Joutuuko bemari kertaamaan?

newcakefuckinunbelie

Varsinkin jos menen sotilaspiirin esikuntaan selvittämään tietojani ja täydentämään niitä, esim. työ- ja koulutustietoja? Olen opettaja ja jatko-opiskelija yhteiskuntatieteissä ja kaikenlaista muutakin työ- ja opintokokemusta on koti- ja ulkomailta.

Käykö siinä sitten niin että paukauttavat jokin nakkikertauksen (ks. alempana aiempi keskustelu)? Vapaudunko koko sopasta, jos ilmoitan, että meni polvi sijoiltaan vuosi sitten, eikä se enää koskaan ole täysin entisensä, esim. luisteleminenkin on vähän niin ja näin?

Niin ja minullahan on kaatumatautikin, vaikken ole pahemmin kaatuillut (paitsi joskus kännissä opiskelijabileissä).

Intissä olin esikuntalähetti ja vmtk-sihteeri ja siitä on nyt jo melkoisesti aikaa eli 15 v. Ei oikein nappaa nyt kun ei napannut silloinkaan (kolmasti meinasin lähteä sivariin, kun pellefanttitouhu otti niin aivoon, mielestäni 8 kk oli ihan yhtä tyhjän kanssa).

3

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • newcakefuckinunbelie

      I'm over-fuckin-whelmed!
      Eivät ilmeisesti joudu bemarit kertaamaan, karua b-ryhmää. No, mitä sitä meikämanne natsoja sotimaan.

      • b-mies

        itse olen lähden maanantaina kertaa vaikka b papereilla.


      • newcakefuckinunbelie
        b-mies kirjoitti:

        itse olen lähden maanantaina kertaa vaikka b papereilla.

        Jos sitten meikämannekin joutuu ja nappas hugi niin tällä polvella ei sit kyl ole mitään varaa. Eli onko kertausharjoituksissa mitään fyysisesti keveitä juttuja, esim. konttorirotan hommia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2433
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      20
      1639
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      53
      1518
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1376
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1059
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1049
    Aihe