Iv-työnjohtaja

Sain vasta rakennuslupapäätöksen jälkeen tietää, että tarvitaan IV-työnjohtaja. Tämä tuli yllätyksenä, koska kyseessä avaimet käteen talopaketti. Kuvittelin, että talofirma hoitaisi tämän, mutta eipä hoidakkaan. Mitä käytännössä tämä henkilö tulee tekemään, koska kaikki asennuksethan tehdään jo talotehtaalla? Kirjoittaako kaveri vain nimensä paperiin ja tienaa sillä kivat rahat?
3324
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

päällystöä pikku projektissa pitää olla kuin ydinvoimalarakennusprojektissa. Meillä taisi lvi vastaava vastata myös ilmastoinnista, ainakin vedestä, viemäreistä ja vesikiertoisesta lattialämmityksestä. Itse suunnittelimme ja rakensimme talomme, joten meilä kommunistien määräämä päällystö oli todellakin pelkkiä nimmareita varten ja nimmareihin meni yli tuhat euroa.

Äänestä

Pitää olla joku joka tarkistaa, että viemäri ja vesiputket menevät maassa oikein. Oletushan on, että rakentaja huijaa kaikissa asioissa, myös tässä.

Ensin suunnittelija suunnittelee, jonka olet maksanut talopakettisi yhteydessä
Sitten kaupunki lyö leimat ja nimet alle, joista sinä maksat lupien muodossa
Joku tekee (esim sinä itse), eli vetää nuo putket maahan.
Sitten tulee KVV- vastaa ja vetää nimen paperiin, että hyvin poika olet tehnyt ja sinä maksat
Tämän jälkeen tulee kaupungin ukkeli ja katsoo, että nimi löytyy paperista ja kettuilee köyhälle siinä samassa. Kirjoittaa omat nimensä. Ja sinä maksat luvassasi
Tämän jälkeen sitten mestarisi tulee katsomaan, että nimet löytyvät ja ruksaa omansa. Sinä maksat
Tämän jälkeen tulee kaupungilta toinen ukkeli, joka tarkistaa edellisten nimet ja ruksaa omansa. Sinä maksat tämä luvassasi.

Eli kaikki tuo yllä, että saadaan paskaputki maahan. Paljon tärkeitä nimiä.

Kun menet sitten vessaan, niin voit pyyhkäistä näillä papereilla, koska noilla ei tee mitään. Jos esim. viemäri menee tukkoon jostaisin syystä, niin nuo nimet eivät vastaa mistään, vaan sinä maksat kuitenkin kaikesta.

Tällaista tämä rakentaminen on. Näin saadaan parempaa laatua!

Äänestä
  • hyvin ilmaistu

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiktalk kirjoitti:

Sain vasta rakennuslupapäätöksen jälkeen tietää, että tarvitaan IV-työnjohtaja. Tämä tuli yllätyksenä, koska kyseessä avaimet käteen talopaketti. Kuvittelin, että talofirma hoitaisi tämän, mutta eipä hoidakkaan. Mitä käytännössä tämä henkilö tulee tekemään, koska kaikki asennuksethan tehdään jo talotehtaalla? Kirjoittaako kaveri vain nimensä paperiin ja tienaa sillä kivat rahat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu