Pohjois-Karjala on saamassa toisen ministerinpaikan. Piiri on vakavasti harkitsemassa Paavo Väyrysen tukemista puolueen puheenjohtajaksi ja pääministeriksi.
Väyrysen valinta takaisi Pohjois-Karjalaan toisen ministerin paikan.
Anu Vehviläinen tulee jatkamaan liikenneministerinä ja sosiaali- ja terveysministeri, hammaslääkäri Hyssälän
paikalle nousisi piirin puheenjohtaja, hammaslääkäri Matti Kämäräinen.
Väyrysen valinta takaisi Pohjois-Karjalaan toisen ministerin paikan.
Anu Vehviläinen tulee jatkamaan liikenneministerinä ja sosiaali- ja terveysministeri, hammaslääkäri Hyssälän
paikalle nousisi piirin puheenjohtaja, hammaslääkäri Matti Kämäräinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Nyt meidän Pohjois-Karjalan keskustalaisten on yhtenä miehenä ja naisena asetuttava puoluekokous edustajia valittaessa varmojen Väyrysen tukijoiden taakse. Kaksi ministeriä Pohjois-Karjalaan ja molemmat keskustalaisia. Enemmän kuin lottovoitto.
sillä oo mitään merkitystä onko pohjois-karjalasta 2 vai 8 ministeriä.
Olemme päättäneet , että liitämme läänin savoon ja ne jotka ei ole tyytyväisiä myyvään puutinille.
Kyllä sillä on iso merkitys.
Kun meillä oli ministerinä Esa Timonen, niin Pohjois-Karjalaa kehitettiin voimakkaasti.
Kaksi ministeriä, Vehviläinen ja Kämäräinen voivat tukea toisiaan ja näin toimia tosi tehokkaasti.
Heidän vaikutusmahdollisuudet tulevat olemaan suuremmat kuin aikoinaan Esa Timosen.
Nyt on Pohjois-Karjalalan asukkailla elämänsä mahdollisuus toimia tulevaisuutensa hyväksi.
Tehkäämme yhteisvoimin työtä Paavo Väyrysen valinnan puolesta.
Milloin piiri tekee päätöksen siitä kenen taakse puoluekokouksessa asetutaan ?
Päätös olisi tehtävä mahdollisimman pian, jotta päästäisiin tekemään vaalityötä täydellä teholla.
Pohjois-Karjalallahan oli jonkin aikaa kaksi ministeriä nykyisessä hallituksessa eli Tarja Cronberg vihreitten puheenjohtajana toimi työministerinä viime kesään asti ja Anu Vehviläinen on edelleen liikenneministerinä. Lisäksi Pekka Ravi on kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja, joten kun ottaa huomioon että täältä valitaan vain 6 kansanedustajaa 200:sta, niin eiköhän Pohjois-Karjalalla ole aika lailla maksimaalinen edustus hallituksessa. Jos hallituksessa vaihdetaan ministereitä, niin eikähän ne uudet nimet valita joko kansanedustajien tai europarlamentaarikkojen (kuten Alexander Stubbin tapauksessa) joukosta, eikä mistään rivimiesten joukosta.
Mitä tulee Pohjois-Karjalaan maakuntaan, niin lääneistähän on turha puhua, sillä viimeisetkin rippeet niistä lakkautettiin tämän vuoden alussa. Eduskuntavaalien kannalta olisi kylläkin järkevämpää muodostaa Itä-Suomen vaalipiiri, joka koostuisi Pohjois-Savosta (10), Pohjois-Karjalasta (6) ja Etelä-Savosta ja josta sitten valittaisiin yhteensä 22 kansanedustajaa. Silloin tuo todellinen äänikynnys olisi oikeudenmukaisempi ja ääni menisi vähemmän hukkaan.
Noista Keskustapuolueen puheenjohtajakuvioista todettakoon, että Paavo Väyrysen johdolla kyseinen puolue jää kyllä tukevasti alle 20% kannatuksen ja kilpailee korkeintaan pronssi- tai hopeatilasta riippuen miten heikosti Jutta Urpilaisen johtama SDP pelaa omat korttinsa seuraavissa vaaleissa 2011. Äskettäinen presidenttigalluppi osoitti hyvin kuin vähäistä kannatusta sekä Väyrynen että Urpilainen nauttivat kansalaisten keskuudessa.
Toivon mukaan kepun kenttäkin huomaa millainen rasite Jarmo "Konna" Korhonen on omalle puolueelleen piiloutumalla "perunakellariin" ja muilla vastaavilla tempauksilla. Tuo Korhonen on muuten opiskellut historiaa Joensuun yliopistossa, muttei ole ainakaan vielä sieltä valmistunut.
Matti Kämäräinen ei ole mikään rivimies. Hän on varakansanedustaja hyvin suurella äänimäärällä ja keskustan Pohjois-Karjalan piirin puheenjohtaja.
Piirin asettuminen Paavo Väyrysen taakse takaa ministerinpaikat Vehviläiselle ja Kämäräiselle.
Tämä on jo laajalti tiedossa kenttäväen keskuudessa.
Siltä näyttää,kun tällaisia jutellaan. Olette pelkkiä KMS-juoksupoikia. Hävetkää edes. Mistään asiasta ette ikinä keskustele,vaan jauhatte suojatyöpaikkojen jaosta julkisella palstallakin. Ei ihme että talous on kuralla kun näin heikko puolue on vallassa. Korruptio ei elätä koko kansaa.
Anu Vehviläinen on ministeri. Matti Kämäräinen on hammaslääkäri. He eivät tarvitse suojatyöpaikkoja. Matti Kämäräinen on erittäin tehokas politiikko ja piirin puheenjohtaja.
Miksi tänne kirjoitetaan moista soopaa kuin nimimerkki "vallaton" kirjoittaa. Nyt meidän kaikkien Pohjois-Karjalaisten idästä - länteen ja pohjoisesta - etelään tulee puhaltaa yhteen hiileen.
Veneenkeikuttajia ei tarvita.
Entä jos Vanhanen valitaan puheenjohtajaksi. Saadaanko yhtään ministeriä .
Minun tietääkseni Anu Vehviläinen on ainoastaan ilmoittanut, että hän ei itse pyri kepun puheenjohtajaksi, mutta hän ei ole sanonut tukevansa Paavo Väyrystä, Mari Kiviniemeä tai ketään muutakaan ehdokasta vielä tässä vaiheessa. Ei hänellä ole mitään syytä hirttäytyä kiinni Väyryseen. Eihän sitä tiedä vaikka keskisuomalainen Mauri Pekkarinenkin lähtisi vielä kisaan mukaan. Silti toivon mukaan kepulta löytyisi Kiviniemen ohella muitakin vähän uudempia vaihtoehtoja tuohon kisaan, vaikka esimerkiksi Kanki-Kaikkonen taisi pilata mahdollisuutensa noilla epämääräisillä vaalirahasotkuilla.
Mitä tulee sitten Liisa Hyssälään, niin kysymyshän on ollut Matti Vanhasen seuraajasta pääministerinä, ei niinkään muista ministeripaikoista. Lisäksi Hyssälä on kyllä pitänyt aivan hyvin Itä-Suomen puolta mm. varmistamalla sen että Lääkelaitos siirrettiin Helsingistä Kuopioon.
Kyllä Vehviläinen on uuden puheenjohtajan takana ja tietoinen siitä kenestä tulee puheenjohtaja ja pääministeri. Nyt odotetaan vain piirin tekevän päätöksen puheenjohtaja ehdokkaan taakse menemisestä. Kiviniemestä tai Pekkarisesta ei ole Pohjois-Karjalaisten ehdokkaaksi.
Kepulaisilla on vielä kanttia leikkiä suojatyöpaikoillaan vaikka ovat pelilläään tuhonneet koko Suomen ja jo toistamiseen. Ettekö peijoonit osaa edes hävetä. Jakakaa paikkanne jossain perunakellarissa,mutta älkää täällä,se riipoo liikaa ihmisiä.
Olette liikkeellä kyvyttömien ihmisten laumana. Valtakunnan johdossa tarvitaan kansantaloudesta tietäviä kykyjä,ei omaa etuaan ajavia kepulaisia.
Nyt Pohjois-Karjala ei saakkaan kahta ministeriä. Karjalaisen mukaan Matti Kämäräinen ei asetu kansanedustajaehdokkaaksi. Toisaalta hän jatkaa piirin puheenjohtajana ja ministerin ei välttämättä tarvitse olla kansanedustaja. Jää nähtäväksi mitä Väyrynen aikanaan päättää.
Jättäkää AINUT, REHTI MINISTERI arvostuksenne ulkopuolelle. Ministeri ANU VEHVILÄINEN tekee sen, mihin hänellä on valtuuksia JA ONKIN JO TEHNYT sen, minkä voi ja saanut erittäin hyvää jälkeä aikaan. HYVÄ ANU, SAAT ÄÄNENI!
Pyrkyrikin jää perunoita lajittelmaan kellariinsa. Kannatus laskee kuin lehmän häntä. Teikäläisistä ei ole kuin ongelmien tekoon.Uraanikaivoksia,kuntaliitoksia,veronkorotuksia,maksuja,petkutusta solkenaan. Tähän asti sentään nää on tehty perunakellarissa,mutta nyt jo yleisönpalstalla. vaalikaa edes perinteitänne.
ministeriksi.
Paavo Väyrynen valituksi tultuaan haluaa asiallisen , työteliään , asioihin perehtyvän ministeriehdokkaan ja
polvijärven kepulit ehdottaa paikalle kärnää.
Saa kuulemma kannatusta yli puoluerajojen.
Pohjois-Karjalan eteenpäin viemiseksi , kaikki ehdokkaan taakse.
On se kummaa, että tärkeään ja asialliseen keskusteluun sotketaan kärnä. Kyllähän kaikki joensuulaiset tietävät ketä kärnällä tarkoitetaan ja minkälaista toimintaa.
Meillä Pohjois-Karjalaisilla ei ole liiaksi asti puolustajia. Miksi sotkea tämäkin mahdollisuus saada meille kaksi ministeriä.
pohjois-karjala on saanut kaiken sen mikä liittyy näihin kommareihin, eiks se iskelmäradiokin täällä kuuluu ja kukkuu. Näille sairaille pitäisi antaa lähtö niin kuin telkälle pöntöstä...
hulluahan sellainen ihannointi on
http://www.youtube.com/watch?v=nAh5mfkuAXk
tuottaa todellista piikkilankaa kuuntelijoille
kusee niskaan. Netistä löytyy musiikkia ja videoita tarpeeksi, ei tarvitse kuunnella propagantaa. Media on lahjottu ryssärahoilla, sen huomaa kun kusevat näidenkin auttajien niskaan
http://www.youtube.com/watch?v=7Nl1pixK-lQ&annotation_id=annotation_638285&feature=iv
mediatalot jyräävät ja kusevat köyhien niskaan
Miten se radio liittyy tähän ministeriasiaan. Haloo.
ne mitenkään siihen liity, mitäs ne suojatyökomukat ministereistä tietävät
Onko varmaa, että jos Paavo Väyrysestä tulee pääministeri, niin Pohjois-Karjala saa kaksi ministeriä eli Vehviläisen Joensuusta ja Kämäräisen Nurmeksesta.
"RAUDAKSI MIEKAT TAOTAAN, RAUHA EI PÄÄTY MILLOINKAAN" Että tällai!