poikaystävän silmissä

se miltä näytän ällöttää minua jonka takia minun on tosi vaikeaa pitää itsestäni. joku syömishäiriö minulla on, joskus haluan syödä koko ajan, joskus ruokahalua ei löydy moneen viikkoon,joskus laihtuminen mielessä 24/7, joskus taas unohdan sen melkein kokonaan. tämän takia en vaan voi ymmärtää miten poikaystäväni mielestä olen kaunis ja joskus se tuntuu jopa inhottavalta kun hän sanoo niin koska en ole todellakaan samaa mieltä mutta samalla se on ihanaa.
poikaystävä ei siis tiedä ongelmistani joita löytyy enemmänkin kuin syömishäiriö.
olen läskiläskiläskiläskiLÄSKI
n.168/65 en ole uskaltanut vaa'alle moneen kuukauteen joten en ole varma.
12958
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

olet varmasti kaunis :) mutta ehkä kannattais mennä puhumaan noista ajatuksista jollekkin ni pääsisit niistä eroon.

Äänestä

Painoindeksisi on 65/(1.68x1.68) = 23

No niin. Ei puhuta nyt luuloista vaan lahjomattomista luvuista. Olet taulukoiden mukaan hivenen ylipainoinen. Et kuitenkaan huolestuttavasti. Sinun ei kannata yllyttää itseäsi anoreksiaan tai bulimiaan. Sen sijaan yllytä itsesi vain hyville elämäntavoille. Lisäät vähän liikuntaa ja hivenen tarkistat ruokavaliotasi. Tiputat niitä "turhia hiilareita" ihan vähän pois.

Älä yritä mitään kertalaihdutusta. Kaikki tutkimukset osoittavat, että kertalaihduttajat lopulta lihoavat enemmän kuin ne, jotka eivät laihdutuskuurille ruvenneet. Sen sijaan elämäntavan muuttajat saavat pysyviä tuloksia.

Elä terveellisesti. Liiku joka päivä jollain tavoin vähintään 30 min. Käy kaupassa kävellen, jätä auto kotiin, käytä rappusia. Koita nostaa sykkeesi kolmesti viikossa 20 minuutiksi yli 120 tasolle. Syö kalaa, kanaa, salaatteja, hedelmiä ja vähennä vaaleaa leipää ja perunaa. Käännä viisaria vähän hillareista kohti proteiineja ja kuituja.

Et tarvitse anoreksiaa tai bulimiaa jumalaksesi. Ja sitäpaitsi, kenen mielipide kauneudestasi olisi tärkeämpi kuin poikaystäväsi? Ja hän pitää sinua kauniina. Joten – sinä olet kaunis. Hyväksy se!

Äänestä
  • Mistäköhän taulukosta olet tuon tiedon katsonut? Painoindeksillä 23 on normaalipainoinen... Mutta oli indeksi mikä tahansa, terveelliset elämäntavat ja päivittäinen liikunta ei tee kenelläkään pahaa.

    Äänestä

Kuulostaa siis niin tutulta! Itellä oli tuo ihan sama ongelma sillon kun vielä seurustelin edellisen poikaystäväni kanssa..:(( hänkin sanoi että olen nätti jne jne...mutta eipä se yksi mielipide paljoa taida ns. painaa kun omassa takaraivossa huutaa se ääni joka sanoo että "vittu että oon läski, ihan älyttömän läski..." olis vain jokin keino sammuttaa se ääni, mutta vielä ei ole ainakaa onnistunut...:/ ja FysioX:
"Elä terveellisesti. Liiku joka päivä jollain tavoin vähintään 30 min. Käy kaupassa kävellen, jätä auto kotiin, käytä rappusia. Koita nostaa sykkeesi kolmesti viikossa 20 minuutiksi yli 120 tasolle. Syö kalaa, kanaa, salaatteja, hedelmiä ja vähennä vaaleaa leipää ja perunaa. Käännä viisaria vähän hillareista kohti proteiineja ja kuituja."
Hyvältä kuulostaa, kyllä, mutta vaikka olen itsekkin ihan suhkot terve ihminen niin en minä pysty tuollaista ajattelemaan joka päivä! Joka ikinen ruokailu kertako pitäisi käyttää siihen että paljonko on sitä ja paljonko tätä. Helppo sanoa mutta toteutus voi olla aika vaikeaa.
Sano poikaystävällesi siitä, jos hän vaikka ymmärtäisi ja kannustaisi. En usko että olet noilla mitoilla mitenkää lihava tms koska olen itse melkein samaa koko luokkaa eikä se ole vielä lähelläkään lihavaa. Tästä viestistä nyt ei välttämättä ollut paljoa hyötyä, mutta samassa tilassa olevia ihmisiä on monta samanlaista sinunkaltaistasi ja haluan että ymmärrät, että olet ihan hyvänkokoinen eikä asia piinaisi sinua niin paljoa, asiaan suhtautuminen kun on paljolti itsestä kiinni.
Tsemppiä!:)

Äänestä

Saatana! maa oon kade sun rupille! mul o 165\80! Oo onnellinen omaan ittees, koska on niita vielaki rumempia ja laskimpia! Ja ista paitti sulla on poikakamu, joka pitaa sua kauniina. Mun jatkat on ollu mun kaa vaan hepon seksin takia! Revippa siita!

