Kiitämme perusturvalautakuntaa ryhdikkyydestä Kyllön väistötilakysymyksessä. Osoititte, että asiat voi hoitaa myös järkevästi, kun siihen on tahtoa.
Nyt seuraamme mielenkiinnolla kestävätkö kaupunginhallituksen hermot virkamiesten paineessa. Jos se pyrkii kumoamaan perusturvalautakunnan päätöksen, muistamme se varmasti seuraavissa vaaleissa.
Nyt seuraamme mielenkiinnolla kestävätkö kaupunginhallituksen hermot virkamiesten paineessa. Jos se pyrkii kumoamaan perusturvalautakunnan päätöksen, muistamme se varmasti seuraavissa vaaleissa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Teetten vaan politiikaa köyhäin kustannuksella. Jos välitettäis poistettas maksut lääkärissä käynnistä.
kuka niistä maksuista päättää jyväskylässä. Palkatkaa lisää lääkäreitä että voisivatten tulla myös kotiin sairasta kattomaan.
Kun nyt vuokrataan yksityisiltä tilat,taitavat suunnitella jo terveyspalvelun yksityistämistä kuten Jämsässä.
Toivottavasti ei tule amerikanmallia. Jyväskylässä on säilytettävä omat lääkäripalvelut. Meillä on huippuhyviä osaavia lääkäreitä jotka tuntevat potilaansa ja vastuunsa. Kiitos teille ja vakinaista väkeä me palvelunkäyttäjät halutaan.
Tulihan se sieltä. Nyt keksittiin yhtäkkiä Väinönkadun liikenneongelmat. Onhan siellä ollut rakennustöitä kaiken aikaa. Kyllä ne sairaat jaksavat 50 metrin matkan jollain lailla ontua tai kulkea pyörätuolissa yhtä hyvin kuin istua bussissa Kinkomaalle saakka. Täytyyhän Väinönkadun taloihin saada kulkuyhteys olkoot rakennustyöt minkälaisia tahansa.
Jos kansan valitsemien valtuutettujen yii aiotaan noin vaan kävellä, niin olisiko luottamushenkilöiden jo aika katsoa kuka tätä kaupunkia oikein johtaakaan.
Vaikuttaa pelkältä vi...ilulta koko touhu. Kunnallisesta päätöksenteosta sen enempää tietämättä ihmettelen kuinka kaupunginjohtaja voi pyörtää perusturvalautakunnan päätöksen, etenkin noin tärkeässä asiassa.
Taksilla työterveyteen/yksityiselle hurauttavat ihmiset eivät TAJUA, ettei tavallisella (orja)työläisellä, saati työttömällä tai eläkeläisellä ole varaa mennä taksilla Kinkomaalle. Vai täytyykö esim. korkeassa kuumeessa tai oksennustaudissa olevaa lasta istuttaa (useassa eri) bussissa useita tunteja? Kuka maksaa oksennusten siivoamisen bussista? Kaupunkiko? Kuka tulee taluttaamaan yksinäistä sairaana horjuvaa?