Mitä mieltä olette todistuksista, joissa ei ole numeroita eikä sanallista tekstiä, vaan vain rasteja ruuduissa? Mitä saatte niistä?
Rastit todistuksessa
Vanhemmat ja opet
3412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Parempi olisi vaikka sanallinen todistus. Myöskin numeroita kannattaisin rasti ruutuun menetelmää enemmän.
Toki ruututokareista on sitten arviointikeskustelut, mutta ne ovat ainakin lapseni koulussa tosi nopeat ja lyhyet.
Tietenkin myös lapsen koulun käyntiä tulee seurata niin, että tietää miten lapsella menee ja mitkä ovat hänen vahvuuksiaan, mitkä tuettavia alueita. Eli periaatteessa pitäisi kyllä olla siitä selvillä mitä rastit missäkin kohti kertovat.
Mutta silti numeroita jo odottelen.
ala ja ylä asteella lainkaan. Ihan sama mitä siinä lukee, se ei ole todellinen.
Kuka hyvänsä voi arvostella miten hyvänsä toisten lapsia, ja jos ei naama miellytä tai muuta, niin ala arvoisen saat. Suosikki oppilaat jotka lähes nuolee opetajaa ja jos lapsen vanhemmat ovat open tuttavia tai ystäviä, niin vaikkei lapsi osaisi mitään, hän on kiitettävä.
Numerot ei merkitse meillä mitään.
Vasta kun opiskellaan ammattiin, niin silloin merkitys kasvaa todistukselle.
Ei kukaan pysty arvostelemaan lasta oikein. Ei niillä numeroilla mennä elämässä eteenpäin, ainoastaan teoilla.
Ala-ja yläasteen numeroilla ei mennä elämässä eteenpäin, vai? :)
just juu. Ala-asteen numeroilla nnyt ei muuta väliä ole, kunhan luokalta pääsee, mutta seiskan, kasin ja varsinkin ysin todistukset vaikuttavat peruskoulun päättötodistukseen, joka on kuitenkin suhteellisen tärkeä papaeri mietittäessä jatko-opiskeluja. Lukio, Amis, Kauppis? Mihin pääset, pääsetkö mihinkään? Numerot sen ratkaisevat, eivät teot. Tietysti sitten kun pääset jonnekin, voi päättötodistusta käyttää vaikka vessapaperina, mutta kyllä sekin jotain ratkaisee.