Äänestä
  • hei fysiox, herrajumala miten ihminen tulee tänne ja esittää asiantuntevaa vaikka puhuu ihan selvästi läpiä pääähänsä. sun taulukot on kyllä ihan sun omia, koska indeksi 23 on ihanteellinen (normaalipaino on 20-25, ja se on siltä väliltä, joten se on ideaali). eli viestin aloittaja, älä nyt todellakaan luule että olet läski, koska sulla on sellainen vartalo joka ihmisellä kuuluu ollakin ja lisäksi miellyttää silmää.

    Äänestä

  • bounn kirjoitti:

    hei fysiox, herrajumala miten ihminen tulee tänne ja esittää asiantuntevaa vaikka puhuu ihan selvästi läpiä pääähänsä. sun taulukot on kyllä ihan sun omia, koska indeksi 23 on ihanteellinen (normaalipaino on 20-25, ja se on siltä väliltä, joten se on ideaali). eli viestin aloittaja, älä nyt todellakaan luule että olet läski, koska sulla on sellainen vartalo joka ihmisellä kuuluu ollakin ja lisäksi miellyttää silmää.

    168 cm pitkälle ihmiselle 23 on normaalirajan yläreunassa ja tiukemmin tulkittuna ehkä juuri ja juuri ylipainoinen, ei kuitenkaan mitenkään huolestuttavasti. Lihaksikkaalle ihmiselle 23 tuon mittaisena ei ole vielä mitenkään ylipainoinen. Lihas on painavampaa kuin läski. 190 cm pitkälle 23 on suorastaan hoikka kun 150 cm:lle se on jo selvästi ylipainoinen.

    BMI:n ongelma on siinä, että jos vartaloiden tiheys ajatellaan vakioksi niin samanmuotoisten, mutta erikokoisten vartaloiden massa on verrannollinen mittojen kolmanteen potenssiin eikä kuten BMI-menetelmässä mittojen toiseen potenssiin.

    Joka tapauksessa, jos BMI on 23, ei ole syytä huoleen, mutta edelleen kannattaa, niin kuin kenen tahansa, syödä terveellisesti.

    Äänestä

  • FysioZ kirjoitti:

    168 cm pitkälle ihmiselle 23 on normaalirajan yläreunassa ja tiukemmin tulkittuna ehkä juuri ja juuri ylipainoinen, ei kuitenkaan mitenkään huolestuttavasti. Lihaksikkaalle ihmiselle 23 tuon mittaisena ei ole vielä mitenkään ylipainoinen. Lihas on painavampaa kuin läski. 190 cm pitkälle 23 on suorastaan hoikka kun 150 cm:lle se on jo selvästi ylipainoinen.

    BMI:n ongelma on siinä, että jos vartaloiden tiheys ajatellaan vakioksi niin samanmuotoisten, mutta erikokoisten vartaloiden massa on verrannollinen mittojen kolmanteen potenssiin eikä kuten BMI-menetelmässä mittojen toiseen potenssiin.

    Joka tapauksessa, jos BMI on 23, ei ole syytä huoleen, mutta edelleen kannattaa, niin kuin kenen tahansa, syödä terveellisesti.

    BMI 23 ei ole lihava. Ei varmaankaa sinun mielestäsi missin bmi, mutta ei lihava. bmi 20-25 on normaali. 25 voisi kieliä jo suurentuneesta bmista ja lähestyvästä lihavuudesta, 23 ei.

    Tuo on oma mielipiteesi, ei lääketieteellisesti pätevä yleisesti hyväksytty mielipide.

    Äänestä

  • shsdhsdh kirjoitti:

    BMI 23 ei ole lihava. Ei varmaankaa sinun mielestäsi missin bmi, mutta ei lihava. bmi 20-25 on normaali. 25 voisi kieliä jo suurentuneesta bmista ja lähestyvästä lihavuudesta, 23 ei.

    Tuo on oma mielipiteesi, ei lääketieteellisesti pätevä yleisesti hyväksytty mielipide.

    BMI-lukema toimii hyvin vain 165–180 cm pituusvälillä. Lyhyemmillä BMI antaa liian pienen arvon ja pidemmillä liian suuren arvon johtuen aiemmin mainitsemastani matemaattisesta seikasta. Väännän seuraavaksi rautalangasta esimerkin.

    Oletetaan että meillä on kaksi samanmuotoista mutta erikokoista henkilöä, Olliriitta_1 ja Olliriitta_2. Olliriitta_1 on 160 cm pitkä ja hän painaa 49 kg . Olliriitta_2 on kaikilta cm-mitoiltaan 20% suurempi eli esimerkiksi hänen pituutensa on 192 c. Vastaavasti hän on 20% leveämpi ja 20% syvempi. Olliriitta_2:n tilavuus on näinollen (192/160)^3 kertainen Olliriitta_1: een nähden .. eli 1.73 kertainen. Tuon saman suhteen saa myös näin 1.2^3 = 1.2*1.2*1.2 = 1.73 Kummankin Olliriitan tiheys on sama, joten Olliriitta_2 on tuon saman 1.73 kertaa painavampi kuin Olliriitta_1. Hän painaa siis 85 kg (pyöristettynä). Nyt kuitenkin:
    Olliriitta_1:n BMI = 49/(1.6*1.6) = 19.14
    Olliriitta_2:n BMi = 85/(1.92*1.92) = 23.5

    Toinen asia, mikä vaikuttaa ihanteelliseen BMI lukemaan on rasvaprosentti. Tätä voi havainnollistaa yksinkertaisella esimerkilla.
    Erkki, penkkiurheilija, 86 kg, 180 cm, rasvaprosentti 35, BMI = 25
    Jorma, aktiiviurheilija, 86 kg, 180 cm, rasvaprosentti 11, BMI = 25
    Toinen näistä on terveyden perikuva ja toinen ei. Lienee selvää kumpi on kumpi.

    Miehellä rasvaprosentti on melkein sitä parempi, mitä alhaisempi. Käytännössä on kuitenkin vaikea päästä alle 10%. Keskimääräinen normaalipainoinen mies on noin 18-22%. Naisella rasvaprosentti tulee olla korkeampi. Usein kuulee naisen rasvaprosentin alarajaksi mainittavan pyöreän 20%. Jos rasvaprosentti laskee tuosta merkittävästi, estrogenituotanto häiriintyy. Kuukautisten poisjääntiin rasvaprosentti on jopa merkittävämpi tekijä kuin BMI.

    Löydät kyllä äkkiä eri instituutioiden sivuilta noita taulukoita ja vaikkapa wikipediasta. Useimmiten BMI-suositusten alaraja on 18–19 ja yläraja 23–25. Edelliset esimerkit osoittavat, miksi selvää rajaa ei voida asettaa. Optimaalinen BMI on noin 21, jos sellaista nyt ylipäätään on. BMI-lukemaa ei siis pidä tulkita orjallisesti.

    Ei tästä kannata räyhätä. Korostan, ettei 23 anna syytä huoleen. Silti kannattaa aina kiinnittää huomiota ruokavalioon, kunhan ei vedä överiksi niin kuin anorektikot tai ortorektikot tekevät. Ei faktoja kannata pimittää Xrektikoilta edes silloin kun ne väärin tulkittuina opastavat anoreksiaan. Kysymys on väärintulkinnasta eikä tiedon virheellisyydestä. On oikeampaa osoittaa väärintulkinta kuin vääristää lukuja.

    Äänestä

Aika läski toi 168/65 kyllä on, ei varmaan kannata hirveästi rannalla kävelle ettei Greenpeace tyrkkää mereen

Äänestä
  • ja jorma voi olla hiljaa..

    et ole läski.. itsekkin kärsin samoista ongelmista olen alipainoinen ja poikaystäväni sanoo minua kauniiksi, mikä minussa on kaunista? luut, nahka?

    olet varmasti täydellinen juuri nyt!

    puhu toki poikaystävällesi asiasta..

    Äänestä

niihän se on että on vaikea rakastaa muita jos ei rakasta itseään tai ainakin vaikea näyttää sitä :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


theeemk kirjoitti:

se miltä näytän ällöttää minua jonka takia minun on tosi vaikeaa pitää itsestäni. joku syömishäiriö minulla on, joskus haluan syödä koko ajan, joskus ruokahalua ei löydy moneen viikkoon,joskus laihtuminen mielessä 24/7, joskus taas unohdan sen melkein kokonaan. tämän takia en vaan voi ymmärtää miten poikaystäväni mielestä olen kaunis ja joskus se tuntuu jopa inhottavalta kun hän sanoo niin koska en ole todellakaan samaa mieltä mutta samalla se on ihanaa.
poikaystävä ei siis tiedä ongelmistani joita löytyy enemmänkin kuin syömishäiriö.
olen läskiläskiläskiläskiLÄSKI
n.168/65 en ole uskaltanut vaa'alle moneen kuukauteen joten en ole varma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu