Kaukolämpö vähissä!

Kali-kali!

Ihmiset palelee asunnoissa. Kraanoista ei tule kuumaa vettä, vaan sellasta vähän kusenhaaleeta lämpimämpää!

Eikö voitaisi lopettaa se keskustan sulattaminen kaukolämmön paluuvedellä? Eikö?

28

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varoitus..

      Tätäkö tällä veden kylmyydellä haetaan?

      Sitä vaan, että kun kuumavesi ei ole tarpeeksi kuumaa, alkaa putkistossa erinäiset mikrobit jyllittämään - jopa hengenvaaralliset.

      Älkää käyttäkö kuumaa vettä ruuanlaittoon.

      • Väinö Kokki

        Älkää käyttäkö varsinkaan kuuma kaukolämpövettä ruuanlaittoon :)


    • mitä minä sanoin..
    • Tosi kyseessä!
    • Kali-kali..

      Päivitetty 30.1. klo 22:00

      "Turku Energian kaukolämpöputki on rikkoutunut Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä tänään kello 18 jälkeen. Vuotokohta on saatu eristettyä ja rikkoutunutta kohtaa kaivetaan parhaillaan esiin. Korjaustyöt haittaavat liikennettä."

      "Tällä hetkellä lämmönjakelu on keskeytyksissä koko kaukolämpöverkon alueella."
      http://www.turkuenergia.fi/index.php?page=4a0bfb04e14e42adf02142c8ec60101

      Voi tässä vielä vilu tulla..

      • Toimi oikein!

      • sunttiventtiili

        Päitä vadille. Onhan se tosi harvinaista että lämpötila vaihtelee talvella Turussa.

        Toivottavasti on yksityiset firmat korjaamassa, tunnetusti kaupungin miehillä kestää.


      • Kysyn vaan?
        sunttiventtiili kirjoitti:

        Päitä vadille. Onhan se tosi harvinaista että lämpötila vaihtelee talvella Turussa.

        Toivottavasti on yksityiset firmat korjaamassa, tunnetusti kaupungin miehillä kestää.

        Monta tekijää löytyy?


      • turkul

        "Ruutukaava-alueella lämmönjakelu on edelleen keskeytyksissä. Lämpökatko kestää useita tunteja.



        Muualle Turkuun lämpö on jo palautumassa. Tilanteen palautuminen normaaliksi kestää kuitenkin useita tunteja. "

        MIkä on ruutukaava-alue????? MItä alueita se kattaa? Miksei missään kerrota tarkemmin! Kaikki ei ole asuneet täällä koko ikäänsä!


    • nettinisti; itä

      kaikki vai? olkaa nytten tarkempia.
      Kuin kauan kestää?

    • järki käyttöön
    • lainaus sivuilta

      http://www.turkuenergia.fi/index.php?page=4a0bfb04e14e42adf02142c8ec60101

      Ohjeita kaukolämpökatkon ajaksi

      - Vältä turhaa lämpimän veden käyttöä

      - Vältä turhaa ovien ja ikkunoiden avaamista

      - Sulje ilmastointi, mikäli se on mahdollista


      Katkos aiheuttaa lämmönjakeluhäiriön laajalle alueelle, kunnes vuotokohta saadaan eristettyä. Viankorjaus paikan päällä on aloitettu välittömästi ja kaukolämmönjakelu palautetaan niin pian kuin mahdollista.

      Turku Energia tiedottaa tilanteen korjaamisesta säännöllisesti tämän illan aikana.

      • kylmäkö.

        Nyt tulee jo lämintä vettä. Kiitos ammattimiehet. Suunnittelijat sa haistaa pitkän veen.


      • dföhdföghdföghgö
        kylmäkö. kirjoitti:

        Nyt tulee jo lämintä vettä. Kiitos ammattimiehet. Suunnittelijat sa haistaa pitkän veen.

        rikkouman aiheuttaman ongelman laajuus kerro muuta kuin sen, kuinka pieni Turkunne on! Stadissa jos menee putki rikki, niin ei kärsi kuin sen rikkouman lähipiiri...............


    • Huvittunut..
      • sdfggtps

        "Ketähän siellä oikein on puuhastelemassa?"

        Onneksi et ainakaan sinä.

