Olen vaihtamassa liittymää pakettiin, jossa on sekä kiinteä että mokkulayhteys. Saunalahti tarjoaa nyt edullisinta vaihtoehtoa (29e). Onko kenelläkään kokemuksia? Kartan mukaan PITÄISI pelittää mokkulankin, ja onko kokemuksia kiinteästä? Soneraa ei tämän palstan mukaan kannata hankkia..
Saunalahti Tuplalaajakaista
darguner
82328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei vielä oo kokemuksia mutta itsellä tulossa sama paketti, kertoillaan sitten uurestaan niin.
Tässäpä kirjoitan viestiä mokkulan kautta kun ei toi kaapelimodeemi pelitä. Otin tammikuun alussa 30/1 1, ja on kyllä toiminut ihan sopivasti. Lukemia en enää muista, mutta veikkaan että 2-3 mt/s parhaimmillaan. Hieman epäilyttää tuo kaapelimodeemin toimivuus. Alussa haki asetuksia ikuisuuden eli sen pari tuntia, mutta lopulta ensimmäisten asetusten saavuttua on modeemi toiminut. Nyt taas on asetukset/yhteydet kadoksissa. Löytää vain yhden Downstream kanavan, mutta hakee ja hakee Upstream kanavaa... Pikkasen kypsyttää... ADSL on "luotettavampi", vai kuinka?
Mokkulani on siis Huawein E160E ja meganen, mutta ilmeisesti Saunalahdella on tarjous kolmelle kuukaudelle max. nopeudella. Näyttää toimivan täällä idässä ihan mukavasti, mutta en tiedä missä sinä sitä mahdollisesti käytät. Kaveri otti MF636 tikun ja kyllä tuolla saavuttaa maksiminopeuksia ainakin Joensuussa.
Minulla on saunalahden mokkula(5M)ja 24M laajakaista.Mokkula lykkää n 4,8M,mutta kupari oli n.kuukausi sitten 12M mikä olisi vielä hyväksytyn rajoissa.Tänäpäivänä vain 7M, soitin saunalahden asiakaspalveluun n. puolentunnin selvittelyn jälkeen oli neuvo "lasketaan nopeus 8M hinta(39€)pysyy samana"??Annoin asian olla entisellään katsotaan sanonko koko sopimuksen irti jos ei nopeus ei nouse.Modeemi on Wippies ,tikku MF636.
Minulla saunalahden modeemi seinässä jo kaksi viikkoa ja nopeus 0M.
Eivät vaivautuneet edes iloittamaan etteivät saa kytkettyä liittymää. Vanhan kyllä irtisanoivat.
ADSL:n toimivuuskartat eivät siis ainakaan pidä paikkaansa.
Huonoja kokemuksia. Älä vaihda.
Toimii loistavasti ainakin tämä nettitikku koneessa ja kännykässä, modeemia ei ole vielä kytketty mutta toimii varmasti hyvin seksin.
tilasin sman paketin, toimituspäivä tänään.
tikkuja / mitään aloituspakettia ei ole kuulunut, mutta eilen ISP vaihtui elisaksi ja sman tien lankaverkkoon kytketyissä koneissa (2x XP, Vista) lakkasi näkymästä puolet sivuista, esim. speedtest.net ilmoittaa latency erroria. WLANin perässä oleva 7-läppäri sen sijaan pelittää OK- eli siis vaikuttaisi olevan ehkä tuon telewell 510:n ja saunalahden välinen konflikti.
saunalahden sivujen mukaan liittymän status on "toimitus kesken". olisi hienoa jos edes sieltä sivuilta löytyisi joku konfausohje, en tiedä kuuluiko tähän pakettiin uusi ADSL-modeemikin? katsotaan nyt mitä posti tuo tänään ennenkuin aletaan soitella.
selvisi, näyttää olevan niin että DHCP pitää olla päällä, ei pelaa staattisilla kotiverkon ip:illä jostain syystä..
No jos saman paketin tilasit niin ADSL modeemi, nettitikku, liittymäkortti, piuhat laatikossa kaikki pitäisi tulla.
Siis 2 2 paketti.