dvd-soitin ja staattinen sähkö

amatöörivideoitsija

Eilen hyvin toiminut dvd-soitin ryppyili tänään. Ensin alkoi takkuilla yhden levyn kohdalla, ääni rasahteli ja sitten kuva alkoi juuttua paikalleen. Luulin että levyssä vikaa, ja otin pois. Seuraavaa ei suostunut pyörittämään lainkaan, vaan ilmoitti ensin pitkään "Loading" ja sitten "No disc" eikä antanut levyä pyydettäessä pois. Piti sammuttaa ja sitten "open" toimi. Mietin syytä. Ensimmäistä takunnutta levyä kelkkaan laittaessa oli kuulunut vähän ritinää (siis staattista sähköä), tuumin olisiko tämä syy. Vedin dvd-soittimen sähköjohdon irti ja kytkin uudelleen ja alkoipa toimia kuin ennen pienen rykimisen jälkeen. Oliko syynä siis staattinen sähkö? Jos oli , miten estää vastaava jatkossa? Auttaisiko ilmankostutin huoneessa estämään levyjen ja laitteiden sähköistymisiä? Vai pitääkö hankkia jokin purkaja vastaisen varalle? Ei ole ennen tapahtunut tällaista, mutta nyt on lämmitys huipussa pakkasten takia ja vaatteetkin ritisee kamalasti. Neuvoja eksperteiltä, please.

3

503

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertyvästä pölystä?

      Laita Googleen hakusanoiksi "dvd puhdistuslevy" niin se saattaa auttaa ongelmaasi. En ole kyseistä puhdistuslevyä tarvinnut omiin soittimiin, joten en osaa asiassa enemmän auttaa. Tarkoituksena on putsata laserin linssisysteemi siihen tarttuneesta pölystä puhtaaksi... Lueskele noita haulla löytyviä viestejä.

      • amatööriasiantuntija

        dvd-soittimen laserlinssin puhdistukseen pumpulipuikkoa joka on kastettu isopropanoliin ja hellä varoen pyöritän puikkoa linssin päällä. Tärkeää on ettei linssiin jää yhtään nukkaa ja se puikko saa olla suorastaan ihan märkä, isopropanoli kyllä haihtuu suht nopeasti joten se ei jätä jälkiä mutta se nukka on paha.

        Siksi en voi suositella menetelmää kaikille jos ei tiedä tarkkaan mitä on tekemässä ja osaa tehdä sitä juuri oikealla tavalla, toisaalta tuolla menetelmällä ainakin lika lähtee ja soitin pelaa taas hyvin puhdistuksen jälkeen.


      • amatöörivideoitsija
        amatööriasiantuntija kirjoitti:

        dvd-soittimen laserlinssin puhdistukseen pumpulipuikkoa joka on kastettu isopropanoliin ja hellä varoen pyöritän puikkoa linssin päällä. Tärkeää on ettei linssiin jää yhtään nukkaa ja se puikko saa olla suorastaan ihan märkä, isopropanoli kyllä haihtuu suht nopeasti joten se ei jätä jälkiä mutta se nukka on paha.

        Siksi en voi suositella menetelmää kaikille jos ei tiedä tarkkaan mitä on tekemässä ja osaa tehdä sitä juuri oikealla tavalla, toisaalta tuolla menetelmällä ainakin lika lähtee ja soitin pelaa taas hyvin puhdistuksen jälkeen.

        Kiitos neuvoista! Minulla on pölynpuhdistuslevy, jonka ajoin läpi dvd-soittimen takkuilun jälkeen. Siinä on pieni harja toisella puolella. Netistä olen kyllä lukenut juttuja, joiden mukaan puhdistuslevyt ovat tehottomia ja saattavat jopa vaurioittaa laserlinssiä. Dvd-soitin on integroitu televisioon, joten en oikein rohkene purkaa sitä linssin esiinsaamista ja puhdistusta varten. Purkuoperaatiohan tekee myös tyhjäksi takuun, eikö niin? Kannattaako pöyputsausta tehdä vain ulkopäin (kelkan ollessa auki) ja millä menetelmillä? MInulla on paineilmapuhdistin tietsikkaa varten, mutta eikö se vain aja pölyä sisemmäksi? Imurit taas tuottavat sitä staattista sähköä, jota alunperin harmittelin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      64
      8864
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5554
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4996
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      13
      3864
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3460
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3369
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      37
      2716
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2661
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe