Onko muilla mäsäläisillä ollut ongelmia tiedonkäsittelyssä/ymmärtämisessä? Välilltä joutuu pinnistelemään kohtuuttomasti, että saisi yksinkertaisenkin aivotyöskentelyä vaativan asian tehtyä. Yksinkertaisesti ei vaan pysty käsittelemään asioita 1, 2, 3 ja miten ne liittyy yhteen ja miten näitä yhdistelemällä saadaan jokin homma toimimaan. Yksinkertaisesti pää ai vaan toimi, kun pitäisi käsitellä kokonaisuuksia.
Onko kukaan käynyt neuropsykologin testeissä? mitä/miten siellä testataan kognitiivisia oireita?
Kognitiiviset oireet?
8
873
Vastaukset
- exx-kofeinisti
Tuo ilmiö helppo selittää. Puhut siis spatiaalisen ajattelun vaikeuksista, joka kertoo hippokampuksen solukuoleman ja uudistumisen normaalin syklin häiriöstä. Häiriötä aiheuttaa kroonisesti koholla olevat stressihormonitasot, jotka kiihdyttävät solukuolemaa ja estävät uudistumista, pakottaen hippokampuksen lineaarisen ajattelun tilaan. Yleisin aiheuttaja tälle mekanismille on kofeiinin päivittäiskäyttö. Tila on alkusoittoa dementialle, koska se perustuu lähimuistin toimintahäiriölle ja spatiaalisen oppimisen estymiselle. Yleinen nimitys ilmiölle on "aivosumu".
- AnTi-iDiOt
Kofeiini ei aiheuta ms-tautia. Sinun luulosi eivät ole todisteita. Oikein hävettää katsella tätä sun touhuasi kun hypit heti seuraavaan ketjuun levittämään tätä paskaa kun edellisessä keskustelussa jäät alakynteen etkä enää keksikään vastauksia kun pitäisi jotain oikeita todisteita lyödä tiskiin.
- exx-kofeinisti
AnTi-iDiOt kirjoitti:
Kofeiini ei aiheuta ms-tautia. Sinun luulosi eivät ole todisteita. Oikein hävettää katsella tätä sun touhuasi kun hypit heti seuraavaan ketjuun levittämään tätä paskaa kun edellisessä keskustelussa jäät alakynteen etkä enää keksikään vastauksia kun pitäisi jotain oikeita todisteita lyödä tiskiin.
En minä siksi jätä vastaamatta, minua ei vain kiinnosta kiistellä tietämättömien pissisten kanssa selvästä asiasta.
- AnTi-iDiOt
exx-kofeinisti kirjoitti:
En minä siksi jätä vastaamatta, minua ei vain kiinnosta kiistellä tietämättömien pissisten kanssa selvästä asiasta.
Ihan aikuinen ihminen satun olemaan, (ms-tauti kun puhkeaakin vasta 20 ikävuoden jälkeen,aikaisemmin alkaneet tapaukset ovat todella harvinaisia) ja niin on moni muukin sinua viisaampi jotka eivät enää jaksa seurata sivusta kun tyrkytät naurettavaa teoriaasi jokaiseen keskusteluun. Sitä paitsi aloittaja ei kysynyt mistä oireet aiheutuvat vaan sitä miten niitä testataan? Sinä selität polleana googlettamaasi tietoa etkä edes ymmärtänyt kysymystä.
En voi vain käsittää miksei se mene jakeluun että omat ms-taudin KALTAISET oireesi johtuivat kofeiinin käytöstä,niinkuin olet itsekin monta kertaa sanonut. Sinulle ei siis tullut ms-tautia,vain kofeiinin liikakäyttöön liittyviä oireita. Ymmärrätkö? Joten tietysti oireesi katosivat kun et enää käyttänyt kofeiinia koska se kaiken aloittikin.
Sinä et ikinä ole päässyt edes tutkimuspöydälle asti juuri sen takia koska lääkärit tajusivat tuon helpon yhtälön minkä tajuamiseen sinulla näköjään menee vielä kauan. - lääkärikirja
HÖpö höpö itseoppineelle tohtorille. Kyse on ms-taudista ja se tuo mukanaan liudan oireita, jotka eivät kuitenkaan muodostu samalla tavalla kuin terveelle henkilölle vanhetessa ja rappeutuessa.
- Itsellä
kyseisiä ja muitakin kognitiivisia oireita ms:in liittyen. Olen ollut muistaakseni pari kertaa neuropsykologin testeissä. En muista ihan tarkkaan mitä itellä oli, mutta erilaisia muistiin ja keskittymiskykyyn liittyviä erilaisia puhumis- ja kirjallisia tehtäviä. Testi voi olla 1-3 tuntia riippuen miten paljon testataan.
- yksi vaan
testi sinulle väsymisen, olin testissä ja olin sen jälkeen tosi väsynyt tai paremminkin uupunut.
- aiheutti.
yksi vaan kirjoitti:
testi sinulle väsymisen, olin testissä ja olin sen jälkeen tosi väsynyt tai paremminkin uupunut.
Oli uupunut olo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1232634- 2292073
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1841848- 501717
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1311468Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä571345- 1221158
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo289946Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65835Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo65798