auton akun lataus

hankookki

seinälaturi kiinni akussa napojen jännite 13V

laturi irti akusta jännite 12.8V

laturin oma mittari näyttää kuitenkin vain puolta varausta? Tetson harris sanois 12.8v jännitteen olevan täyden akun lepojännite. pitääkö antaa ladata kunnes latausjännite on yli 14v?

5

7587

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • autosähkäri

      Mikäli nyt on kyse normaalista avoimesta lyijyakusta niin varmintapa on mitata ominaispainot, täysi akku 1,28-1,30 riippuen lämpötilasta ja tyhjä akku 1,14 ,jos taas tämän alle niin puhutaan syväpurkaustilasta joka on akulle vahingollista pidemmänpäälle. Jännite ei sinänsä suoraan kerro akun varaustilaa, varsinki sulfatoitunut akku nostaa jännitteen varauksessa nopeastikin ja virtaa se ei ota vastaan. Varattaessa tyhjää akkua virta aluksi on suuri ja akun täyttyessä virta pienenee ja akunollessa täysi putoaa virta lähes nollaan, silloin akku on täysi, eli virta kertoo paremmin varaustilan. Akkua täytyy aina hiukan "ylivarata" keittää että siihen saadaa täysi kapasiteetti koska hyötysuhde ei ole 100% sentakia myös vettä haihtuu varauksessa. Jännite mittaus antaa kyllä suurinpiirtein tiedon varaustilasta kunhan sitä ei tehdä ihan heti varaamisen jälkeen.

      • Teoriaa kuunnellut.

        Akun niinsanottu kiehumispiste jolloin akku alkaa modostaa kaasuja (hajoittaa vettä) on noin 14.4V.
        Auton laturit yleensä on säädetty 13.9 - 14.4V.
        Eli täysin varatun akun jännite latauksessa on 14.4V levossa 12.8V, tyhjäksi akku katsotaan kun jännite on laskenut 10.8V.
        Akun AHmäärä on yleensä mitoitettu 10H purkausajalla 10.8V.Siis 60AH akku 6A purkausvirralla.
        10.8V varausjännitteen alla akku alkaa sulffatoitua eli tuhoutua.
        Vakiojännitelaturit tyypillisesti lataavat virtarajoitettuna kunnes saavuttavat 14.4 jännitteen ja sen jälkeen jänniterajoitettuna.Toimii hyvin eikä keitä akkua.
        Geeliakut ovat latausjännitteen ylityksestä paljon kriittisempiä kun vettä ei vioi lisätä.
        Joskus dieselautojen akkujännite nostettiin jopa 15.5V jolloin täysi lataustila saavutettiin lyhyemmällä ajolla mutta vettä piti lisätä ja akun ikä lyheni.


    • 1mustanki

      Jos haluat akkusi täyteen koita vielä ladata akkua jotta napajännite ladattaessa nousisi 14.3-14,4v paikkeille. Sillon akun lepojännite pitäisi olla noin 13.8 v . Se kyllä laskee siitä jonkin verran kun aikaa kuluu. Kiivaampi kaasun muodostus ladatessa alkaa noin 13,8 voltissa. Lisää vettä vasta kuin akku on kerran ladattu ellei ole ihan pakko. Väkevöityvä akkuhappo paisuu myös tilavuudessa samalla kun ominaispaino lisääntyy. "Älykäs" laturi lataa tyhjän akun aluksi pienellä virralla yli 10 v joka jälkeen virtaa nostetaan ja ladataan 14.4 volttiin. Sen jälkeen latausjännite laskee pitovaraukselle siten, että akun napajännite ei enää juuri nouse. On akkuja jotka ei pakkasella juuri ota virtaa vastaan joten on syytä ottaa akku lämpimämpään tilaan jos on kova pakkanen. Tosin tyhjä akku jäätyy pakkasella ja on syytä heti katsoa onko kotelo ehjä jos aikoo siirrellä sitä ("farkut" on kalliita).
      Jos akku on iäkäs esim yli 8 vuotta, tai jos akku kuluttaa vettä kohtuuttomasti on syytä hankkia uusi akku ihan vaan varmuuden vuoksi. Osittain tai kokonaan yli kaksi tuntia kuivaksi mennyt akku on kuivuneelta osin todennäkoisesti pilalla, eli täysi kapasiteetti ei ole helposti palautettavissa. Akun pesua ja regerointia en suosittele, ellei ole pelkästään kiinnostunut ja haluaa pilata vaatteitaan. Siihen tarvitaan aikaa useita viikkoja vehtailla saman akun kanssa. Regerointia harrastettiin aikana kun akut oli kalliita. Se aloitetaan pesemällä akku jota ladataan hyvin pienellä virralla (pysytellen alle amppeerin joka poistaa vanhaa sufaattia levyiltä) sisällä pelkkää tislatua vettä. Ladataan noin viikon ajan, kunnes ominaispaino ei enää nouse. Prosessi voi vaatia välipesun. Sen jälkeen akku hapotetaan uudelleen. Tulokset ovat vaihtelevia mutta joskus siinä onnistuu. Tämä edellyttää, että akku ei ole rakeenteellisesti aivan loppu.
      Virtalähteen säädetyllä 13.8 voltilla tai vähän alle akkua voi pitää latauksessa jatkuvasti pitkiä aikoja ilman pelkoa, että akku ylilatautuu (vesimäärää kuitenkin tulee tarkkailla).
      PS.
      Harmikseni 24 v vanha nimimerkkini on näköjään jossain välissä kaapattu, turha kenenkään tulla väittämään, ettei näin ole käynyt t Mustanki

    • Jokin ei toimi

      Jos ladattaessa (mikä laturi) on jännite ainoastaan 13v ei lataudu. Jännitteen oltava 14.4 v.
      Laturi tai akku viallinen. Osta c-tek xs 3600 laturi niin parempaa ei ole eikä tarvitse. Hinta 39-59 euroa.
      http://www.ctek.com/Manuals/XS3600_fi.pdf
      Hyvää laturia tarvitsee vuosien varrella aina silloin tällöin.

      Akut ei ole ikuisia , huono akku joka ladattu c tekillä ja ei toimi kone niin akku kierräötykseen ja uusu akku peliin.

      • hankookki

        kiitos vastanneille! tuli selvyyksiä. laturi oli boschin kl1204.

        Oli yön latauksessa niin aamulla latausjännite oli noussut jo 14.2v akku poreili jo korviin niin otin pois ja vein autoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4420
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      148
      4165
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      123
      3762
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2394
    Aihe