        Tämä oli taas hyvä muistutus siitä, kuinka riippuvaisia nykyajan ihmiset ovat toimivasta infrastruktuurista ja teknologiasta.

        Muuten olen sitä mieltä, että viikko ilman kaukolämpöä ja/tai sähköä tekisi urbaanille citytrendiperseelle gutaa.


    • uusavuttomat äänessä

      vauhdissa. Silloin kun paleltaa, vedetään lisää vaatteita päälle. Onneksi oli yö tulossa, että pääsi ihan hyväksyttävin syin laiskottelemaan peitteitten alle.
      Niin, Turun suunnallahan sitä pihtaillaan muutenkin lämmityksen kanssa, patterit ovat vain puoliksi lämmenneet kovillakin pakkasilla, kaukolämpöö. Että täälläpäin ainakin istutaan muutenkin melkein ulkovaatteet päälle sisätiloissa. Se on varmaan se kun Turku kuuluu siihen lauhkeaan rannikkoseutuun, jonne talvi tulee kerran kymmenessä vuodessa, niin ei tarvitse niin paljon siihen lämmityksen tehokkuuteen panostaa........ Niinhän ne Turussa nauravat sisämaasta tulleita, jotka talviromppeissa taivaltavat miltei trooppisen ilmaston omaavassa Suomen Turuuuussa.
      Ei voi kuin ihmetellä sitä miten ne vanhemmat ovat jälkikasvunsa kasvattaneet, lellineet ja paaponeet kun ei edes pienetä lämpöjakelun katkoksesta selvitä itkemättä ympäri nettiä kun hampaat lyö yhteen kylmyyden takia.
      kali-kali vaan, hae kili-kilipullo niin nukuttaa paremmin, sisällä kun pysyt kännis kanssa, niin et edes palellu kuoliaaksi, vaan heräät vielä uuteen, lämpimämpään aamuun.
      Menitkö heti tunniksi suihkuun..........

    • Lappilainen1966

      MAHTAVAA - KOKO TURKU OLI VÄHÄLLÄ JOUTUA EVAKUOITAVAKSI JA PANSSARIT KADUILLE

      • Kummastuttaa!

        Miinehän kaikki 150 000 ihmistä olisi viety? Millä ja missä järjestyksessä? Olisiko eläimet päässeet mukaan?

        Mikä oli rajana, että ihmisiä olisi lähdetty kotoa raijaamaan? Siinä olisi ollut avoin temmellyskenttä rosmoille, kun kaikki turukulaiset olisivat olleet hätämajoituksessa? Niin, missä? Teltoissako? Haa-haa!

        Minä en olisi kotoa lähtenyt, en vaikka pakkasta olisi tulllut tupaan!


    • en mä nyt tiiä

      vanhukset palelee, totta, aivan järkyttävää, miten alhaisella lämmöllä muka tulee elää kerrostalossa, mihin tästä voi valittaa? alue: Vasaramäki

    • Turhuutta!

      Tähänkin palaa raaha ja paljon!

    • varma_systeemi

      Sama meno jatkuu.

      20.2.2018, Turku Energia:
      'Kaukolämmön tuotannossa häiriöitä – vaikutusta koko verkkoon. Pahoittelemme häiriötä! '

    • kakluuniaikävä

      Pitäisi olla varalla sähköpatteri, mutta kun ei ole. Ja jos sähkötkin menisi, pitäisi olla kakluuni taikka kamina. Niin se vaan on. Vuonna 2018.

      • kaungilasetkylmissään

        antaa kylmän tulla...!
        puita riittää liiterissä..
        ja takka lämmittää!! :)


      • kakluuniaikävä
        kaungilasetkylmissään kirjoitti:

        antaa kylmän tulla...!
        puita riittää liiterissä..
        ja takka lämmittää!! :)

        Jaaha, me kerrostalolaiset tullaan sitten kyläilemään :) Kahvipaketti tuodaan lahjaksi.


      • no sehän passaa...!!
        maalla riittää tilaa ja sopua!
        ja tyhjiä taloja takkoineen päivineen.. :)


    • Anonyymi

      Asteen tunnissa tippuu lämpö näillä pakkasilla, jos kaukolämpö oikeasti poikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1062
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe