Kysymys lyriikan käyttämisestä

tietäisikö joku..

Olen kirjoittanut romanttisen tarinan, jossa suomalaiset iskelmät näyttelevät tärkeää osaa. Miten mahtavat noiden laulujen säveltäjät, sanoittajat ja kustantajat suhtautua siihen, että tarinan mukana mainitaan muutama sana heidän laulustaan? Kyse on siis ihan muutamasta sanasta, luomaan tunnelmaa ja muistuttamaan lukijaa kyseisistä, tunnetuista, lauluista. En siis tosiaankaan ole kopioimassa koko laulua tai edes koko säkeistöä.

Eikö tämä voida katsoa noiden laulujen mainostamiseksi, ja sen takia hyväksyttäväksi tekijöiden kannalta? Kappaleita on niin monta, että niistä kaikista maksaminen varmaan romahduttaisi koko kirjani.

5

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ap.

      laulut.fi -sähköpostiin, mutta viesti pomppasi takaisin. Pitäisiköhän lähestyä heitä paperikirjeellä?

      Kai täällä joku tietää näistä asioista?

    • lupayksikkö...

      ja ei niistä välttämättä tarvitse maksaa. Mutta lupa on oltava ja maininta kirjassa.

    • ......

      puhuit myös kirjasta?

      Olettaen että kirjasi ei ole täynnä pelkästään suomi-iskelmien sanoituksia vaan siinä on sinun itse luomasi tarina niin käsittääkseni lainaukset ovat OK. Koska itse kirja on itsenäinen teos jonka olet tehnyt sinä.

      En tiedä missä muodossa tai laajuudessa sanoituksia aiot käyttää, mutta vähintäänkinolisi kohteliasta kirjan loppuun tehdä lite käytetyistä sanoista, mistä ne ovat peräisin ja kuka alkuperäiset sanoitukset on tehnyt.

      • aloittaja

        Laulut ihanine sanoineen kyllä näyttelevät suurta osaa, ei tekstin täytteenä, vaan henkilöiden tunteiden herättäjänä. En tosiaan halua varastaa kenenkään sanoituksia, paremminkin muistuttaa niistä.

        Hyvä idea tuo, että laittaa tarkan listan lauluista tekijöineen kirjan loppuun. Se on kai välttämätöntäkin, mutten ollut tullut sitä ajatelleeksi vielä. Voi, jos kuitenkin löytäisin paikan, josta asiasta voi saada varmuuden paperilla, niin tulisi asia ihan selväksi.


      • .....
        aloittaja kirjoitti:

        Laulut ihanine sanoineen kyllä näyttelevät suurta osaa, ei tekstin täytteenä, vaan henkilöiden tunteiden herättäjänä. En tosiaan halua varastaa kenenkään sanoituksia, paremminkin muistuttaa niistä.

        Hyvä idea tuo, että laittaa tarkan listan lauluista tekijöineen kirjan loppuun. Se on kai välttämätöntäkin, mutten ollut tullut sitä ajatelleeksi vielä. Voi, jos kuitenkin löytäisin paikan, josta asiasta voi saada varmuuden paperilla, niin tulisi asia ihan selväksi.

        Tekijänoikeusneuvosto
        Opetusministeriö
        http://www.minedu.fi

        ja

        Grafia ry
        http://www.grafia.fi

        Noista varmaan selviää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2055
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      327
      1260
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      90
      1127
    4. 121
      970
    5. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      918
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      67
      899
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      859
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      785
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      777
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      45
      723
    Aihe