Levytilan lisääminen

ap11

Hei!Voisiko joku antaa neuvon,kuinka voin lisätä kiintolevyn c-aseman levytilaa,koneessani on kiintoley jaettu niin että c-asemalla 20 gigaa,d asemalla 140gigaa.eli haluaisin d-asemalta siirtää c-asemalle jonkin verran levytilaa ,onnistuuko ja miten,kiitän etukäteen mahdollisista neuvoista ☺

4

1153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kello on paljon..

      (käytännössä), mutta siirrä tiedostojasi sieltä C:asemalta D:lle. Esim. koko Omat tiedostot-kansioston (Omat kuvatiedostot, Omat musiikit...) voit windowsin omalla toiminteella siirtää D:lle.
      Samoin voit joitakin ohjelmia, joista sinulla on asennusmediat saatavilla, poistaa ensin ja asentaa uudelleen, valiten asennuspaikaksi D:aseman.
      Katso Ohjauspaneelin Lisää tai poista sovelluksia-kohdasta poistoehdokkaiden asennuskoko ja poista niitä suurimpia ja asennat sitten uudestaan D:lle.
      Kiintolevylläsi on melko varmasti monenlaista joutilasta .tmp-tiedostoa ja Temporary internet-files-kamaa, jotka saa kätevästi pois CCleanerilla. Siivoamattomalta koneelta voi löytyä 500 megaa turhaa tilanviejää.
      Nyt ei jaksa tarkempia ohjeita väsätä, kello on paljon..

      • Tarvitsee vain, varautua kaikkien asemien tyhjennykseen ja asemien uudelleen laittamiseen, ennen vanhaan se meni ihan ms dossissa :d fdisk ohjelmalla, mutta onneksi windows xp ja eteenpäin onnistuu tietääkseni ihan windows levyltä asennettaessa windows uudelleen kun asemat on totaalisesti tyhjennetty myös se windows.


      • keksa1
        sfinski80 kirjoitti:

        Tarvitsee vain, varautua kaikkien asemien tyhjennykseen ja asemien uudelleen laittamiseen, ennen vanhaan se meni ihan ms dossissa :d fdisk ohjelmalla, mutta onneksi windows xp ja eteenpäin onnistuu tietääkseni ihan windows levyltä asennettaessa windows uudelleen kun asemat on totaalisesti tyhjennetty myös se windows.

        ja muut vastaavat on lennossa muuttaneet osioiden kokoa jo ainakin 15-vuotta. Eiköhän se onnistu vieläkin...


      • OsinjaOsin
        keksa1 kirjoitti:

        ja muut vastaavat on lennossa muuttaneet osioiden kokoa jo ainakin 15-vuotta. Eiköhän se onnistu vieläkin...

        Levyn kapasiteettia ei voi lisätä kuin latomalla oravannahkoja pöytään, mutta siirrellä niitä voi, tuon maksullisen ohjelman ohella löytyy myös ilmaisohjelmia kuten.
        http://www.partition-tool.com/personal.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      160
      6586
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      206
      4205
    3. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      487
      2891
    4. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      32
      2794
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2385
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      186
      2209
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      149
      1528
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      61
      1400
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1334
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1151
    Aihe