Elikkäs en löytänyt keskustelua netistä kuin vuodelta 04-05 joten ehkä säännöt/rajoitukset on voineet muuttua... Eli sallitaanko nykyään suomen armeijassa pitkiä hiuksia (Miehellä), jos esim pitää hiukset ponnarilla ja "poninhäntä" on takin sisällä, ?(ei luulisi sen likaisemmaksi letin tulevan kuin lyhyetkään hiukset)... isäni kertoi tapauksen kun oli itse armeijassa. Hänen tuvassaa oli ollut "heviletti" joka ei millään suostunut leikkaamaan hiuksiaan ja joku kapiainenhan siitä oli tullut vittuilemaan että: "naisilla on pitkäthiukset ja miehillä lyhyet ja armeija on miesten paikka" siitä "heviletti" oli suuttunut ja kantanut kapiaisen jääkylmäänsuihkuun ("heviletillä" oli ollut kuulemma kokoa jonkin verran) ja oli joutunut sota oikeuteen ja saanut vain päiväsakkoja. Eli ihan mielenkiinnosta nyt tuli eteen tämä että onko asenteet muuttunut pitkien hiusten suhteen koska ensivuonna olisi inttiin lähtö ja lettiä olen kasvattanut jotain 4 vuotta mutta ei se silti perseeseen asti ole, jotein pitääkö esim hiukset leikata myös tapauksessa jos on esim rastat, tai jos on kasvattanut lettiä tarpeeksi kauan. ihan näin periaatteesta en leikkaa hiuksiani vapaaehtoisesti, Mutta en minekkään sivariin todellakaan ole menossa.!
Pitkät hiukset?
16
6917
Vastaukset
- ai jahast
pitää leikata. näin yksinkertaista se on. http://www.mil.fi/reservilainen/pdf/YlPalvO.pdf linkistä sivulta 141 löytyy kampausvaihtoehdot. jos valitset oikeanpuoleisen mallin niin varmista ettei sinulla ole kiveksiä mukana kun menet armeijaan.
tekstiosiosta löytyy seuraava perustelu sivulta 24:
"91. Miesten hiukset on pidettävä lyhyeksi ja siistiksi leikattuna, puhtaana ja siistiksi
kammattuna sekä parta ja viikset ajettuna liitteen 9 esimerkin mukaisesti.
92. Naisten hiusten pituutta ei yleisesti rajoiteta. Palveluksessa pitkät hiukset
eivät saa olla vapaana. Hiukset on pidettävä siististi päätä vasten sidottuna siten, että
niska jää paljaaksi ja hiukset mahtuvat päähineen alle, eivätkä ne haittaa palvelusta
liitteen 9 esimerkin mukaisesti. Tietyissä tehtävissä naisten hiusten pituudelle tai
käytettäville hiuspidikkeille voidaan asettaa lisävaatimuksia palvelusturvallisuuden
varmistamiseksi." - safsadflkj
Hiukset lähtee tai E-tä pukkaa. Varmaan pari viikkoo voit pitkien hiuksien kanssa taiteilla, mut sitten tulee valinta eteen.
- ressukessu69
Itse pakotin omat morgulat parturoimaan lettinsä jo ekana päivänä. Suurin osa oli fiksuja ja suostuivat siihen. Sitten oli niitäkin pahiksia, jotka ei lettiään suostuneet leikkaamaan. Niiden tapauksessa venytettiin illan käskynjako siten että annettiin puolituntia aikaa leikata letti; tai kukaan ei olisi päässyt vapaa-ajalle. That's it!
- Kärpix
ressukessu69 kirjoitti:
Itse pakotin omat morgulat parturoimaan lettinsä jo ekana päivänä. Suurin osa oli fiksuja ja suostuivat siihen. Sitten oli niitäkin pahiksia, jotka ei lettiään suostuneet leikkaamaan. Niiden tapauksessa venytettiin illan käskynjako siten että annettiin puolituntia aikaa leikata letti; tai kukaan ei olisi päässyt vapaa-ajalle. That's it!
Kunnon kiusaamista. Tuosta olisi sinut pitänyt pistää sotaoikeuteen.
- fgfgfhtytsy
Saa olla pitkät.. ja ponnarilla
mutta, kun aletaan käyttään kaasunaamaria eli nassssea niin se on kivaa jos hiusten takia naamari sit vuotaa mukavasti..
mut rohkeempi se joka ei mee ihan massan mukana! :D
ja lyhyet hiukset on sitäpaitti rumat..
et näi - almasty
se kuule pitää leikata tänäkin päivänä.
Hiukset armeijassa eivät saa ylettyä korvien eikä kauluksen päälle.Se sääntö on tänäkin päivänä voimassa. - lääkintä
itte leikkasin letin ennen armeijaan menoa, oli ihan kiitettävästi pituutta jo, johonkin lapaluiden alaosaan asti.. sitten ekana päivänä kun kaikki paskat housussa ootti yliluutnantin juttusille pääsyä, oli samaan aikaan minun kanssa odottamassa yks heviletti. Herra Kapteeni kun meni ohi niin otti muutaman askeleen taaksepäin ko. heviletistä ohi mentyään ja kysyi "Aiotko viihtyä armeijassa?" siihen heviletti "Näillä näkymin kyllä" Kapt. "No sit toi saatanan rasvaletti lähtee jo tänä iltana". Ja niinhän se lähti, alikessujen avustamana ;D Itse suosittelen leikkaamaan letin jo ennen inttiin menoa, hiukset kun kuitenkin on uusiutuva luonnonvara, ne kerkee kasvaa kuitenkii ja intissä ollaan vaan kerran. Itte en kadu yhtään sitä että intin takia leikkasin letin, se oli elämäni parasta aikaa, vaikkakin päätty vähän liian aikasin, heti AUKin jälkeen.. :/ Hauskaa inttiä sulle! Ota kaikki irti ja pyri ainakin aukkiin, jos et rukkiin pääse! Puolen vuoden vässyköitä on siellä ihan liikaa, kyllä se on vuosi mikä siellä pitää olla, kasvattaa erittäin paljon (vaikka ite en sitä vuotta siellä loppujen lopuks oo ollukkaan :D (tosin saatan päästä vielä takas, toivottavasti!! :) )!! tsemiä! :) Toivotteleepi siviilin (toivottavasti joskus reservin!!) lääk-au 1/10!!!
- onniinvähän
Kyllä kuninkaallisen 4. joukkueen ex-taistelijalla pitäis olla muuta elämää kello 2.30, kun jauhaa paskaa hiusten pituudestä :D Elämän parasta aikaa...hauska mies.
- Turilass
Eikö ole lettisäännöt muuttuneet? Oon kuullu juttua, mutta en ole varma. Itse olen myös heviletti. Jos saa mennä pitkällä letillä niin menen. Kestän kyllä kaiken vittuilun. Sille voi vaan nauraa
- hermannnnn
Nauran jo nyt.
Letti lähtee kyllä heti ensimmäisinä päivinä tai mies lähtee siviiliin. Ei siellä katella mitään hevilettejä. Palvelusohjesääntö määrää millainen tukan on oltava ja se hiusmalli on paljon hevilettiä lyhyempi. Kannattaa suosiolla ajaa siiliksi tai ihan kaljuksi. Kyllä tukka kasvaa takaisin. - kelpaa-1
itelläni oli sivuilta ajettu pois ja keskelle jätetty semmonekin kelpaa
- Hairstyle
Entä miten naisten hiusten pitää olla armeijassa. Jos meen armeijaan niin pitäisikö minun leikata kauniit pitkät hiukseni pois? En kyllä ajatellut mennä armeijaan jos joudun hiukseni leikata. :-)
- siinäsinulle
Ei tarvitse. Ainut sääntö taitaa olla, että palveluksen aikana hiukset on oltava kiinni.
- eitarvinnutmiettiä
Meillä palvelukseen astuneilla armon vuonna 1983 asia opetettiin kirjaimellisesti yleisenpalvelusohjesäännön ja sen käytännön toimeenpanon kautta!
- Anonyymi
En tiedä minkä takia naisilla hiusten tulisi olla tuolla tavoin kaiken tiellä kanelikierteenä takaraivon jatkeena. Sehän olisi paljon parempi vaihtoehto (itse kullekin pitkähiuksiselle), että hiukset ovat alhaalta kiinni päällystakin ja aluupaidan välissä (mikäli siellä sellaiset on, itse en ole vielä käynyt armeijaa). Tällä tavoin hiukset eivät ole minkäänlaisen päähineen tiellä, eikä niitä tarvitsisi leikata.
- Anonyymi
Älkää antako itseänne häväistä ja nöyryyttää, kiinalaisilla kuolemaantuomituilla on samanlaiset pulipäät kuin varuspojilla suomessa.
Pitäkää lettinne, kukaan ei voi pakottaa leikkaamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804486
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854371Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163413Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402947Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102644En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391973Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581708Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli941248