mitä pitää ottaa huomioon, kun ostaa rivitalo kolmiota?
se tiedetään, että siinä on ilmalämpöpumppu, oma vesimittari, ja kaiketi kohta uusittava ikkunat...
vastike maksetaan alle 100e/5krt vuodessa.
kämpässä tarvitsisi kaataa myös seiniä (tarviiko luvan?)
mitähän sähkö ja vesi maksaa 5 hengen perheelle...?
Rivitaloon!!
5
708
Vastaukset
- Tuota...
Taidatte olla "pikkaisen" pihalla asioista.
Googlella löydätte tietoa vaikka kuinka paljon.
Aloittakaa vaikka tästä:
http://www.mtv3.fi/ohjelmat/sivusto2008.shtml/lifestyle/joka_kodin_asuntomarkkinat/ohjelma__hyva_asuminen_2008?854628 - ddssaa
Mistä ihmeestä olet vastikkeen hinnan repinyt? Jos rivitaloyhtiössä, jossa ikkunatkin kohta menossa vaihtoon, vastike kolmiossa on alle 500 egee VUODESSA, niin tuo ei voi pitää paikkansa. 100 € per kk voisi olla jotenkuten mahdollista, mutta sekin pahasti alakanttiin. Vanhassa yhtiössä vastikkeet pyörivät 150-200 tuntumassa 5 henkisellä perheellä.
- aika veto
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/01/24/rakennusmiehille-on-tiedossa-toita-taloyhtioissa/20101109/139?posted=1&offset=20...
ALkaa luvan tarvita ens heinäkuussa lähes kaikkeen. Ja kai huomasit että hallituksen kulutkin nousee kukapaottaisi huvikseen vastuun jossa korvausvelvolllisuus!!!- mek.nim.merk.
Vastike voi hyvinkin pitää paikkaansa. Erikseen maksetaan sähkölämmitys vesi. Jokainen tod.näk. vastaa huollosta ja korjauksista itse.
Sähkö voisi olla noin 100-150 eur/kk, ainakin näin kylmänä talvena, lämpöpumppu vähentää...
Vesi 20 eur/kk viideltä???
- ota selvää vielä....
Yleensä asunto-osakemuotoisessa asunnossa vastike maksetaan kuukausittain, eli tässä tapauksessa vastike on mahdollisesti 100 euroa/kk, 12 kertaa vuodessa.
Sähkölaskun suuruus ei riipu suoraan perheen koosta, mutta sähkönkäyttötavoista kylläkin. Mitä vähemmän huoneita, sen vähemmän kuluu sähköä, ei voi olla 25 lamppua päällä samanaikaisesti, jos niitä ei ole koko talossa niin montaa. Ei voi olla kolmea televisiota tai tietokonetta, jos niitä ei asuntoon mahdu.
Meillä on vesimaksu 13 euroa/nuppi/kk, eli 5-henkinen perhe maksaisi 65 euroa/kk. Tietysti jos teillä on sähkölämmitys ja oma lämminvesivaraaja voi vesimaksu olla pienempikin, koska lämmitätte käyttöveden "omalla sähköllä", meillä on keskuslämmitys. Sähkölaskun maksamme vain muusta kulutuksestamme: radiot, telkkarit, tietsikat, valaistus, saunominen, keittiön laitteet jne.
Pihatyöt teemme talkoilla, sekä kesäisin että talvisin. Tontti on oma (emme maksa vuokraa mutta kiinteistövero menee tietysti).
Jos ikkunat on menossa vaihtoon se voi tarkoittaa, että yhtiö ottaa lainaa, ja osakkaat maksavat sen sitten takaisin, joko kerralla, tai sitten rahoitusvastikkeena kuukausittain. Ottakaa selvää onko tehty tarjouskyselyt ja saatu hintoja ja mikä tulee velkaosuutenne olemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1503755Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki963622Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423163Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest182521- 1812182
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu261396- 961229
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja241071Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1251030Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691028