Messuilla oli muutamia kiinnostavia veneitä. paljon uusia pieniä daycruisereita.
Kiinostavia uutuuksia esim. dehler 32
http://www.seilas.no/wip4/detail.epl?id=459093&cat=4914
bavaria 32 ja 45 herättivät kiinnostusta
Elanilla mielenkiintoinen 31 jalkainen
Kiinostavia uutuuksia esim. dehler 32
http://www.seilas.no/wip4/detail.epl?id=459093&cat=4914
bavaria 32 ja 45 herättivät kiinnostusta
Elanilla mielenkiintoinen 31 jalkainen
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tylsät messut. Kuutoshallissa oli sentään jotain näkemisen arvoista joten kittasin kaljaa siellä suurimman osan päivästä.
Voi se olla että on tylsää jos juo olutta koko päivän. Ainakin on tylsää seuraavana
aamuna.
Mielestäni Dusseldorfin messut ovat kinnostavimmat alalla.
Englannin /Lontoon messut pienet. Pariisi liian paljon ranskalaisia
Usan messuilla liian vähän eurooppalaisia. Suomen messut liian pienet
varsinki purjevenehalli liian pieni. Ruotsin messut pienemmät kuin suomen
Vene messut. Joten mikäli käyt kerran vuodessa messuilla kannattaa
ilman muuta käydä Dysseldorfissa.
Äh Dusseldorfissa on liikaa saksalaisia
Entäs Hampurin messut? Eivätkös ne ole isommat? Oletko käynyt siellä?
on selvästi pienemmät. Samaa tarjontaa kaikilla messuilla, ei isoa eroa.
dusseldorffin messut -varaa kaksi päivää
hampurin messut -varaa puolitoista päivää
tukholman messut -varaa iltapäivä
cannesin messut -muutama tunti
helsingin messut -päivä jos käy välillä oluella juttelemassa tuttujen kanssa
Videosta sai hyvän kuvan kuinka synkän näköistä nuo tummat puupinnat veneen sisällä ovat. Aika oli ahtaan tuntui verrattuna esim. Hansen vastaavan kokoiseen, eritoten makuutilat ahdisti. Istuinkaukalo oli ahdas, mutta reunalla näytti olevan hyvä istua.
Toisten mielestä taas tumma puu on kodikkaan ja lämpimän oloinen. Vaaleat pinnat taas kalseita ja kylmiä, samaan tapaan kuin ns. skandinaavinen sisustusdesign maissa.
Kävin messuilla, ja myöskin Dehler 32 veneessä. Se kylläkin näyttää tummemmalta videossa kuin livenä
Mitä tulee Hansen sisustuksen, niin voi todeta että se on liian valkoinen suomalaisille.
Hanse erittäin pieni tekijä suomessa (muutama myyty vene vuodessa) verrattuna esim
Ruotsin ja muiden maiden myyntiin. Veneet jossa laipiot ovat valkoisia eivät myy suomessa.
Esim Hanse, Harmony, Jeanneau 3200 (maahantuojan esittelyven vielä myymätt 2v.)
Kirjoittaja vertaa yllä Dehleriä Hanseen. Ei voi verrata perhevenettä veneeseen
joka on myös suunniteltu radalle.
Mitä vaan voi verrata mihin vaan!!
Tykkään vaaleista sisustuväreistä.Antaa avaruutta ja tilan tuntua.
Itse etsin venettä ja ei kyllä iske nuo perinteisten veneiden synkkyys, sen jälkeen kun on tutustunut 2000-luvun veneiden avaruuteen ja valoisuuteen. Uusi ja uudempi on aina uutta ja eron huomaa, se pon toine kriteeri, tosin 2000-luvun veneen lasken aika uudeksi ja ennen v. 2000 tehdyt vanhoiksi, jotka ei kiinnosta. Meillä on koti ihan valkoinen ja sehän on jo vuosia ollut trendi, on niin mukanavan avarampi ja valoisampi, saati sitten pienessä veneessä
Dehlerin uusi maahantuoja markkinoi aggressivisesti tällä palstalla. Onko kellään kuitenkaan kokemuksia maahantuojasta tai tietoa minkälaisia henkilöitä firman takana on? Lähtöhinnat on painettu alas, mutta yrityksen kotisivuilla ei ole edes lisävarusteiden hintoja. Nettiveneesseen on laitettu ilmoitukset ja näissä esiintyvien veneiden hinnat ovat muiden vastaavankokoisten, mutta 10 vuotta vanhempien tasolla. Epäilykseni heräävät aina, kun joku rupeaa myymään näin halvalla uusia veneitä. Onko dehlervene.com:lla siis kissa haudattuna?
Voihan olla niinkin ihmeellisesti asiat että maahantuojan tarkoitus on tehdä kauppaa! Suomessa kyllä perin merkillinen tyyli tämä markkina hinnoittelu.
...maksat 30000 e lisävarusteita (lämppärit, pukit, ym..) perushinnan päälle. Rupeaa Dehlerin hinta kummasti nousemaan kilpailijoiden luokkaan.
Minkä veneen mukana tulee venepukki listahintaan tai lämppäri (jos ei todella kalliita
ruotsalaisveneitä lasketa mukaan)
Täytyy sanoa että mielenkiintoisia virtuaalikippareita täällä pyörii.
Jos joku myy kalliilla valitetaan ja jos joku kehtaa laskea hintoja
niin valitetaan.
Mitäs venemerkkiä sinä sitten edustat?
Mitä sinä nyt oikeastaan epäilet ja jahkaat. pelkäätkö että ottaessasi myyjään yhteyttä sitoudut heti ostamaan veneen ja kaikki mahdolliset varusteet tuntemattomalla hinnalla. Kannattaisiko nyt ottaa puhelin käteen ja soittaa myyjälle mikäli vene todella kiinnostaa. Varmaan maahantuoja on valmis kertomaan itsestään ja taustoistaan siinä samalla. Juuri perustetusta yrityksestä sinänsä täällä kenelläkään ei liene mitään kokemusta.
Pelkäätkä sitä että myyjä on teettänyt halvalla sekunda Dehlerin pohjois koreassa ja
tuonut maahan ja myy sen sinulle oikean dehlerin hintaan. Kyllä Dehler brandi on laadun
tae. Mikäli esim. Bmw´lle tulee uusi maahantuoja, laskeeko silloin Bmw laatu ?
Haloo järki käteen !!
Nettiveneessä ja maahantuojan sivuilla kaupattavan 35:n hinta nousee messuja kohti. Kauppaa alettiin tehdä tammikuussa hintaan 112 500, josta siirryttiin vaivattomasti 124 000. Nyt messujen alla on ponkaistu 126 000. Lisävarusteluettelo ei ole tänä aikana muuttunut. Jokaisessa nettiveneen ilmoituksessa on mainostettu 4300 euron varusteita ja nyt maahantuoja lupaa sivuillaan messuveneeseen nämä: sprayhood, lisäknaapit muka lisävarusteina vakiopurjeet ja vakioelektroniikan.
Eiköhän tässä ole käynyt niin, että alunperin halvalla hinnalla haettiin huomiota, kun ostajat vielä sulattelivat joulukinkkuja haaveillen ulapalla liitävästä Dehleristä. Nyt messujen lähestyessä vedetään hinnat ylös, koska messuilla sitä kauppaa käydään, jos on jotain jolla käydä. Kuka tietää saadanko messuilla edes tätä mainostettua messuvenettä nähdä?
Kuinka tarkaan olet hintakartoituksesi tehnyt? Viimeinen hinta kun on 127 00 euroa, jos maahantuojan sivuja on uskominen.
Miksi et ostanut kun hinta oli 112000. Maahantuoja yksin päättää milloin
hinta nousee tai laskee. Olet vain täällä valittamassa tuskin olet koskaan
venettä omistanut. Mikäli maahantuoja myy yhden veneen tiettyyn hintaan
ei se tarkoita että kaikki veneet jatkosaa maksavat yhtä vähän.
Nopeat syövät hitaat !
Mistä tiedät ett lisävarusteluettelo ei ole muuttunut, kun se ei ole netissä.
D 35 sssa ei ole vakiona mainostamasi vakioelektroniikka. Kun menet kauppaan
itketkö kauppiaalle kun banaanit ei maksa saman verran kun viime vuonna.
Onko Dehler 35 kallis jos se maksaa 127 000 € yhdeksän tonnin
varusteilla. Sama vene maksaa ruotsissa 141 000 €
Erittäin edulliselta vaikuttaa, erityisesti tuo Dehler 29: 61900€. Vertailun vuoksi Delphia 29.2:n hinta perusvarustein on 76k€. Asiallisen näköinen vene tuo Dehler, mutta vaikuttaa tosiaan liian hyvältä ollakseen totta - varsinkin kun hintaeroa puolalaiseen kilpailijaan on noin reilusti. Siihen ollaan totuttu, että halpisveneiden perushintaan ei paljon varusteita sisälly, mutta onko Dehlerin hinnoittelussa jotain muista poikkeavaa?
Kuinkahan paljon muuten maksaa ilmoittaminen nettiveneessä venevälittäjälle? No jostainhan se kate täytyy repiä...
tulee pukki mukana:
http://twin-keeler.blogspot.com/2009/02/modern-twin-keelers-bi-loup-30.html
tämä hintojen nousu venemessujen alla, kun viikko sitten perusveneen hintana oli 112500, on se nyt noussut 124900 euroon. Tähän sitten varusteet päälle ja ollaan Ruotsin hinnoissa.
Tottahan tässä rupesivat ruotsalaisten hinnat kiinnostamaan, kun näitä vertailuja tehdään tämän palstan ja suomalaisen maahantuojan sivujen kautta.
Ruotsin Dehler-maahantuojan hinta veneelle:
Pris Dehler 35: Euro 132 765;- (inkl moms, fritt levererad varv Tyskland)
Päälle luvataan 75000 kruunulla eli 7500 eurolla lisävarusteita oman valinnan mukaan tehtaan luettelosta
Suomalaisen maahantuojan hinta
124900 euroa itse tehtaalta haettuna, ilman lisävarusteen varustetta
Summa summarum: varusteistaan putsatun ruotsalaispaatin hinta on sama kuin uudella suomalaisella kohumyyjällä.
Herra Schwern, eli Dehlerin Saksan edustaja lupaili messutarjouksena Dehler 32:n varusteltuna ja Hampurissa veteen laskettuna alle 100000 egellä. Jännä nähdä mihin Suomen edustaja Helsingin messuilla hinnan laittaa.
Näyttää Dehler 32 maksavan suomessa 85 000, joten todella
paljon edullisempi kuin sakemannin hinta.
Sopisisko Dehler 32 yksinpurjehdukseen? Avotilassa näyttäisi olevan fokan ja isopurjeen vinssit hyvin käsillä. Lisäksi fallit on aika hyvin käsillä. Onko pinna on paras valinta yksinpurjehduksille?
http://www.dehlervene.com/IMG_2321.JPG