Asumiseen liittyvä hyvin järjestäytynyt rikollisuus

korruptiomarkkinat

Asumisesta on kyse. En vain ole varma kuuluuko aihe suomalainen asumisaihe tänne ryöstöt teeman alle vai pitäisikö tämä teksti kirjoittaa suoraan jonnekkin missä käsitellään järjestäytynyttä rikollisuutta vai peräti terrorismia.

Miten ihmeessä voi olla mahdollista että ihan tavallisten ihmisten asumisesta on tehty näin sairaan kallista? Tämmönen tavallisen asunnon tarvitsijan taloudellinen raiskaus on kuin likasta pornoa johon ei kukaan tervejärkinen haluaisi sotkeutua. Ahneina ja häikäilemättöminä sutenööreinä tuntuu hääräävän koko apparaatti. Miten tähän ollaan tultu? - Ja mitä tälle näin hyvin järjestäyneelle ja kohteliaasti hymyilevälle korruptiolle pitäisi jatkossa tehdä?

Tavallisen rahvaan asumista rahastetaan niin surutta että täytyy vain ihmetellä että joku vielä viitsii mitään töitä tehdä. On täysin ymmärrettävää että rahvas luovuttaa ja ajattelee että paskat! Maksakoon muut näin kohtuuttomat asumiskulut! Tämä meidän yhteiskuntamme alkaa olla asumisenkin osalta niin sairas ja läpimätä että toivoisi koko paskakasan hukkuvan ja uppoavan kokonaan.

Aivan kuin tämä asumiseen liittyvä, täysin armoton ja sikamainen rosvoaminen olisi hyväksyttävämpää jos ja kun rosvouksen kohteena olevat kansalaiset onnistuvat kierrättämään asumistukien kautta itse ongelman muille veronmaksajille. Olisiko aika jo suurille muutoksille?

Meillähän on ollut perinteisesti tapana paheksua halveksien esimerkiksi suuren itäisen naapurimaamme korruptoituneelle yhteiskuntajärjestelmälle, samalla omahyväisellä asenteella olemme kilvan hurskastelleet omaa rehtiä ja rehellistä erinomaisuuttamme. Asumiseen pesiytynyt erinomaisen hyvin järjestäytynyt täysin laillinen korruptio pitäisi purkaa ja asumisen tähtitieteelliset kustannukset olisi syytä normalisoida ja vähän äkkiä.

2

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jetujeu

      Osittain jo itse vastasitkin kysymykseesi, lausumalla "On täysin ymmärrettävää että rahvas luovuttaa ja ajattelee että paskat! Maksakoon muut näin kohtuuttomat asumiskulut!"

      Koko ongelmahan johtuu juuri siitä, että tässä maassa tuetaan asumista yhteiskunnan varoilla aivan älyttömästi. Kaikenmaailman asumistuet ja asuntolainojen korkojen verovähennysoikeudet valuvat suoraan hintoihin. Kun nämä perkeleen sosiaalipunikit vaatii ettei tuloeroja saa syntyä ja kaikilla pitää olla varaa kaikkeen, jos ei muuten niin sitten yhteiskunnan maksamana, niin onhan se selvää että sitten loppupeleissä ei oikein kenelläkään ole varaa mihinkään kun hinnat on tukien voimalla nostettu, niin vuokra kuin omistusasumisessakin.

      Ja ilmiö ei koske pelkästään asumista vaan laajemmin kutakuinkin kaikkea mihin täällä voi rahaa käyttää.

      • vedättäjän kaveri

        Pääkaupunkiseudun kuntien tonttien panttaus ja joutomaapeltojen pakkolunastusten väkinäinen karttelu ei palvele missään määrin yhteiskunnan kokonaisetua ja normaalia kasvua ja kehittymistä.

        Kuntien vuosittainen näpertely muutamien hassujen tonttien kanssa on hintojen vedätystä parhaimmillaan. Voisi jopa epäillä että kaavottajien saamattomuus ja toimettomuus on suunniteltua ja olennainen osa hyvin järjestäytynyttä rikollisuutta. Tämän tyyppinen rikollisuus on näet johtanut peltotonttien hintojen räjähdysmäiseen kasvuun! Ja sehän sopii kaikille vai sopiiko ?

        Ihmiset ovat korviaan myöten veloissa! Kuka tästä hyvin järjestäytyneestä vedätyksestä hyötyy?

        kirkkonummi.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/kirkkonummi/embeds/19978_varaustilanne_Sepankannas2.pdf

        hel.fi/wps/portal/Kiinteistovirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/Kv/fi/Tontit
        vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;221;1602
        espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;10526;10528;414
        kauniainen.fi/palvelut_ja_lomakkeet/kaavoitus_ja_maankaytto/myytavat_tontit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4059
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      67
      2999
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      183
      2008
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1393
    Aihe