Ammoniakkia?

Rääkkääjä

Hei! Varmasti taas kysymys tyhmien kyssäreiden top 5:een mutta.. Voiko akvaariossa olla ammoniakkia vaikka nitraatit (20) ja nitriitit (0) ovat ok? Kysymys siksi, että tänä aamuna kirsikkasukarapu lojui kuolleena pohjassa ja omenakotilo ilmeisesti myös heikolla hapella koska makasi kyljellään ravun vieressä ja sitten kaivautui hiekkaan :( Kalojen käyttäytymisessä ei muutosta, syövät normaalisti, eivät levottomia tai hankaa itseään tms.

Perustiedot:
1. Akvaario on 84l, ikä 2kk.
Kypsytetty valitettavasti kaloilla (Käytin SafeStartia, kallis aine mutta ilmeisesti sama vaikutus kuin jos olisin pyytänyt myyjää lirittelemään pulloon.. prk). Nitriitti pysyi n.3vkoa nollassa mutta sitten pomppas ja vajaan viikon ajan vaihdoin vettä joka päivä. Nyt ei enää ole pariin viikkoon ollut nitraattia ja vaihdan vettä kahdesti viikossa ~30%.

Nyt sitten kun kaiken pitäisi olla vihdoin ja viimein kunnossa niin tämä :( En todellakaan haluaisi olla mikään eläinrääkkääjä ja nyt rupee jo masentamaan kun tuntuu, että kaikki menee päin prinkkalaa vaikka kuinka yrittää tehdä oikein.

2. pH 7,5 KH ja GH siinä 10d (kovetan ruokasoodalla ja kipsillä), NO3 n. 20 ja NO3 nyt 0, lämpö 24C

3. Kalasto: Platyjä 8kpl, Seeprakaloja 6kpl, Partamonni (5cm), Omenakotilo ja Tulisukarapu. Platyt toimivat kypsyttäjinä, ihmeen kaupalla kaikki selviytyivät - ainakin vielä toistaiseksi.

4. Vedenvaihto tulikin jo, suodattimen puhdistin reilu viikko sitten, jatkossa n. kolmen viikon välein tai tarvittaessa.

5. Ruokinta aamuin illoin parin minuutin ajan.


Kiitos etukäteen ja pyydän, älkää kivittäkö.

2

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsukki

      Eipä hättäillä. Mutta oletko varma, että oli kirsikkusukarapu eikä vain pelkkä kuori ? Omenakotilot saattavat kellua päivän ja toisenkin tai makoilla milloin missäkin asennossa altaassa, pitkäänkin, eli ei välttämättä ole mitään hätää, sitä paitsi platyt maistelevat omenakotilon "sarvia". Sukasravutkaan eivät ole pitkäikäisiä, eli voivat kuolla muuten vaan.

    • fish KING

      http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/vinkkeja.htm#ammoniakki

      No, urea eli kusi on erittäin hyvä ymppi starttaamaan kalatonta akvaariota ;)

      On mahdollista että akvaarion vedessä on ammoniakkia, kalastoa on ehdotomasti liikaa litramärään verattuna
      - platyt tai seeprat toiseen akvaan
      - partis 100l akvaan, mile. 150l, se kasva yli 18cm pitkäksi, mulla on kolme yli 27cm pitkää partista ;/ joista yksi on 33cm pitkä
      - Omppukotiloille ja platyille kovahkoa vettä !!!
      - oireita tulee esiin ensimäisen vuoden aikanajos on tullakseen, pikku kalat kuitenkin elävät yleensä n. 4-8 vuotiaiksi
      - kuollut sukarapu voikin olla vain sen kuori, älä vain poimi sitä pois, se on loistava ravinne lisä muille ravuille/kaloille

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8635
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8633
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6993
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      175
      6203
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5268
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4305
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4150
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4093
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3869
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      74
      3765
    Aihe