Asumiseen liittyvä hyvin järjestäytynyt rikollisuus

korruptiomarkkinat

Asumisesta on kyse. En vain ole varma kuuluuko aihe suomalainen asumisaihe tänne ryöstöt teeman alle vai pitäisikö tämä teksti kirjoittaa suoraan jonnekkin missä käsitellään järjestäytynyttä rikollisuutta vai peräti terrorismia.

Miten ihmeessä voi olla mahdollista että ihan tavallisten ihmisten asumisesta on tehty näin sairaan kallista? Tämmönen tavallisen asunnon tarvitsijan taloudellinen raiskaus on kuin likasta pornoa johon ei kukaan tervejärkinen haluaisi sotkeutua. Ahneina ja häikäilemättöminä sutenööreinä tuntuu hääräävän koko apparaatti. Miten tähän ollaan tultu? - Ja mitä tälle näin hyvin järjestäyneelle ja kohteliaasti hymyilevälle korruptiolle pitäisi jatkossa tehdä?

Tavallisen rahvaan asumista rahastetaan niin surutta että täytyy vain ihmetellä että joku vielä viitsii mitään töitä tehdä. On täysin ymmärrettävää että rahvas luovuttaa ja ajattelee että paskat! Maksakoon muut näin kohtuuttomat asumiskulut! Tämä meidän yhteiskuntamme alkaa olla asumisenkin osalta niin sairas ja läpimätä että toivoisi koko paskakasan hukkuvan ja uppoavan kokonaan.

Aivan kuin tämä asumiseen liittyvä, täysin armoton ja sikamainen rosvoaminen olisi hyväksyttävämpää jos ja kun rosvouksen kohteena olevat kansalaiset onnistuvat kierrättämään asumistukien kautta itse ongelman muille veronmaksajille. Olisiko aika jo suurille muutoksille?

Meillähän on ollut perinteisesti tapana paheksua halveksien esimerkiksi suuren itäisen naapurimaamme korruptoituneelle yhteiskuntajärjestelmälle, samalla omahyväisellä asenteella olemme kilvan hurskastelleet omaa rehtiä ja rehellistä erinomaisuuttamme. Asumiseen pesiytynyt erinomaisen hyvin järjestäytynyt täysin laillinen korruptio pitäisi purkaa ja asumisen tähtitieteelliset kustannukset olisi syytä normalisoida ja vähän äkkiä.

2

843

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jetujeu

      Osittain jo itse vastasitkin kysymykseesi, lausumalla "On täysin ymmärrettävää että rahvas luovuttaa ja ajattelee että paskat! Maksakoon muut näin kohtuuttomat asumiskulut!"

      Koko ongelmahan johtuu juuri siitä, että tässä maassa tuetaan asumista yhteiskunnan varoilla aivan älyttömästi. Kaikenmaailman asumistuet ja asuntolainojen korkojen verovähennysoikeudet valuvat suoraan hintoihin. Kun nämä perkeleen sosiaalipunikit vaatii ettei tuloeroja saa syntyä ja kaikilla pitää olla varaa kaikkeen, jos ei muuten niin sitten yhteiskunnan maksamana, niin onhan se selvää että sitten loppupeleissä ei oikein kenelläkään ole varaa mihinkään kun hinnat on tukien voimalla nostettu, niin vuokra kuin omistusasumisessakin.

      Ja ilmiö ei koske pelkästään asumista vaan laajemmin kutakuinkin kaikkea mihin täällä voi rahaa käyttää.

      • vedättäjän kaveri

        Pääkaupunkiseudun kuntien tonttien panttaus ja joutomaapeltojen pakkolunastusten väkinäinen karttelu ei palvele missään määrin yhteiskunnan kokonaisetua ja normaalia kasvua ja kehittymistä.

        Kuntien vuosittainen näpertely muutamien hassujen tonttien kanssa on hintojen vedätystä parhaimmillaan. Voisi jopa epäillä että kaavottajien saamattomuus ja toimettomuus on suunniteltua ja olennainen osa hyvin järjestäytynyttä rikollisuutta. Tämän tyyppinen rikollisuus on näet johtanut peltotonttien hintojen räjähdysmäiseen kasvuun! Ja sehän sopii kaikille vai sopiiko ?

        Ihmiset ovat korviaan myöten veloissa! Kuka tästä hyvin järjestäytyneestä vedätyksestä hyötyy?

        kirkkonummi.fi/instancedata/prime_product_julkaisu/kirkkonummi/embeds/19978_varaustilanne_Sepankannas2.pdf

        hel.fi/wps/portal/Kiinteistovirasto/Artikkeli?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/Kv/fi/Tontit
        vantaa.fi/i_perusdokumentti.asp?path=1;221;1602
        espoo.fi/default.asp?path=1;28;11866;10526;10528;414
        kauniainen.fi/palvelut_ja_lomakkeet/kaavoitus_ja_maankaytto/myytavat_tontit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 71
      1359
    3. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1265
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      811
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      706
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      587
    Aihe