Miten käsitellä lattia..

Sepe777

Terve!

Elikkäs tuollaista asiaa olisin kysynyt kun vanhaan omakotitaloon pitäis laittaa uusi lattia..vanha lautalattia otetaan pois ja pitäisi laittaa laminaattia uudeksi pinnaksi. Kätevintä varmaan on laittaa lattialastulevyä tilalle ja laminaattia päälle. Kyse on keittiöstä johon luonnolisesti tulee vesipiste ym. keittiöön kuuluvat kalusteet. Kannattaako tuo lattia käsitellä vedeneristeellä tai kosteusululla kaapin alta? Ja jos pitää niin haittaako jos laittaa koko lattiaan esim kosteussulkua lastulevyn päälle. Eli miten pitäis toimia?

6

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LaminaattoriOriginal

      Ilmeisesti huolenaiheesi on ns. yäpuolelta tuleva kosteus. Vedeneristeet (vrt. kosteat tilat) tai esim. 0,2mm kosteussulkumuovi eivät kuulu puupohjaisten lastulevyn ja laminaatin väliin, vaan pelkästään 2mm solumuovi (joka nimestään huolimatta on hengittävä materiaali).
      Tiskikoneen alle pitää muutenkin asentaa kaukalo, joka paljastaa mahdollisen putkivuodon. Samoinhan tiskipöydäN/työtasojen takareunat on tiivistetty vedenpitävästi, joten kaappien alle ei pitäisi päästä mistään vettä. Jos keittiökalusteissasi on sokkelit ja haluat olla "110 % varma", ettei kaappien alta pääse vettä rakenteisiin, voit tietenkin laittaa sinne laminaatin päälle kostean tilan muovimattoa niin, että se nostetaan/liimataan seinälle n 10 cm korkeuteen, mahdollinen nurkka hitsataan ja maton etureuna tuodaan aivan sokkelin alle. Siihen olisi hyvä saada pieni kaato, että mahdollinen vesi valuisi näkyville mahdollisimman nopeasti.

      Mielestäni kaukalo tiskikoneen alla riittää ja laminaattiin voit laittaa saumoihin ylimääräisen kosteussuojan Clicguard-saumansuoja-aineella esim. tiskipöydän eteen, ruokapöydän alle, lemmikkien juomakuppien kohdalle, mutta koko keittiön suojaaminen ei ole normaalisti tarpeellista. Kysy kuitenkin myyjältä saumasuoja-aineen laittamisesta vielä tarkemmat ohjeet.

    • kauppias ylipuhui?

      Miten olisi muovimatto koko keittiöön.
      Nostat maton seinälle sen 10cm kaapistojen alle.
      Ei tarvitse huolestua tiskivesien roiskeista tai koirankupin kaatumisista senjälkeen.
      Ei kopise ja pysyy jalatkin lämpimämmän tuntuisina.Ja käyttöikää tulee 20v lisää laminaattiin nähden.
      Panet sitten sitä laminaattia vaikka kaikkialle muualle asuntoon jos siltä tuntuu.

    • muualla turhaa

      Kuivassa tilassa kosteussulku on ihan turha, vesivuodot huomataan nopeesti ja pilalle menee korkeintaan pinnote=laminaatti.
      Onko vanha lattia huonossa kunnossa vai miksi haluatte vaihtaa aidon puun materiaaliin, joka yrittää näyttää puulta?

      • sepe777

        ..kiitoksia vaan vastauksista...
        ..juu siis puulaattia on niin huonossa jamassa ettei siitä ole enää mihinkään...
        ja talon väki haluaa laminaattia..koska eivät pidä muovimatosta...sitäkin talosta löytyy.
        Olivat tosiaan huolissaan jos alle tulee lastulevyä niin mitä jos juuri se koirankuppi kaatuu ja vesi on lattialla pitemmän aikaa...meneekö se laminaatin saumoista pikkuhiljaa lastulevylle ja se on sitten sillä selvä.
        Meinasivat vaan että jos "varoiksi" laittaisi kosteussulkua levylle.


      • LaminaattoriOriginal
        sepe777 kirjoitti:

        ..kiitoksia vaan vastauksista...
        ..juu siis puulaattia on niin huonossa jamassa ettei siitä ole enää mihinkään...
        ja talon väki haluaa laminaattia..koska eivät pidä muovimatosta...sitäkin talosta löytyy.
        Olivat tosiaan huolissaan jos alle tulee lastulevyä niin mitä jos juuri se koirankuppi kaatuu ja vesi on lattialla pitemmän aikaa...meneekö se laminaatin saumoista pikkuhiljaa lastulevylle ja se on sitten sillä selvä.
        Meinasivat vaan että jos "varoiksi" laittaisi kosteussulkua levylle.

        on juuri hyvä laittaa saumoihin Clickguard-saumansuoja-aine, joka tiivistää sauman niin, että vesi ei pääse sinne eikä tietenkään myös sauman alle.


      • Osta lisää!
        LaminaattoriOriginal kirjoitti:

        on juuri hyvä laittaa saumoihin Clickguard-saumansuoja-aine, joka tiivistää sauman niin, että vesi ei pääse sinne eikä tietenkään myös sauman alle.

        Tulethan taas 3v päästä meidän liikkeeseemme uusimaan laminaattisi ?
        Kerromme mielellämme kuinka tämä uusi laminaattimalli on paljon kestävämpi kuin se vanha 3v sitten hankkimasi.
        On aina ilo asioida maksavan asiakkaan kanssa.Nähdään pian taas ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2294
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1572
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1519
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1309
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1302
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      266
      1275
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1265
    Aihe