Hei!
Tilanteeni on se että olen ollut puolivuotta sairaslomalla vakavan sairauden vuoksi ja nyt määräaikainen työsopimukseni päättyy 31.1, ja työantaja haluaa maksaa lopputilin eli kesälomat yms pekkaset pois, niin miten tuo vaikuttaa kelan sairaspäivärahan maksuun ja miten tuo kannattaisi tehdä jotta olisi mahdollisimman vähän haittaa tuloihin? Sairaslomani jatkuu varmaan kesään saakka ja sitä myötä sairauspäivärahakin
Mitä jos saa lopputilin sairauspäivärahan aikana?
4
1713
Vastaukset
- Jäsenmaksulle vastin
Ammatti liittoosi. Sieltä saat lainmukaiset vastaukset. Irtisanominen on mielestäni huonompi homma.
Itselleni aikoinaan työnantaja kirjoitti lausunnon, ettei sillä ole tarjota minulle työtä terveyteni ja koulutukseni huomioon ottaen. Ei sanottu irti.
Kela piti minua tosin 17kk ilman sairauspäivärahaa. Väitti minulla olevan työn. En vain keksinyt miten minä olisin voinut työnantajan pakottaa tekeen minulle suojatyöpaikkaa.
Ota yhteyttä liittoosi. Siksihän maksat jäsenmaksun, että saat sieltä apua.
Olin JYTYssä, mutta sieltä tuli kyllä huonosti apua.
Toivotaan, että sinulla on parenpi liitto.- harmitt44
Entä minun tilanteessani?
Sairastuin epilepsiaan. Olin puoli vuotta sairaslomalla ja vähän ennen loman loppua työnantaja ilmoittaa että minut irtisanotaan taloudellisista ja tuotannollisista syistä (vaikka ihan selvästi se johtui epilepsiastani).
En ole liitossa. - jäsenmaksulle vastin
harmitt44 kirjoitti:
Entä minun tilanteessani?
Sairastuin epilepsiaan. Olin puoli vuotta sairaslomalla ja vähän ennen loman loppua työnantaja ilmoittaa että minut irtisanotaan taloudellisista ja tuotannollisista syistä (vaikka ihan selvästi se johtui epilepsiastani).
En ole liitossa.Harmi, ettet ole liitossa.
Sitten sinun pitää kääntyä Kelan puoleen.
Koska sinut irtisanotaan, niin sitten sinä rupeat saamaan työttömyys rahaa.
Olet työtön työnhakija.
Jos työnantaja kirjoittaisi lausunnon, ettei sillä ole tarjota sinulle työtä terveydentilasi huomioon ottaen, eikä sanoisi irti, niin luulen, että sinulla olisi eläkkeeseen mahdollisuus. Nyt roikut työttömyys- koulutus-ja kurssitus putkessa.
Toivotaan, että kaikki menee hyvin . Joskus, vaikka harvoin, Kelassa on hyvä työntekijä ja saat oikeat ohjeet.
- kipeämies
Jäsenmaksulle vastin.
Oliko sinulle jo myönnetty sairaspäiväraha ennen työsopimuksen purkamista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 325104
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2404500Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394431Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364254Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2194242Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264092Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?693878Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1403656Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.203004Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272971