltä ulkoiselle kovolle jonka saan kaverilta lainaan. Sit formatoin. Sit ku on formatoitu niin laitan ne tiedostot sinne takas mut en pidä sitä kovoa kiinni koneessa niin niiden pitäis säilyä.