kondessivettä ajovaloissa

akkortti

Onkohan tuo kondessivesi ajovalojen sisäpuolelta mitenkään estettävissä?Itse huomasin,että vettä oli kertynyt molempien ajovalojen umpioihin.Jos teillä on vinkkejä ko."ongelmaan"niin kertokaahan.Kiitos.(Honda accord 2003 touer)

6

3413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niksi

      Ota pois ne kumiset suojakupit siitä polttimon ympäriltä. Minulla oli sama ongelma vm.2000 Accordissa ja se auttoi. Ei tullut haittaa pölyn ja lian menemisestä umpioon, kun on niin suojaisessa paikassa.
      Poistin muuten sen kosteuden sieltä hiustenkuivaajalla ja uutta ei tullut.

      • akkortti

        Kiitos sinulle "vinkistä"!Täytyy tästä mennä "tsekkaan" asiaa, kunhan vähän lämpenee:-)Taitaisi olla hiustenkuivaajasta enemmän hyötyä käsien lämmittämisessä;-))


    • Foordimies

      En lähtis poistamaan niitä kumitötsiä kokonaan!Teepä niihin yksi ylimääräinen reikä josta vedät vaikkapa 10mm pvc letkut ulkoilmaan ns.huohotinletkuiksi,mikäli poistat nuo kumit kokonaan saat olla varma ,että umpiot ovat tämän jälkeen täynnä hiekkapölyä.Umpioiden puhdistaminen on vaikeaa etenkin jos niihin on päässyt hiekkapölyä!!Kosteus ongelmat umpioissa ovat yleinen ongelma tämän päivän autoissa!

      • akkortti

        Kiitos sinulle myös hyvästä vinkistä!Hyviä ideoita on mukava ottaa vastaan...


      • accord aerodeck
        akkortti kirjoitti:

        Kiitos sinulle myös hyvästä vinkistä!Hyviä ideoita on mukava ottaa vastaan...

        Honda on antanut vm.2003-2005 accordeihin jatkotakuun 3 4 vuotta tai max. 150tkm kyseiseen ongelmaan. umpioden yläsaumaan asennetaan 2 kpl klipsejä jotka kiristää umpion liitos saumaa. kysäiseppäs asiasta vielä lähimmästä merkkihuollosta asia tarkemmin.


      • sfn grn
        accord aerodeck kirjoitti:

        Honda on antanut vm.2003-2005 accordeihin jatkotakuun 3 4 vuotta tai max. 150tkm kyseiseen ongelmaan. umpioden yläsaumaan asennetaan 2 kpl klipsejä jotka kiristää umpion liitos saumaa. kysäiseppäs asiasta vielä lähimmästä merkkihuollosta asia tarkemmin.

        Hyviä vinkkejä, kiitos! Harmittavaa tosiaan tuo kosteus, vie valotehoa ihan turhaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      78
      1303
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      931
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe