SR-71:n moottoreihin ruiskutettiin tietyissä tilanteissa hypergolisia kemikaaleja estämään moottorin sammumisen. Tuosta aiheutui monivärinen valoilmiö josta sitten usein syntyi ufohavainto. CIA käytti tätä hyväkseen salatakseen koneen olemassaolon. Tuon väitteen löysin eräästä foorumikeskustelusta ja se vaikuttaa ainakin nopeasti luettuna ihan loogiselta.
Kuinkahan paljon ufoilmiötä on käytetty salaamaan jotain reaalimaailman asioita. Onko tuo ainoa tapaus, vai onko tuokin urbaani legenda?
Kuinkahan paljon ufoilmiötä on käytetty salaamaan jotain reaalimaailman asioita. Onko tuo ainoa tapaus, vai onko tuokin urbaani legenda?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Onkos se CIA milloin ollut rehellinen ? Onko kertaakaan käynyt niin että ilmoitusluontoista asiaa ei olisi käytetty maalitauluna ja sokeana pisteenä samaan aikaan ????
:)
Näkee sinuakin sentään vielä joskus täällä. :)
Liekö tiedustelupalvelut suunnilleen yhtä rehellisiä kuin ilmastotieteilijät? :D
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/tutkija-tiesi-etta-himalajan-sulamisennuste-oli-huijaus-julkisti-silti/168209
Ei ne meille ufoistakaan koko totuutta kerro? ;)
Henk koht. tuntuu siltä että että media ei ole hoitanut sivistävää tehtäväänsä enää vuosiin, vaan lähinnä keskittynyt kirjoittamaan "keijo keskiverron" commandpromtiin mediatalojen omistajien sidosryhmien kieroitunutta p*skaa, joka ei sitten palvele muuta kuin dis/mis informaatio tarkoituksia.
onneksi niitä poikkeuksiakin välillä löytyy :D