dvd-soitin ja staattinen sähkö

amatöörivideoitsija

Eilen hyvin toiminut dvd-soitin ryppyili tänään. Ensin alkoi takkuilla yhden levyn kohdalla, ääni rasahteli ja sitten kuva alkoi juuttua paikalleen. Luulin että levyssä vikaa, ja otin pois. Seuraavaa ei suostunut pyörittämään lainkaan, vaan ilmoitti ensin pitkään "Loading" ja sitten "No disc" eikä antanut levyä pyydettäessä pois. Piti sammuttaa ja sitten "open" toimi. Mietin syytä. Ensimmäistä takunnutta levyä kelkkaan laittaessa oli kuulunut vähän ritinää (siis staattista sähköä), tuumin olisiko tämä syy. Vedin dvd-soittimen sähköjohdon irti ja kytkin uudelleen ja alkoipa toimia kuin ennen pienen rykimisen jälkeen. Oliko syynä siis staattinen sähkö? Jos oli , miten estää vastaava jatkossa? Auttaisiko ilmankostutin huoneessa estämään levyjen ja laitteiden sähköistymisiä? Vai pitääkö hankkia jokin purkaja vastaisen varalle? Ei ole ennen tapahtunut tällaista, mutta nyt on lämmitys huipussa pakkasten takia ja vaatteetkin ritisee kamalasti. Neuvoja eksperteiltä, please.

3

489

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kertyvästä pölystä?

      Laita Googleen hakusanoiksi "dvd puhdistuslevy" niin se saattaa auttaa ongelmaasi. En ole kyseistä puhdistuslevyä tarvinnut omiin soittimiin, joten en osaa asiassa enemmän auttaa. Tarkoituksena on putsata laserin linssisysteemi siihen tarttuneesta pölystä puhtaaksi... Lueskele noita haulla löytyviä viestejä.

      • amatööriasiantuntija

        dvd-soittimen laserlinssin puhdistukseen pumpulipuikkoa joka on kastettu isopropanoliin ja hellä varoen pyöritän puikkoa linssin päällä. Tärkeää on ettei linssiin jää yhtään nukkaa ja se puikko saa olla suorastaan ihan märkä, isopropanoli kyllä haihtuu suht nopeasti joten se ei jätä jälkiä mutta se nukka on paha.

        Siksi en voi suositella menetelmää kaikille jos ei tiedä tarkkaan mitä on tekemässä ja osaa tehdä sitä juuri oikealla tavalla, toisaalta tuolla menetelmällä ainakin lika lähtee ja soitin pelaa taas hyvin puhdistuksen jälkeen.


      • amatöörivideoitsija
        amatööriasiantuntija kirjoitti:

        dvd-soittimen laserlinssin puhdistukseen pumpulipuikkoa joka on kastettu isopropanoliin ja hellä varoen pyöritän puikkoa linssin päällä. Tärkeää on ettei linssiin jää yhtään nukkaa ja se puikko saa olla suorastaan ihan märkä, isopropanoli kyllä haihtuu suht nopeasti joten se ei jätä jälkiä mutta se nukka on paha.

        Siksi en voi suositella menetelmää kaikille jos ei tiedä tarkkaan mitä on tekemässä ja osaa tehdä sitä juuri oikealla tavalla, toisaalta tuolla menetelmällä ainakin lika lähtee ja soitin pelaa taas hyvin puhdistuksen jälkeen.

        Kiitos neuvoista! Minulla on pölynpuhdistuslevy, jonka ajoin läpi dvd-soittimen takkuilun jälkeen. Siinä on pieni harja toisella puolella. Netistä olen kyllä lukenut juttuja, joiden mukaan puhdistuslevyt ovat tehottomia ja saattavat jopa vaurioittaa laserlinssiä. Dvd-soitin on integroitu televisioon, joten en oikein rohkene purkaa sitä linssin esiinsaamista ja puhdistusta varten. Purkuoperaatiohan tekee myös tyhjäksi takuun, eikö niin? Kannattaako pöyputsausta tehdä vain ulkopäin (kelkan ollessa auki) ja millä menetelmillä? MInulla on paineilmapuhdistin tietsikkaa varten, mutta eikö se vain aja pölyä sisemmäksi? Imurit taas tuottavat sitä staattista sähköä, jota alunperin harmittelin...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe