Alkoholistin omaiset

-pikkusisko-

Veljeni on alkoholisti.Isäni oli alkoholisti.Mukana kuvioissa on myös ainakin lääkkeet.Nyt olen käsittänyt vihdoin,että minun ei tarvitse olla osalisena katsomassa,kun hän tuhoaa itsensä.Minä en ole siihen syypää,ekä kukaan muukaan.Narsistisena luonteena hän on aina syyttänyt ongelmistaan muita.Me muut sisarukset olemme kaiken voitavamme tehneet.Hän oli hoidossa kokonaiset 4 päivää vaikka hoitojakso olisi ollut 4kk.Ja sama jatkuu taas.En koe olevani ilkeä tai muutakaan,kun en vastaa puheluihin,en vaan yksinkertaisesti jaksa enää.Minulla itselläni 2 lasta jotka tarvitsevan äitiä.Ja tunsin että tukahdun siihen ainaiseen kuuntelemiseen(itsetuhoisia uhkailuja yms)
Olen tajunnut,että menetin veljeni jo kauan sitten.

5

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalle.

      Alkoholistien omaiset kokevat aiheettomia syyllisyydentuntoja, ja traumatisoituvat siitäkin, kaiken muun kokemansa ahdistuksen lisäksi.
      Kylmä totuushan on se, että kukaan ihminen ei ole tässä maailmassa pysyvästi raitistanut toista ihmistä, vaikka omaiset niin haluaisivat auttaa.
      Lisäksi alkoholisteista pääsääntöisesti kehittyy mestarillisia toisten valehtelevia hyväksikäyttäjiä, kun tavoitteena on vain juomisen jatkaminen.
      Pitkälle edenneelle juovalle alkoholistille paras apua on olla auttamatta häntä mitenkään.

      Keskity omaan ja lastesi elämään. Et ole syyllistynyt mihinkään.
      Kaikkea hyvää.

      • klunsklanaa

        sinun päättelysi on aivan oikein.et voi tehdä hänen hyväkseen mitään.korkeintaan pahentaa tilannetta ja samalla itse joudut syvemmälle suohon
        elä omaa ja perheesi elämää. irtaudu täysin menneestä.juoppo löytää avun jos oikeasti haluaa lopettaa juomisen.vielä kerran,et voi auttaa häntä mitenkään,oma perheesi vaan joutuu kuseen.

        tee itsekkäältä tuntuva mutta ainoa oikea ratkaisu.unohda juoppo ja elä perheesi kanssa normaalia elämää.
        kylmä rakkaus on nyt paikallaan.
        tsemppiä.


    • .
      • -pikkusisko-

        Kiitos teille.Nyt tosiaan huomasin että meitä on monia samassa tilanteessa olevia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3427
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2066
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1480
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1241
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1211
    6. 37
      1111
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1063
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1021
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      994
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      958
    Aihe