Lontoo - vinkit kasaan

okopos

Hei!

Suunnittelemme kevän tai alkukesän aikana matkaa Lontooseen. Mukaan lähtee myös 3-vuotias lapsi. Nyt kysyisinkin Lontoon matkaajilta vinkkejä ja kokemuksia.
Mistä päin Lontoota kannattaa ottaa hotelli, jos haluaa sen olevan keskeisellä ja hyvällä sijainnilla?
Onko Kensington keskeisellä sijainnilla?
Osaisitteko suositella jotain kolmen - neljän tähden hotellia, jossa olisi aamiaismahdollisuus?
Mitä kohteita suosittelette jos mukana on pieni lapsi?
Missä kannattaa vaihtee eurot punniksi? (pääosin pärjää varmaan korttirahalla?)
Milloin keväällä olisi otollisin ajankohta vierailla Lontossa säiden kannalta? Onko esim. huhtikuussa millaiset kelit?
Kaikki vinkit otetaan vastaan.
Kiitokset vastauksista jo ennakkoon!

2

746

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hausk matk!

      Varsinainen lapsikohdehan Lontoo ei ole mutta kyllä siellä pärjää. Ollaan muutaman kerran oltu sukuloimassa ja reissut olleet hauskoja lasten kanssa.
      Kensington hyvää aluetta ja hotelleja paljon. Ottakaa mahd. läheltä metroasemaa ja/tai bussibysäkkiä niin säästätte jalkojanne.
      Meidän muksut tykästyivät kovasti Towerin linnaan (ovat tosin jo vähän vanhempia) ja luonnonhistorialliseen museoon. Jokiristeily Greenwichiin on myös mukava. Lukuisista puistoista puhumattakaan. Hamleysin lelukauppa on myös ihan must. London Zoo on meillä vielä näkemättä, kokeilkaa. Huhtikuu on Lontoossa parasta aikaa, krookukset kukkivat ja puistoissa viheriöi. Myöhemmin alkaa olla liikaa porukkaa (turisteja). Lontoolaisia on itsessäänkin riittämiin joten ydinkeskustaa kannattaa välttää, varsinkin jos on rattaat. Ruuhka-ajat keskustan linjolla kauheita. Lapseen kannattaa kiinnittää tarra, jossa vanhempien yhteystiedot. Myös valjaita näkee aika paljon. Vaihtakaa rahaa jo Suomessa niin on heti käytössä.

    • Englannissa asuva

      Huhtikuu voi taalla Englannissa olla kovasti vaihtelevainen, 'April showers' siis sadekuurot voivat yllattaa. Pari vuotta sitten tuli huhtikuun alussa lunta, mutta yleisesti ottaen on huhtikuussa kevat jo pitkalla, narsissit ja kirsikkapuut kukkii. Kannattaa myos kayda Kew Gardenissa, siis nk yliopistollinen puutarha, jos tykkaa kasveista ja haluaa liikenteelta rauhaan hetkeksi. Alppiruusut ovat upeita, ne kukkivat yleensa toukokuun lopulla mutta Kew'ssa jo aiemmin.
      Visa kay melkein missa vaan, Amex ei ihan kaikissa paikoissa ja Diners ei oikein missaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      666
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe